Jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe?

Jak powstają prefabrykowane domy szkieletowe?

Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Ze względu na wysokie koszty i czas, jaki należy poświęcić na to przedsięwzięcie, ludzie coraz częściej szukają alternatywy dla domów murowanych, dzięki czemu rośnie zainteresowanie domami szkieletowymi. Budownictwo prefabrykowane polega na budowie domów z uprzednio wyprodukowanych w fabryce elementów, które nazywa się prefabrykatami. Jak wygląda cały proces ich budowy oraz co warto wiedzieć o prefabrykowanych domach z konstrukcją drewnianą?

 

Prefabrykowane domy szkieletowe – rosnący trend w budownictwie w Polsce

O zbudowaniu własnego domu marzy coraz więcej osób. Domy z rynku wtórnego są coraz droższe i często nie spełniają w pełni naszych oczekiwań, a budowa domu murowanego często ciągnie się latami  i pochłania wszystkie nasze oszczędności. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie klientów zwróciło się w kierunku prefabrykowanych domów drewnianych. 

Choć na początku nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem, dziś nieustannie zyskują na popularności. Na ich temat przez lata narosło wiele mitów. Dziś domy szkieletowe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są jednym z najtańszych i jednocześnie najbardziej ekologicznych rozwiązań, jakie są dostępne na rynku. Bez problemu dorównują trwałością domom murowanym, są szybsze w budowie, można budować cały rok a przy tym są tańsze w realizacji i bardziej oszczędne na etapie eksploatacji. Domy szkieletowe są kołem zamachowym gospodarki Ameryki Północnej i Skandynawii z dynamicznie rosnącym udziałem w krajach Europy Zachodniej.

Nie bez powodu domy z drewna prefabrykowanego cieszą się tak dużym zainteresowaniem w krajach o znacznie mroźniejszym klimacie. Technologia produkcji sprawia, że domy te posiadają znakomitą izolację cieplną, dzięki czemu znacznie spadają koszty ogrzewania. Przy dodatkowym montażu fotowoltaiki, kwota, jaką będziemy musieli zapłacić w sezonie grzewczym wyniesie ułamek kosztów ogrzewania domu murowanego.

  oferta domów szkieletowych WPW invest

Pierwsze kroki

Jak w przypadku każdej tego typu inwestycji, pierwszym, co powinniśmy zrobić decydując się na budowę domu szkieletowego jest znalezienie biura projektowego i wybór odpowiadającego nam projektu, a następnie uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie budowy.

Gdy już ogarniemy wszystkie potrzebne dokumenty, następnym krokiem powinno być znalezienie firmy wykonawczej, która specjalizuje się w produkcji domów szkieletowych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych projektów, które oferują producenci domów szkieletowych. Warto rzetelnie sprawdzić wykonawcę, ponieważ zdarza się, że za budowę domów drewnianych biorą się firmy, które nie mają w tym zakresie większego doświadczenia. Po podpisaniu umowy, wykonawca może przystąpić do prac.

 

Budowa domu - fundamenty, ściany, strop i dach

Początek budowy jest dość podobny do budynków murowanych. W pierwszym kroku stawia się fundamenty wraz z rozprowadzeniem przyłączy. W przeciwieństwie do domów tradycyjnych, w przypadku technologii szkieletowej, fundamenty mogą być lżejsze, ponieważ ciężar domów drewnianych jest dużo mniejszy.

Aby nie tracić cennego czasu, w chwili gdy stawiane są fundamenty, firma wykonawcza rozpoczyna w zakładzie produkcyjnym produkcję ścian zewnętrznych oraz nośnych. Ściany te składają się z kilku warstw, które zapewniają odpowiednią izolację cieplną. Wewnątrz nich znajduje się między innymi folia wiatroizolacyjna, ocieplenie wełną mineralną, folię paraizolacyjną itd. Wewnątrz ścian rozprowadzana jest instalacja elektryczna, grzewcza oraz kanalizacyjna, a także wykonywane są otwory okienne i drzwiowe. W ten sposób powstaje półprodukt gotowy do montażu.

Tak przygotowane ściany transportowane są na plac budowy, gdzie montuje się je przy pomocy dźwigu. Następnie montowany jest strop drewniany, w przypadku budynków piętrowych, lub od razu dach prefabrykowany wraz z pokryciem.

dom szkieletowy etapy powstawania

Prace wykończeniowe

Po instalacji dachu można przystąpić do wykończenia. Na zewnątrz wykonywana jest między innymi elewacja, obróbka blacharska, orynnowanie itp. W zależności od oczekiwań inwestora wykonywany jest tynk lub okładzina z drewna czy klinkieru. Na tym etapie dokonuje się także montażu fotowoltaiki. Wewnątrz łączy się wszystkie instalacje i montuje płyty kartonowo-gipsowe, szpachlując łączenia ścian.

Całość prac, od przygotowania fundamentu do ostatnich robót wykończeniowych zajmuje zaledwie trzy miesiące. Po tym czasie inwestycja uznana jest za zakończoną, a świeżo upieczony właściciel może powoli myśleć o przeprowadzce.

Dowiedz się także o co zadbać przed budową domu!