
Dach wielospadowy - budowa, zalety i wady, cena
- Start /
- Baza wiedzy /
- Więźba dachowa /
- Dach wielospadowy - budowa, zalety i wady, cena /
W Polsce najpopularniejszą konstrukcją dachową są proste dachy dwuspadowe, jednak powoli coraz większą popularność zdobywają dachy wielospadowe, które pozwalają na zwiększenie możliwości zabudowy poddasza, a także umożliwiają zadaszenie budynków o nietypowych kształtach. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Ile kosztuje dach wielospadowy?
Czym jest dach wielospadowy?
Dach wielospadowy przyciąga uwagę nadając domowi wyraz i znacznie wpływa na efekty wizualne budynku. Ale nie tylko przykuwa uwagę kształtem, czy formą. Tego typu konstrukcja jest stosowana od wieków na budynkach budowanych na planie centralnym, takich jak szpitale, czy koszary.
Definicja dachu wielospadowego jest równie złożona jak jego konstrukcja, ale można ją uprościć do stwierdzenia, że jest to rodzaj dachu, który ma kilka połaci i z zewnątrz przypomina połączenie kilku różnych dachów. W polskich przepisach na próżno szukać bowiem jednoznaczna definicja dachu wielospadowego.
Najczęściej spotykana konstrukcja wielospadowa jest połączeniem dwóch dachów dwuspadowych, których szczyty przecinają się pod kątem prostym, tworząc widziany od góry krzyż. Są to tzw. dachy kopertowe.
Innym rozwiązaniem jest niezwykle fantazyjny dach kolebkowy, którego więźba dachowa jest skonstruowana na planie łuków. Taka konstrukcja jest nie tylko zachwycająca wizualnie, ale także daje spore możliwości zaaranżowania wnętrza.
Co jest istotne dla wielu inwestorów dachy wielospadowe są niezwykle uniwersalne i pasują zarówno do nowoczesnych, jak i budynków wykonanych w stylu klasycznym.
Zalety dachu wielospadowego
Konstrukcja dachu wielospadowego, niezależnie od wybranej odmiany, pozwala na swobodne dostosowanie do potrzeb zabudowy poddasza. Umożliwia zwiększenie powierzchni użytkowej przez dodanie kolejnych ścian szczytowych i pozwala na dostosowanie zabudowy wielu rodzajów okien, które najkorzystkiej doświetlą wnętrzne. Można zyskać więcej światła nie tylko dzięki oknom dachowym, czy lukarnom, ale także dzięki uzyskaniu kolejnych ścian szczytowych.
Dach wielospadowy jako dach do domu znakomicie sprawdzi się w budynkach, które mają nietypowy kształt, np na rzucie litery L, bądź mają "dobudowany" garaż, czy ogród zimowy. Przy tym, dzięki dużym połaciom dachowym efektywniej odprowadzają wodę, co jest dość ważne w przypadku chęci jej odzyskiwania z deszczówki.
Jednak zabudowę dachu wielospadowego najczęściej wybierają inwestorzy, którzy nie planują użytkowego poddasza. Wynika do z dość skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej w przypadku budowy poddasza użytkowego, co przekłada się na znaczne koszty, jakie generuje budowa dachu wielospadowego.
Koszt dachu wielospadowego
Ze względu na skomplikowaną konstrukcję i ilość wymaganych elementów dach wielospadowy jest niestety znacznie droższy niż dach dwuspadowy. Cena dachu wielospadowego zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania konstrukcji i warunków, jakie pod uwagę musi wziąć projektant.
Wiele zależy od wybranego rodzaju więźby dachowej i rodzaju pokrycia. Wynika to nie tylko ze stopnia skomplikowania projektu, ale także z dużych strat materiałowych i konieczności zakupienia mniej popularnych, a przez to droższych akcesoriów dachowych. Średnia cena dachu wielospadowego kopertowego o powierzchni około 150m2 wynosić będzie około 35-40 tysięcy złotych. Dodatkowo, za każdą lukarnę trzeba zapłacić około 1,5-2 tysięcy złotych. Oznacza to, że koszty mogą być nawet o ponad ⅓ wyższe niż w przypadku tradycyjnego dachu dwuspadowego.
Jest to największa niedogodność w przypadku decyzji o zabudowie dachu wielospadowego. Oczywiście, im bardziej skomplikowany jest projekt kształtu dachu, tym jest on trudniejszy do wykonania, a przez to droższy. Jednym z rozwiązań, które obniżą koszty jest zamówienie gotowych elementów prefabrykowanych, które zostaną wykonane w zakładzie i dostarczone na plac budowy tuż przed montażem dachu.