Fotowoltaika - co daje nam stosowanie paneli fotowoltaicznych?
- Start /
- Baza wiedzy /
- Fotowoltaika i ekologia /
- Fotowoltaika - co daje nam stosowanie paneli fotowoltaicznych? /
Korzystne zmiany w prawie, duża ilość dotacji oraz dobre opinie użytkowników sprawiły, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Mimo tego wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących opłacalności tej technologii. Dlaczego warto zastanowić się nad zainstalowaniem paneli słonecznych w swoim domu?
Ekologiczna energia odnawialna
Nie da się ukryć, że największą zaletą paneli słonecznych jest dbałość o ekologię. Energia słoneczna jest zrównoważona i odnawialna, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nawet, gdy zabraknie paliw kopalnych, będziemy mogli przynajmniej częściowo zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki panelom fotowoltaicznym. Światło słoneczne dostępne jest w każdym miejscu na ziemi, dzięki czemu z tej technologii można korzystać właściwie wszędzie, z pozytywnym wpływem na środowisko naturalne.
O czym warto pamiętać, panele fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, a w późniejszym czasie mogą podlegać recyklingowi, co sprawia, że są czystym źródłem energii. Ważne jest również to, że są bezgłośne, zwłaszcza w zestawieniu z innymi źródłami odnawialnymi, takimi jak turbiny wiatrowe. To sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla cichych obszarów wiejskich, jak i dla domów położonych w centrum miasta.
Niskie rachunki za prąd
Ekologia to jednak nie wszystko. Coś, co tak naprawdę kusi nowych użytkowników paneli fotowoltaicznych, to przede wszystkim obniżone rachunki za prąd. Dzięki stale rozwijającej się technologii, zwrotu z inwestycji możemy spodziewać się już po kilku latach od instalacji paneli słonecznych, a biorąc pod uwagę niezależność od stale rosnących cen prądu – będzie to szybciej, niż możemy się spodziewać.
Darmowy prąd z odnawialnego źródła energii, a także możliwość uzyskania nadwyżek energii są więc niezłą gratką dla wszystkich osób szukających oszczędności. Inwestycja w panele słoneczne sprawi, że dom stanie się tańszy w utrzymaniu, bardziej nowoczesny, a także całkowicie niezależny od sytuacji na rynku energetycznym. Tym bardziej, jeśli uda nam się uzyskać dotację z rządowego programu lub odliczyć instalację fotowoltaiki od podatku.
Warto zwrócić także uwagę na jeszcze jeden aspekt finansowy – własna instalacja fotowoltaiczna znacznie podnosi wartość nieruchomości. Jeśli więc kiedyś przyjdzie nam do głowy pomysł, by sprzedać dom, w którym mieszkamy, dzięki panelom słonecznym możemy liczyć na znacznie wyższą cenę.
Montaż i użytkowanie
Wiele osób przeraża myśl o tym, że instalacja fotowoltaiczna wymaga dużego zaangażowania zarówno w czasie montażu, jak i później podczas dalszego użytkowania i konserwacji. Na szczęście, dzięki stale rozwijającej się technologii zarówno zamontowanie paneli słonecznych, jak i późniejsza eksploatacja są banalnie proste, a my możemy liczyć na wsparcie ze strony specjalistów na każdym kroku.
Montaż instalacji trwa zwykle maksymalnie 3 dni i obejmuje kompleksowy montaż systemu mocującego, paneli, a także inwerterów, całego okablowania oraz podłączenia do sieci. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i nie wymaga wiercenia tysięcy otworów w dachu.
Fotowoltaika cieszy się bardzo wysoką żywotnością – panele słoneczne są trwałe i bez problemu mogą pracować przez dziesiątki lat. Standardowo sam produkt posiada dwunastoletnią gwarancję, a także ćwierć wieku gwarancji na konkretne uzyski. Panele są bardzo wytrzymałe mechanicznie, dzięki czemu nie straszna im burza z gradem czy silne, porywiste wiatry. Konserwacja jest bardzo prosta i opiera się głównie na czyszczeniu paneli słonecznych. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług specjalistycznej firmy.
Dowiedz się więcej o ergonomicznych rozwiązaniach dotyczących budowy domów: https://wpwinvest.pl/artykuly/domy-szkieletowe