Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Drewniane wiązary kratowe to rodzaj więźby dachowej, nazywane są również dźwigarami, bądź kratownicami. Drewniane wiązary dachowe używane są od stuleci, jest to najstarsza technika konstrukcji dachów. Stosowana technologia i materiały z czasem jednak uległy zmianie.

Dziś dysponujemy zaawansowanymi łącznikami ciesielskimi, programami projektującymi, rozwiniętą bazą metod numerycznych do obliczania drewnianych konstrukcji dachowych. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja zarówno prac ciesielskich, jak i projektowych.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje wiązar ze względu na materiał użyty do jego wyprodukowania:

 

Jednak to ten ostatni typ stosowany jest przeważnie w konstrukcjach dachowych. Drewno jako materiał uniwersalny, stosunkowo tani, a także wysoce ekologiczny to wciąż najczęstszy wybór przy budowie dachu. W porównaniu z pozostałymi materiałami konstrukcyjnymi ma niepowtarzalne właściwości. Przede wszystkim drewno posiada wysoki stosunek wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie względem ciężaru własnego. Odpowiednio wysuszone i strugane osiąga optymalną wilgotność, która wynosi nie więcej niż 18%. Drewno takie pozbawione jest wszelkich zarodników i pleśni, a w trakcie suszenia zabijane są larwy owadów oraz całkowicie zatrzymane jest sinienie drewna.

 

dach-z-drewnianych-wiazarow-kratowych_2

Zalety budowy dachu z wiązarów drewnianych

Drewniane wiązary kratowe zyskują w ostatnim czasie na popularności. Głównie dzięki zaletom jakimi się charakteryzują: są bardzo lekkie, a więc nie obciążają zbytnio konstrukcji domu, są proste w realizacji, szybkie w montażu i pozwalają na budowę wiązarów dla dachów o dużej rozpiętości. Wiązary drewniane ponadto są tanie i można je stosować do wszystkich rodzajów dachu. Ich konstrukcja jest dość prosta, składają się z kilku lub kilkunastu krawędziaków tworzących układ połączonych ze sobą trójkątów. Wiązary drewniane złożone są z elementów zewnętrznych, tj. pasów górnych i dolnych oraz elementów wewnętrznych, którymi są słupki i krzyżulce. Drewniane wiązary kratowe produkowane są z drewna poddanego procesowi suszenia i impregnowanego. Z sukcesem mogą być stosowane zarówno w domach drewnianych oraz murowanych z małogabarytowych elementów ceramicznych.

Najlepiej sprawdzają się w przypadku domów z nieużytkowym poddaszem z dwuspadowym dachem. Jednak również bez trudu znajdują zastosowanie w przypadku dachów z poddaszem gospodarczym oraz dachów wielopołaciowych o skomplikowanych kształtach.