Drewno konstrukcyjne C24 - dlaczego wybieramy je do konstrukcji dachowej?

Drewno konstrukcyjne C24 - dlaczego wybieramy je do konstrukcji dachowej?

Drewno konstrukcyjne C24 – co to jest?


Drewno konstrukcyjne klasy C24 to drewno, które zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi stanowi materiał wymagany u inwestorów do budowy konstrukcji dachowych, domów szkieletowych, ścian czy stropów. Jest to drewno lite – nie łączy się go na mikro wczepy, dzięki czemu długość pojedynczego elementu może osiągnąć maksymalnie sześć metrów.

 Produkowane jest ze specjalnie selekcjonowanego drewna świerkowego. Oznaczenie „C24” wskazuje poziom odporności na zginanie, który wynosi 24 MPa na mm2. Najprościej mówiąc, oznacza to, że  jeden centymetr kwadratowy drewna konstrukcyjnego C24 jest w stanie wytrzymać obciążenie niemal 250 kilogramów. Każdy kawałek drewna przechodzi rygorystyczną kontrolę, po której otrzymuje certyfikat CE. Cały proces certyfikacji przebiega według ściśle opisanych norm.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z certyfikowanym drewnem konstrukcyjnym C24? Najczęściej używa się dwóch form znakowania. Na cały zamówiony komplet drewna wystawiana jest deklaracja zgodności, a wszystkie pojedyncze elementy są stemplowane znakiem CE. Takie znakowanie oznacza, że drewno zostało odpowiednio przygotowane na etapie produkcji, spełnia wszelkie normy dla klasy drewna konstrukcyjnego C24, a także przeszło restrykcyjną kontrolę jakości.

Zalety drewna konstrukcyjnego C24


Jak już wspomnieliśmy, drewno konstrukcyjne C24 produkowane jest z drewna świerkowego, które jest stosunkowo tanie, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką jakością. Jest to drewno lite, niezłączone z pomocą mikrowczepów, czterostronnie strugane, z fazowanymi kantami, a następnie suszone komorowo zgodnie z normą PN-EN338, która reguluje jego właściwości. Dzięki struganiu drewno konstrukcyjne posiada gładką strukturę i jest bardziej odporne na ogień.

Odpowiedni poziom wysuszenia drewna konstrukcyjnego C24 daje wyjątkowe właściwości

Wilgotność drewna świerkowego suszonego komorowo wynosi od 12 do 18 procent, dzięki czemu materiał jest bardziej wytrzymały. Prawidłowy stopień wysuszenia sprawia, że drewno nie ma skłonności do zgięć i odkształceń, co przekłada się na bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji dachowej. Im lepiej wysuszone drewno tym lepsze właściwości mechaniczne. To daje przewagę drewnu konstrukcyjnemu typu C24 nad mokrą tarcicą, która nie jest w stanie osiągnąć takiego stopnia wysuszenia. Co więcej, drewno konstrukcyjne C24 pozwala uniknąć problemów z pleśnią, grzybami i zaparzeniem, a dzięki lepszym parametrom wytrzymałościowym oraz niższemu ciężarowi pozwala na stosowanie mniejszych przekrojów, co ułatwia pracę specjalistom i obniża koszty budowy konstrukcji dachowej. Odpowiedni poziom wilgoci uzyskany dzięki suszeniu komorowemu sprawia, że drewno konstrukcyjne C24 jest bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a prawidłowa konserwacja i impregnacja elementów daje gwarancję, że konstrukcja dachowa wytrzyma wiele, długich lat, nietknięta przez szkodniki czy inne czynniki zewnętrzne.

Drewno konstrukcyjne C24 doskonale nada się nie tylko do tworzenia dachów. Wykorzystuje się je także w budownictwie do stawiania domów szkieletowych, altan, tarasów czy wiat.