Domy szkieletowe – fakty i mity
- Start /
- Baza wiedzy /
- Domy szkieletowe /
- Domy szkieletowe – fakty i mity /
Wraz z boomem mieszkaniowym i dynamicznym wzrostem cen mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego wiele osób rozważa budowę taniego domu dla siebie i swoich najbliższych. Ci inwestorzy, którzy nie chcą posiłkować się 30-letnim kredytem i marzą o rozwiązaniu na miarę swoich możliwości finansowych, powinni rozważyć coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w Polsce, mianowicie domy szkieletowe. Wokół nich narosło przez lata wiele faktów i mitów. Dziś rozprawimy się z najpopularniejszymi.
Domy szkieletowe są mniej odporne niż murowane: FAŁSZ
Domy szkieletowe mogą przetrwać przez wiele lat w świetnym stanie. Aktualnie, za sprawą nowoczesnych technologii i form impregnacji naturalnego surowca, można uzyskać drewno o dużej żywotności i wytrzymałości, odpornej na wilgoć i pleśń.
Domy szkieletowe są szybsze w budowie: PRAWDA
Sprawna i doświadczona w stawianiu domów w tej technologii ekipa budowlana wzniesie dom szkieletowy w zaledwie kilkanaście tygodni (patrząc realnie od 3 do 6 miesięcy). Najszybciej wznosi się dom o prostej bryle i niewielkim metrażu. Projekty o rozbudowanej bryle i nietypowych załamaniach mogą pochłaniać więcej czasu. Warto jednak pamiętać, że technologia ta ma również swoje ograniczenia. Specjaliści budujący domy prefabrykowane nie zalecają wznoszenia budynków o powierzchni większej niż 150 metrów kwadratowych – takie domy byłyby dużo droższe, jeśli chodzi o ogrzewanie i chłodzenie w porównaniu z mniejszymi domami energooszczędnymi. Wybierając technologię szkieletową, lepiej też pożegnać się z myślą o piwnicy – podziemna kondygnacja mogłaby zbyt mocno obniżyć temperaturę wewnątrz budynku.
Domy szkieletowe w technologii energooszczędnej są tanie w utrzymaniu: PRAWDA
Domy prefabrykowane wykonane w technologii energooszczędnej pozwalają zaoszczędzić na rachunkach związanych z ogrzewaniem budynku – oczywiście o ile sama budowla zostanie odpowiednio zorientowana względem stron świata, wzniesiona w terenie pozbawionym wysokich budynków i drzew dających cień oraz będzie miała zwartą bryłę i dwuspadowy dach. Poszukując ekipy wykonawczej warto wybrać sprawdzonych i doświadczonych fachowców, którzy wystawią świadectwo energetyczne na dom energooszczędny w technologii szkieletowej. Świadectwo jest pomocne w poznaniu szacunkowych kosztów związanych między innymi z ogrzewaniem.
Warto jednak pamiętać o jednej kwestii: w przypadku ogrzewania elektrycznego ciepło nie rozprowadza się wewnątrz domu w sposób dynamiczny – płyta grzewcza umieszczona na płycie fundamentowej wymaga odczekania kilku godzin, aby temperatura w domu uległa wzrostowi o kilka stopni. Domy energooszczędne w dużej mierze nagrzewają się dzięki energii wpadającej do niego przez okna. Znacznie łatwiej je również ogrzać aniżeli ochłodzić, dlatego – dla zachowania komfortu w ciepłych miesiącach roku – warto stosować pompę ciepła z opcją chłodzenia pasywnego, które pozwala obniżyć temperaturę panującą wewnątrz domu do optymalnej dla domowników.
Domy szkieletowe mają gorsze parametry izolacji akustycznej: I PRAWDA, I FAŁSZ
Prawdą jest, że domy wznoszone w konstrukcji szkieletowej, zwłaszcza piętrowe, mają słabszą izolację akustyczną wewnątrz. Dla osób, które cenią sobie ciszę i intymność w poszczególnych pomieszczeniach może to być pewna niedogodność.
Nieprawdą natomiast jest stwierdzenie, jakoby domy w konstrukcji prefabrykowanej miały źle izolować domowników przed hałasem mającym swoje źródło na zewnętrz. Dom szkieletowy w mniejszym stopniu niż budynek murowany przenosi dźwięki z zewnątrz, lepiej odgradzając domowników od źródeł dźwięków dochodzących z pobliskiej ulicy.
Domy szkieletowe wymagają więcej wkładu finansowego na początkowym etapie prac: PRAWDA
Jednym z największych wydatków w przypadku wznoszenia budynku mieszkalnego w konstrukcji szkieletowej jest płyta fundamentowo-grzewcza. Jej koszt dla średniej wielkości domu to wydatek około 50 tysięcy złotych. Trzeba liczyć się z tym, że od momentu rozpoczęcia budowy do poniesienia tak znacznego wydatku nie minie wiele czasu. Z tego też względu warto uprzednio dobrze pomyśleć o płynności finansowania inwestycji.
Podsumowując: choć domy szkieletowe mają swoje ograniczenia wynikające ze specyfiki konstrukcji i parametrów, z uwagi na szereg zalet związanych ze wznoszeniem budynku i późniejszym użytkowaniem warto przyjrzeć się bliżej tej technologii, zwłaszcza gdy poszukuje się energooszczędnego rozwiązania.