Konstrukcja drewniana wiaty garażowej — czy to dobry pomysł?

Konstrukcja drewniana wiaty garażowej — czy to dobry pomysł?

Wiata garażowa to idealne rozwiązanie dla tych właścicieli posesji, którzy nie uwzględnili w projekcie domu budowy garażu czy nie mogą go wybudować ze względu na wielkość działki lub koszty związane z jego budową. Poza wiatą stalową i murowaną można postawić również wiatę z drewna. Taka konstrukcja drewniana wiaty garażowanej cechuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim stanowi niezwykle estetyczny element każdej posesji. 

Konstrukcja drewnianej wiaty garażowej — o czym należy pamiętać?

Konstrukcja drewniana wiaty garażowej to lekka konstrukcja zbudowana z dachu i wspierających go słupków. Może być otwarta oraz zabudowana stałymi lub ruchomymi elementami. Zawsze jednak pełni tę samą funkcję — jest miejscem przeznaczonym do przechowywania samochodu i innych sprzętów oraz zabezpiecza je przed działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo wiata garażowa wykonana z drewna może stanowić ciekawą formę miejsca wypoczynkowego i ozdobę każdej działki.

Zanim jednak zdecydujesz się na budowę wiaty garażowej z drewna, warto wziąć pod uwagi pewne aspekty. Przede wszystkim konstrukcja drewniana wiaty garażowej powinna cechować się wysoką jakością materiałów. Drewno to materiał najczęściej używany do konstrukcji wiat garażowych. Cechuje go wysoka wytrzymałość oraz niepodważalna estetyka. Warto jednak wybrać wysokiej jakości drewno najlepiej świerkowe lub klejone warstwowo drewno BSH. Jest to drewno powstałe z pomocą najnowszych technologii, które sprawdzi się zwłaszcza tam,  gdzie ważna jest stabilność oraz nośność konstrukcji,  a także jej wysoka estetyka. Jest na tylko odporne, że stanowi doskonałą alternatywę dla stali i betonu. Dodatkowo drewno BSH wykazuje małą kurczliwość oraz niski stopień wilgotności do 12%.

Dodatkowo konstrukcja drewniana wiaty garażowej koniecznie powinna zostać zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy nadmierne promieniowanie słoneczne. Dlatego obowiązkowo  polakieruj lub pomaluj ją preparatami do użytku zewnętrznego. Najlepiej też, aby tego rodzaju konstrukcja drewniana była ustawiona na lekkim wzniesieniu. W przeciwnym wypadku podłoże może być na tyle miękkie, że podczas deszczu samochód i sama konstrukcja będą  grząźć ziemi.

wiata garażowa z drewna prefabrykowanego

Konstrukcja  drewnianej wiaty garażowej – wysoka estetyka architektury ogrodowej

Konstrukcja drewniana wiaty garażowej to przede wszystkim doskonała alternatywa dla wolnostojącego garażu. Jeśli zostanie wykonana z solidnych materiałów drewnianych, z pewnością sprawdzi się równie dobrze jak wiaty betonowe czy stalowe. To, co wyróżnia drewnianą wiatę od konstrukcji wykonanych z innych materiałów, to jej niewątpliwa estetyka. Drewno to niezwykle elegancki materiał, który dodatkowo jest łatwy w obróbce, dzięki czemu bez problemu można dostosować kształt wiaty drewnianej do własnych potrzeb i oczekiwań. Cechuje je ciepło i naturalnośc, która doskonale wpisuje się w nurt proekologicznych domów na miarę XXI wieku. Dodatkowo konstrukcja drewniana wiaty garażowej może posiadać płaski lub spadzisty dach, a także pełną zabudowę w postaci litych desek lub ścianek ażurowych, które można obsadzić zielonym całorocznym bluszczem czy winogronem. Taka przydomowa drewniana konstrukcja posłuży nie tylko do przechowywania samochodu, rowerów i innych sprzętów, ale i sprawdzi się jako miejsce do towarzyskich spotkań przy grillu.

Konstrukcja drewniana wiaty garażowej nie należy do trudnych przedsięwzięć, jednak zawsze wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Jest wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych i doskonale sprawdza się jako alternatywa dla garażu. Dodatkowo będzie pięknie się prezentować i podwyższy estetykę przydomowej architektury. Konstrukcja drewniana wiaty garażowej to prawdziwe wyzwanie dla majsterkowiczów. Jeśli jednak nie posiadasz umiejętności lub czasu, aby zbudować ją samodzielnie, możesz skorzystać z usług firm, które zajmują się produkcją i montażem  tego rodzaju wiat garażowych. 

drewniana wiata garażowa w ogrodzie

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj powiązane artykuły