Jak montować panele fotowoltaiczne?
- Start /
- Baza wiedzy /
- Fotowoltaika i ekologia /
- Jak montować panele fotowoltaiczne? /
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród osób, które budują swój pierwszy dom, jak i wśród tych, którzy po latach mieszkania szukają sposobu na oszczędności na rachunkach za prąd. Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?
Wybór odpowiedniego miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych
Efektywność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od miejsca, w którym zostaną one zamontowane, stopnia zacienienia oraz kąta ustawienia, dzięki któremu będą absorbować więcej promieni słonecznych. Najczęściej instaluje się je na dachu, jednak zdarzają się również sytuacje, w których fotowoltaika przytwierdzana jest bezpośrednio do elewacji lub ustawiana na ziemi. To ostatnie rozwiązanie jest popularne w przypadku farm fotowoltaicznych, jednak rzadko sprawdza się jako przydomowa instalacja, ze względu na zajmowanie cennego miejsca na działce oraz większe ryzyko zacienienia. W przypadku klientów indywidualnych najlepszym rozwiązaniem jest więc montaż paneli na dachu budynku. Należy jednak pamiętać, że tego typu instalacja może być umieszczona wyłącznie na dachach ognioodpornych, o odporności pożarowej klasy A.
Montaż paneli fotowoltaicznych na nowym i starym budynku
Najbardziej optymalnym momentem na decyzję o instalacji jest budowa domu, ponieważ już na etapie projektowania i prac budowlanych można uwzględnić w konstrukcji zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, co ułatwia późniejszy montaż i obniża koszty. Dzięki temu projektanci biorą pod uwagę wszystkie wymagania, jakie powinna spełnić więźba dachowa i tworzą odpowiednio wzmocnioną konstrukcję w zakładzie produkcyjnym.
Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu w starszym budynku. Doświadczeni projektanci wezmą pod uwagę zarówno kondycję więźby, jak i specyfikę już wykonanej konstrukcji. Wybiorą optymalne rozwiązanie i zastosują dodatkowe wzmocnienia, które pozwolą na montaż instalacji. Nasi inżynierowie i elektrycy wezmą pod uwagę wszystkie wymagania techniczne, uwzględnią cel instalacji, zadbają o bezpieczeństwo i efektywność inwestycji. My o dachach i fotowoltaice wiemy wszystko!
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
Przy nieruchomych panelach najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy panele skierowane są na południe i ustawione z pochyleniem 30-40 stopni do poziomu. Jeśli nie ma możliwości montażu instalacji w kierunku południowym, należy wybrać kierunek wschodni lub zachodni, z pochyleniem w przedziale od 25 do 40 stopni. Pozwoli to na pozyskanie od 80 do nawet 90 procent energii możliwej do uzyskania w optymalnym ustawieniu. Warto pamiętać również, by kąt pochylenia nie był mniejszy niż 20 stopni, by zniwelować osiadanie zanieczyszczeń.
Montaż stelażu na płyty fotowoltaiczne
Ze względu na bardzo problematyczny montaż, panele fotowoltaiczne powinny być instalowane przez profesjonalną firmę, która wcześniej dokładnie sprawdzi dach, by ocenić stan więźby oraz zaproponuje rozwiązania najbardziej optymalne, dostosowane do konstrukcji dachu i dokona odpowiednich wzmocnień. Cała konstrukcja musi dobrze radzić sobie zarówno z obciążeniami mechanicznymi, jak i z silnym wiatrem oraz spoczywającym na niej śniegiem.
Pierwszym etapem prac jest zamontowanie na dachu specjalnego stelażu, na którym następnie układane są panele fotowoltaiczne. Panele łączy się ze sobą szeregowo, a następnie podłącza do falownika. Tu warto pamiętać o bardzo delikatnej kwestii jaką jest wpływ temperatury na trwałość i efektywność instalacji. Po pierwsze należy zapewnić pewną minimalną odległość pomiędzy dwoma zamontowanymi panelami tak, aby uwzględniać rozszerzalność cieplną paneli. Po drugie minimalną odległość należy jeszcze powiększyć, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza ułatwiającą chłodzenie instalacji. W końcu panele ogrzewają się nie tylko od słońca, ale również na skutek przepływu przez nie prądu, co prowadzi do sporych spadków mocy – nawet ponad 10 procent.
Wymagania dotyczące montażu fotowoltaiki
Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być zabezpieczona przecieprzeciążeniowo, by uniknąć pojawienia się zbyt dużej wartości prądu, a także przeciwprzepięciowo, by ochronić ją przed bezpośrednimi i pośrednimi wyładowaniami elektrycznymi.
Warto pamiętać również o nowelizacji ustawy o prawie budowlanym, która weszła w życie 19 września 2020 roku. Wprowadza ona nowe obowiązki dla osób planujących montaż paneli fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp. Jest to obowiązek uzgodnienia projektu technicznego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zgłoszenia do miejskiej lub powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku instalacji przekraczającej moc 50 kWp trzeba dodatkowo uzyskać pozwolenie na budowę.