Powody, dla których warto wybrać dach prefabrykowany

Powody, dla których warto wybrać dach prefabrykowany

Prefabrykowane wiązary dachowe to świetna alternatywa dla tradycyjnej więźby dachowej. Przygotowane w fabryce prefabrykowane konstrukcje dachowe są trwałe i solidne, mają wszechstronne zastosowanie, a ich montaż jest szybki i sprawny. Jeśli dodać do tego niższy koszt niż w przypadku tradycyjnej więźby, zastosowanie dachu prefabrykowanego wychodzi na plus!

Bezpieczeństwo konstrukcji

Proces produkcji dachu prefabrykowanego gwarantuje jego trwałość, solidność oraz wysoką precyzję wykonania. Elementy dachu prefabrykowanego produkowane są z tarcicy klasy C24, suszonej w odpowiedniej wilgotności (nieprzekraczającej 18%), co ma pozytywny wpływ na trwałość konstrukcji. Dodatkowo proces suszenia niweluje mogące zalegać w drewnie larwy owadów. Tarcica jest też impregnowana środkiem niszczącym zarodniki grzybów oraz pleśni. Taka prefabrykowana więźba jest więc bardziej odporna na drobnoustroje, niż tradycyjnie wykonany dach.

Drewno jest również czterostronnie strugane, dzięki czemu zwiększa się jego ognioodporność. Struganie drewna sprawia, że lepsze są jego parametry techniczne wymiarów.

Ponadto wiązary dachowe wykonuje się z zastosowaniem specjalistycznych maszyn, gwarantujących dokładność oraz zapewniających precyzyjne połączenia między nimi za pomocą technologii płytek kolczastych. Pozwala to wyeliminować naprężenia występujące przy tradycyjnych połączeniach za pomocą gwoździ lub kleju, używanych w dachach tradycyjnych. Złącza przy zastosowaniu płytek kolczastych są często równie mocne, jak sama tarcica.

wiezba-drewniana-na-dachu-budynku

Tak powstałe konstrukcje dachowe są następnie składane oraz dowożone na plac budowy w odpowiednim momencie. Nie zalegają na nim tygodniami czy miesiącami, nie są więc narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszystko to wpływa na trwałość, solidność i bezpieczeństwo konstrukcji prefabrykowanych.

Brak podziałów, czyli większe możliwości

Dachy prefabrykowane mają zazwyczaj zastosowanie przy prostych, wymagających przestrzeni projektach. Rozpiętość konstrukcji może sięgać nawet do 30 m bez konieczności stosowania podpór wewnętrznych. Wyeliminowanie słupów podtrzymujących, dzielących przestrzeń, ułatwiają zagospodarowanie poddasza. Dzięki zastosowaniu konstrukcji prefabrykowanych możemy więc dowolnie zaaranżować powstałą przestrzeń lub przeznaczyć ją na dodatkowe pokoje. Tego typu drewniane dachy prefabrykowane stosować można nie tylko domach i budynkach mieszkalnych, ale również halach magazynowych, obiektach handlowo-usługowych, sportowych, a nawet w budynkach rolniczo-inwentarskich.

Optymalizacja kosztów

Niższe koszty konstrukcji prefabrykowanych w stosunku do tradycyjnych dachów wykonanych metodą ciesielską są wynikiem zarówno ich szybkiego montażu, mniejszego zużycia drewna potrzebnego na wiązary, jak i wyeliminowaniem ciężkich i drogich stropów żelbetowych, ceramicznych lub z cegły. Na wykonanie więźby do konstrukcji prefabrykowanej wykorzystuje się średnio 30% mniej drewna niż do budowy dachu tradycyjnego. Ponadto powstała konstrukcja jest lekka i nie ma potrzeby zastosowania betonowych lub innego rodzaju elementów nośnych. Do tego dochodzi szybki montaż. Wszystko to bezpośrednio obniża koszt produkcji oraz całej inwestycji.

montaz-wiezby-na-budynku

Szybki montaż to oszczędność czasu

Wcześniejsze przygotowanie wiązarów w fabryce przekłada się na sprawniejszą i bardziej efektywną organizację pracy na budowie. Prefabrykowana konstrukcja dachowa dostarczana jest na miejsce tuż przed montażem, a następnie umieszczana za pomocą dźwigu, na budynku. Nad dopasowaniem poszczególnych elementów czuwa wyspecjalizowana ekipa montażowa, co gwarantuje że cały montaż odbywa się bez komplikacji. Inwestor nie musi martwić się o nic, ponieważ położenie dachu prefabrykowanego przebiegają szybko i sprawnie i zazwyczaj zamyka się w okresie dwóch lub trzech dni pracy.