Konstrukcje drewniane w budownictwie

Konstrukcje drewniane w budownictwie

Konstrukcje drewniane w budownictwie ponownie zyskują na popularności. Jest to związane zarówno ze stosunkowo niskim kosztem produkcyjnym, szerokim zakresem zastosowania, wysoką technologicznością, jak i z samym faktem, że drewno jest materiałem wysoce ekologicznym.

W konstrukcji dachowej można wyróżnić trzy podstawowe elementy:

  • więźbę dachową,
  • poszycie dachowe,
  • pokrycie dachowe.

 

Coraz powszechniejsze stosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie wiąże się ze wzmożonym rozwojem technologii i zaawansowanych zastosowań. W ciągu ostatnich 30-stu lat dominującą stała się nowa technologia wznoszenia dachów - prefabrykacja więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych. Jest to złożony proces na który składa się projektowanie, wycinanie elementów przez specjalistyczne maszyny oraz spajanie ich nowoczesnymi łącznikami pod postacią płytek kolczastych.

Więźby w technologii płytek kolczastych

Płytki robione są z blachy z wytłoczonymi z jednej strony kolcami, następnie zostają one wprasowywane w drewno przez maszyny. Po wprasowaniu elementy tworzą mocne i trwałe połączenie.

Technologia prefabrykacji więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych pozwala na szybkie wznoszenie konstrukcji dachu oraz tworzenie znacznych rozpiętości dźwigarów. Technologia ta pozwala również uzyskać przestrzeń bez słupów zarówno w przypadku dachów prostych, jak i przy bardziej złożonych konstrukcjach. Za stosowaniem tej technologii przemawia również niski koszt całego przedsięwzięcia. 

prefabrykowane-konstrukcje-drewniane

Zastosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie

Konstrukcje drewniane swoją rosnącą popularność zawdzięczają wielu zaletom, takim jak: praktycznie nieograniczona możliwość kształtowania geometrii dachów, możliwość zastosowania wielu pokryć dachowych, niska awaryjność więźb, potencjalnie wysoka ich trwałość. Konstrukcje drewniane znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju obiektach: w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach handlowo-usługowych, budynkach produkcyjnych i magazynowych, budynkach gospodarczych, i wielu innych.