Konserwacja i impregnacja więźby dachowej w pigułce

Konserwacja i impregnacja więźby dachowej w pigułce

Drewniana więźba dachowa stanowi jeden z najważniejszych elementów budowli. Ze względu na materiał, z którego jest wykonana, wymaga dodatkowej konserwacji, by zabezpieczyć dach przed wodą, ogniem, namnażaniem się grzybów czy atakiem owadów. Co powinniśmy wiedzieć na temat impregnacji więźby dachowej?

Impregnacja drewna na więźbę

Nie da się ukryć, że zakup odpowiedniego drewna na więźbę to podstawa sukcesu. Najczęściej wykorzystuje się do tego drzewa iglaste – świerki bądź sosny. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone, a wilgotność utrzymywać się na poziomie 15-18%. To ważne, ponieważ impregnacja wilgotnego materiału może prowadzić do powstania uszkodzeń lub biodegradacji. Ponadto drewno na więźbę nie może posiadać widocznych pęknięć, sęków oraz śladów działalności szkodników. Oprócz tego istotna jest także impregnacja drewna, która zapewni trwałość całej konstrukcji.

W tym celu drewno zanurza się na wiele godzin w impregnacie, który ma chronić je przed wilgocią, pleśnią, atakiem szkodników, a także przed ogniem. Innym zdecydowanie tańszym sposobem jest pomalowanie belek stropowych trzema warstwami impregnatu pędzlem lub z użyciem urządzeń natryskowych. Jest to jednak znacznie mniej skuteczne rozwiązanie, ponieważ ogranicza się do powierzchniowego zabezpieczenia drewna, podczas gdy kąpiel sprawia, że impregnat wnika w głąb struktury więźby nawet do 10mm.

Jeśli kupujemy już zaimpregnowane drewno, warto sprawdzić je nie tylko z wierzchu, ale przede wszystkim obejrzeć przekrój belki, by zweryfikować, czy została ona prawidłowo zabezpieczona, czy jedynie zabarwiona impregnatem z wierzchu. Ma to kluczowe znaczenie dla późniejszych właściwości i bezpieczeństwa więźby dachowej.

konserwacja dachu wiązarowego

Impregnacja więźby dachowej – wybór impregnatu

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych preparatów do konserwacji konstrukcji drewnianych. Wśród nich można rozróżnić preparaty rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne oraz solne.

Pierwsze z nich doskonale chronią drewno przed zniszczeniem, wnikając bardzo głęboko w strukturę drewna. Niestety, jest produktem toksycznym, z tego powodu nadaje się do stosowania jedynie na zewnątrz budynku.

Wodorozcieńczalne impregnaty do więźby dachowej są jednym z najpopularniejszych rozwiązań do zabezpieczania drewna. Świetnie sprawdza się w przypadku belek, które narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i biologicznych.

Ostatnie z wymienionych przez nas preparatów, impregnaty solne są dostępne w formie proszku lub roztworu. Wnikają głęboko w drewno stanowiąc doskonałe zabezpieczenie. Aplikuje się je metodą zanurzeniową bądź ciśnieniową. Jedynym minusem jest możliwość wymycia preparatu przez wodę, dlatego tego typu preparaty nie sprawdzają się w przypadku elementów narażonych na kontakt z wodą.

remont i konserwacja więźby dachowej

Impregnacja starej więźby dachowej

A co w przypadku, gdy budynek ma już swoje lata i konstrukcja dachu wymaga impregnacji? Jeśli więźba nie jest mocno zniszczona i uszkodzona, nie ma konieczności wymiany całej konstrukcji na nową. Warto jednak zadbać o jej prawidłową konserwację, dzięki czemu przedłużymy żywotność dachu i zabezpieczymy go przed działaniem szkodników, wilgocią czy ogniem.

Aby to zrobić należy najpierw usunąć wszelkie elementy uszkodzone, zniszczone przez szkodniki czy zajęte grzybem lub wilgocią. Te fragmenty, których nie da się naprawić należy wymienić na nowe. Gdy już upewnimy się, że pozostałe drewno nie posiada zacieków oraz jest prawidłowo osuszone, możemy przejść do impregnacji pozostałych elementów specjalnym preparatem.

 sposoby na konserwację więźby dachowej