Prefabrykowane konstrukcje drewniane

Prefabrykowane konstrukcje drewniane

Pojawienie się nowych technologii obróbki drewna zrewolucjonizowało budowę konstrukcji dachowych. Pozwoliło to na znaczne zredukowanie czynności wykonywanych bezpośrednio na placu budowy. Dziś drewniane więźby dachowe przygotowywane są w sposób przemysłowy, i w gotowych, połączonych elementach transportowane do montażu.

Konstrukcje dachowe produkowane przez WPW Invest są prefabrykowane, co odbywa się na kilku etapach. Najpierw konstrukcja zostaje zaprojektowana przez nasze biuro projektowe, ściśle według założeń projektanta budynku. Następnie elementy drewniane tworzące prefabrykat poddane są obróbce na komputerowo sterowanych centrach ciesielskich. Ostatnim etapem jest łączenie tarcicy przez prasę, która scala drewniane elementy poprzez wciśnięcie w nie płytek kolczastych. Tak przygotowane więźby dachowe transportowane są na plac budowy i tam montowane do konstrukcji budynku.

prefabrykowane-konstrukcje-drewniane

Certyfikowane drewno w klasie C24

Firma WPW Invest dokłada wszelkich starań, by produkowane komponenty były najwyższej jakości. Konstrukcje dachowe produkowane są ze świerkowej tarcicy, która jest czterostronnie strugana, suszona komorowo oraz impregnowana. Drewno jest certyfikowane i mieści się w klasie konstrukcyjnej C24.

Prefabrykacja drewnianej konstrukcji posiada wiele zalet. Z ekonomicznego punktu widzenia jest dużo bardziej opłacalna niż montaż więźb tradycyjnych. Na obniżenie końcowego kosztu składa się przede wszystkim relatywnie niski koszt samego litego drewna wykorzystywanego do produkcji wiązar. Ponieważ wiązary opierają się wyłącznie na ścianach zewnętrznych budynku, ściana wewnętrzna nie musi być nośna, a co za tym idzie może zostać wykonana z taniej konstrukcji lekkiej. Wybierając wiązary drewniane eliminujemy koszt stropu betonowego i obniżamy zużycie tarcicy. Wszystkie te czynniki wpływają na znaczne obniżenie kosztów budowy. Oszczędności są więc uzależnione głównie od kształtu i ilości połaci dachu.

 

Montaż konstrukcji dachowej nawet w dwa dni?

Prefabrykowane drewniane konstrukcje to również oszczędność czasu. Złożenie gotowych elementów dachu pozwala na jego szybszy montaż. W przypadku domów mieszkalnych szacunkowy czas instalacji wynosi od 1 do 2 dni, w przypadku większego obiektu, np. rolniczego, montowanie dachu zajmuje od 2 do 4 dni.

WPW Invest realizuje montaż dachu z użyciem prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w technologii płytek kolczastych w budynkach mieszkalnych, w obiektach handlowo-usługowych, budynkach użyteczności publicznej. Specjalizujemy się również w montażu dachów hal magazynowych, hal rolniczych, pawilonów handlowych, a także budynków o przeznaczeniu gospodarczym, typu: chlewnie, obory, kurniki, stodoły.