Dachy kopertowe (czterospadowe) - konstrukcja i ceny
- Start /
- Baza wiedzy /
- Więźba dachowa /
- Dachy kopertowe (czterospadowe) - konstrukcja i ceny /
Dachy kopertowe uważane są za niezwykle estetyczne i bardzo popularne, zwłaszcza w przypadku domów jednokondygnacyjnych. Czterospadowa konstrukcja sprawia, że zarówno woda, jak i śnieg nie zalegają na połaci dachu, a całość jest wyjątkowo odporna na silne podmuchy wiatru. Jak zbudowany jest dach kopertowy? Jakie są jego zalety i ile kosztuje jego wykonanie?
Dach kopertowy - jak wygląda konstrukcja?
Dach kopertowy jest rodzajem dachu czterospadowego, składającym się z czterech połaci - dwóch o kształcie trapezu i dwóch o kształcie trójkąta. Połacie łączą się u szczytu poprzez kalenicę, położoną równolegle do krawędzi trapezu. Przeważnie kąt nachylenia dachu kopertowego jest wyraźnie niższy niż w przypadku dachów dwuspadowych i mieści się w przedziale 20-30 stopni.
Najczęściej podstawą konstrukcji dachu czterospadowego jest więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa, gwarantująca doskonałą wytrzymałość i nośność. Do jej budowy przeważnie wybiera się drewno z drzew iglastych, jak sosna czy świerk, nieco rzadziej modrzew. Coraz częściej dachy kopertowe są tworzone z prefabrykatów, ze względu na lepszą trwałość i opłacalność takiej inwestycji, w porównaniu do wykonania więźby metodą tradycyjną.
Zalety i wady dachu kopertowego
Dachy czterospadowe charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie straszny im deszcz czy zalegający śnieg - wszystko bardzo sprawnie usuwane jest z powierzchni połaci. Konstrukcja też doskonale radzi sobie z bardzo silnymi podmuchami wiatru, dzięki czemu doskonale sprawdza się w rejonach narażonych na silne nawałnice - zwłaszcza w górach czy nad morzem.
Specyfika konstrukcji sprawia również, że dachy kopertowe są bardzo sztywne i masywne, dlatego świetnie sprawdzają się w budynkach parterowych. Wyzwaniem może okazać się jednak zaadaptowanie poddasza na cele mieszkalne. Planując domy szkieletowe z dachem czterospadowym warto mieć na uwadze, że przestrzeń użytkowa poddasza może być niewielka, ze względu na dużą ilość skosów. Nie istnieje również możliwość wykonania okien ściennych, co wymusza konieczność zainwestowania w lukarny czy okna dachowe.
Nie mniej ważną zaletą dachów czterospadowych jest ich efektowny wygląd, co często stanowi czynnik decyzyjny przy budowie domu.
Ile kosztuje dach czterospadowy? Koszty i wyliczenia
Oczywiście, nie da się podać dokładnej ceny dachu kopertowego, ponieważ koszt inwestycji zależy od wielu czynników. Pierwszą kwestią jest wykonanie więźby dachowej - jest to koszt około 45-50 zł/m2 za materiały i około 30 zł/m2 za robociznę.
Kolejny krok to montaż membrany na poszycie dachowe oraz wykonanie głównego pokrycia dachowego. Membrana to koszt około 11 zł/m2 z robocizną. Z kolei na etapie układania blachodachówki pojawiają się schody. Ze względu na specyfikę konstrukcji dachu kopertowego trzeba liczyć się ze zwiększonymi stratami w materiałach. Blachodachówka wymaga docinania elementów i dopasowywania ich do powierzchni, co zwiększa zarówno koszt samych materiałów, jak i koszty robocizny. Do tego oprócz samej blachodachówki należy doliczyć ceny gąsiorów, pasów nadrynnowych, rynien, rur spustowych i wielu innych elementów. Można więc założyć, że wykonanie głównego pokrycia dachowego w przypadku dachu czterospadowego powinno zamknąć się w kwocie około 100 zł/m2, wliczając w to koszty robocizny i materiałów.
Jeśli projekt obejmuje zaadaptowanie poddasza do celów mieszkaniowych, należy doliczyć do tego również koszt wykonania okien dachowych oraz ewentualnie budowę lukarny, zwiększającej użytkowość poddasza.