Na jakim pokryciu dachowym można montować fotowoltaikę?

Na jakim pokryciu dachowym można montować fotowoltaikę?

Odnawialne źródła energii z każdym rokiem zyskują na popularności. Coraz więcej osób mając w planach zakup lub budowę domu, stara się uwzględnić instalację fotowoltaiczną w swoim projekcie. Na ten krok decydują się również osoby, które już mają swoje wymarzone cztery ściany. Wizja niezależności energetycznej i niskich rachunków za prąd jest naprawdę atrakcyjna. Jednak czy na każdym dachu możliwy jest montaż fotowoltaiki? Jak wygląda montaż w zależności od rodzaju pokrycia dachowego? Oto najważniejsze informacje!

Pokrycie dachowe a montaż paneli fotowoltaicznych

Wiele osób zastanawia się, czy montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy na każdym rodzaju pokrycia dachowego. Na szczęście, ze względu na dużą uniwersalność fotowoltaiki oraz stały rozwój technologii, często jest to możliwe, bez względu na technologię wykonania dachu. Warto jednak pamiętać, że w zależności od pokrycia dachowego koszt wykonania instalacji oraz wykorzystana technologia będzie się różnić. Inaczej będzie wyglądał montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z papy, a inaczej na blasze trapezowej.


Dużo większe znaczenie niż rodzaj pokrycia dachowego ma dostęp do odpowiedniego nasłonecznienia. Istotny będzie zarówno poziom nachylenia dachu, poziom skomplikowania konstrukcji dachowej oraz orientacja geograficzna, jak i najbliższe otoczenie - wysokie drzewa czy okoliczne budynki. Bardzo ważny będzie również sam stan techniczny dachów oraz elementów wspornikowych. Zwłaszcza przy starszych budynkach może okazać się konieczne montowanie dodatkowych wzmocnień czy usunięcie np. elementów wykonanych z azbestu.


Niektórzy obawiają się, że montaż fotowoltaiki na dachu może osłabić konstrukcję, uszkodzić dach czy wpłynąć na jego szczelność. Nic bardziej mylnego! Powierzając to zadanie specjalistom można mieć pewność, że konstrukcja dachu pozostanie w pełni bezpieczna i nienaruszona.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce

Blachodachówka jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego w Polsce. Z tego powodu montaż fotowoltaiki na blachodachówce nie stanowi większego wyzwania dla specjalistów. W tym celu stosuje się specjalne śruby dwugwintowe, które wkręca się w elementy konstrukcyjne dachu. Przeważnie nie ma potrzeby dokonywania żadnych zmian w budowie dachu, dzięki czemu instalacja przebiega błyskawicznie. Każdorazowo należy jednak skonsultować sprawę z firmą montującą, by sprawdzić, czy dach posiada odpowiednie wzmocnienia.

spcjalista z firmy wpw invest montujący panele fotowoltaiczne na pokryciu dachowym


Montaż paneli pv na blasze trapezowej

Innym, popularnym rodzajem pokrycia dachowego jest tzw. blacha trapezowa. Montaż paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej, choć wymaga nieco więcej zachodu, wciąż jest możliwy. W przypadku cienkich blach, o grubości poniżej 0,5mm do instalacji wykorzystuje się śruby dwugwintowe, identycznie jak w przypadku blachodachówki. Jednak gdy grubość elementów jest większa, montaż fotowoltaiki na blasze trapezowej będzie wymagać instalacji dodatkowych szyn (tzw. mostków trapezowych), które łączy się przy pomocy specjalnych wkrętów.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachówce ceramicznej i cementowej
Również tradycyjna dachówka nie jest żadną przeszkodą w instalacji fotowoltaiki. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce ceramicznej wymaga jednak zastosowania specjalnych uchwytów typu “S”, lub dedykowanych uchwytów do krokwi. Może to oznaczać, że koszt tego typu montażu będzie nieco większy niż w przypadku blachodachówki. Każdorazowo należy jednak skonsultować tę kwestię z ekspertem od montażu fotowoltaiki.


Rozpoczynając montaż fotowoltaiki na dachówce ceramicznej lub cementowej konieczne będzie zlokalizowanie krokwi i usunięcie pojedynczych dachówek w celu zamontowania wsporników. Podczas montażu często zachodzi konieczność podszlifowania dachówek, z którymi styka się uchwyt. Wymaga to dużej wprawy i może skutkować uszkodzeniem niektórych elementów, dlatego warto zgłosić się do specjalistów, którzy mają doświadczenie w montażu i mieć w zanadrzu zapasowe dachówki do wymiany.

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie

Montaż fotowoltaiki na papie wymaga dokładnego sprawdzenia pokrycia dachowego pod kątem szczelności i zabezpieczeń. Do mocowania używa się wkrętów, które pozwalają zainstalować elementy bezpośrednio do połaci dachowej. W przypadku dachów płaskich można zastosować również konstrukcje bezinwazyjne, z balastem. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistami, którzy określą najbardziej optymalny sposób montażu dla konkretnego poszycia dachowego.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj powiązane artykuły