Elementy i typy więźby dachowej

Elementy i typy więźby dachowej

Więźba dachowa to zwieńczenie domu. Jest to od lat jeden z najpopularniejszych typów konstrukcji dachu w domach jedno- oraz wielorodzinnych. W ostatnich latach coraz więcej zwolenników zdobywają więźby prefabrykowane, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, scalane są w fabryce, a nie bezpośrednio na placu budowy. Czym charakteryzują się konkretne rodzaje więźby dachowej?

Więźba dachowa tradycyjna czy prefabrykowana?

Dawniej tworząc dach, nie było żadnej alternatywy. Na miejscu budowy pracował zespół cieślów, którzy krok po kroku przygotowywali konstrukcję dachową i montowali ją na budynku. Była to praca bardzo żmudna i czasochłonna, dlatego z czasem na rynku pojawiło się inne rozwiązanie – gotowe więźby dachowe z drewnianych prefabrykatów. Znacznie przyspieszyły one prace na budowie i znalazły wielu zwolenników.

więźba dachowa rodzaje 2

Elementy więźby dachowej

W zależności od zastosowania oraz rozpiętości dachu więźby dachowe składają się zwykle z krokwi, jętki, płatwi, stolca, kleszczy, murłatów, mieczy oraz wiatrownicy. Wiązary przygotowuje się najczęściej z wykorzystaniem drewna sosnowego lub świerkowego, które zabezpieczane jest z użyciem specjalnych (najlepiej naturalnych) impregnatów. Pozwala to zachować większą odporność przed czynnikami zewnętrznymi jak pleśń, grzyby oraz ekstremalnie niskie i wysokie temperatury. Krokwie łączone są za pomocą metalowych płytek kolczastych. Bardzo ważne jest, by do produkcji więźby wykorzystywać jak najwyższej jakości lite drewno, które nie wymaga stosowania różnych szkodliwych substancji oraz klejów i jest suszone komorowo.

Więźby dachowe tradycyjne

Jak już wspomnieliśmy, tradycyjne podejście do tworzenia więźby dachowej polega na pracy ekipy ciesielskiej na placu budowy. Drewno o odpowiednim poziomie wilgotności dostarczane jest na miejsce budowy, gdzie poszczególne elementy konstrukcji są przycinane, dopasowywane oraz łączone ze sobą przy pomocy profesjonalnych złączy ciesielskich. Całość prac nad więźbą trwa przynajmniej kilka tygodni i wymaga ogromnego doświadczenia, wiedzy, a także precyzji zatrudnionych cieśli. W ten sposób tworzone są przeważnie mało skomplikowane więźby dachowe zawierające stosunkowo niewiele elementów, czyli tak zwane więźby jętkowe oraz krokwiowe. Ten typ pracy jest niezwykle mozolny i czasochłonny oraz wiąże się z koniecznością zorganizowania miejsca na placu budowy, w którym będzie możliwe przetrzymanie drewna przywiezionego z tartaku przez cały okres prac ciesielskich.

Więźby dachowe prefabrykowane

Więźba prefabrykowana jest konstrukcją, która w całości jest produkowana w fabryce. Na plac budowy przyjeżdża już jako niemal gotowy produkt, a montaż wszystkich elementów trwa od jednego do maksymalnie trzech dni. Skraca to więc cały czas budowy, jednocześnie znacznie obniżając jej koszty. Również czas oczekiwania na dostarczenie prefabrykatów po złożeniu zamówienia jest krótki: przeważnie okres ten zamyka się w jednym lub dwóch tygodniach. Wszystko to dzięki wykorzystaniu specjalistycznych programów komputerowych, które dopasowują przekroje elementów oraz całą budowę konstrukcji dachowej do konkretnych rodzajów dachów, pokrycia czy nachylenia połaci. Zaletą więźby prefabrykowanej jest również to, że konstrukcja, która przyjeżdża na budowę jako gotowy prefabrykat wiąże się także z minimalizacją odpadów budowlanych. Niemal wszystkie materiały zostają w całości zużyte, a na placu budowy nie pozostają żadne pozostałości, które wymagają późniejszej utylizacji. Zarówno transport, jak i montaż gotowych elementów jest organizowany przez producenta, dlatego klient nie musi się niczym martwi.

Wybór właściwej więźby dachowej najbezpieczniej pozostawić specjalistom. WPW Invest nie tylko doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla konkretnego budynku, ale również wyprodukuje, jak i dostarczy właściwą, prefabrykowaną więźbę drewnianą na plac budowy oraz dopilnuje jej prawidłowej instalacji.

więźba dachowa rodzaje