Fundament pod dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć!
- Start /
- Baza wiedzy /
- Domy szkieletowe /
- Fundament pod dom szkieletowy - wszystko co musisz wiedzieć! /
Fundamenty pod domy w konstrukcji szkieletowej - rodzaje
Fundament, na którym spoczywa cały budynek jest jednym z najbardziej istotnych elementów całego budynku. Dzięki lekkiej konstrukcji domy szkieletowe mogą posiadać mniej masywne podstawy, w postaci m.in. płyt fundamentowych. Inną opcją są tzw. ławy fundamentowe.
Aby zdecydować, jaki rodzaj fundamentu pod dom szkieletowy wybrać, konieczne jest uwzględnienie parametrów całego budynku, a także charakterystyki gruntu – występowania wód gruntowych i nośności. Zarówno płyty fundamentowe, jak i ławy mają swoje wady i zalety i sprawdzą się w różnych warunkach. Po wykonaniu fundamentów ważne będzie także prawidłowe zakotwienie budynku, które jest niezwykle istotne dla nośności całej konstrukcji.
Ława fundamentowa – fundament pod dom szkieletowy
Ławy fundamentowe są jedną z najbardziej powszechnych metod stawiania fundamentów w przypadku domów jednorodzinnych. Są to prostopadłościenne, betonowe elementy, na których stawia się ściany nośne i wewnętrzne budynku. W tym przypadku obciążenie całej budowli przenoszone jest ze ścian fundamentowych na grunt. Wielkość ław fundamentowych zależy od masy budynki, a także od obecności zbrojenia – ława, która będzie dodatkowo wzmocniona stalowymi prętami może być znacznie mniej masywna. W przypadku domów szkieletowych zbrojenie nie jest jednak koniecznością – ze względu na lekką konstrukcję często można z niego zrezygnować.
Budowę ławy fundamentowej zaczyna się od wykonania warstwy podkładowo-wyrównującej, na którą następnie wylewany jest beton. To, jak rozbudowane będą fundamenty zależne jest od kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście obciążenie – im bardziej masywny i cięższy budynek, tym fundamenty muszą być szersze lub konieczne będzie zastosowanie zbrojeń. Nie mniej istotna jest również jakość podłoża: przy słabym, wilgotnym gruncie konieczne będzie zastosowanie szerszych i wyższych ław fundamentowych, ponieważ muszą one znajdować się głębiej niż granica przymarzania terenu. W zależności od regionu, w naszym kraju może oznaczać to nawet około 1,2 metra w głąb gruntu.
Zaletą tego rozwiązania jest większa wytrzymałość i ochrona przed wilgocią. Ten typ fundamentu daje również możliwość wykonania podpiwniczenia nawet po zakończeniu budowy. Minusy? Ławy fundamentowe nie nadają się do podłoża o słabej nośności, a czas ich wykonania może wynieść nawet kilka tygodni, co w przypadku domów szkieletowych jest bardzo długim okresem.
Płyty fundamentowe pod domy prefabrykowane
Płyta fundamentowa jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku stawiania domu szkieletowego na gruncie o słabej nośności, a także w przypadku małych budynków o niedużym ciężarze. W przeciwieństwie do bardziej solidnych i rozbudowanych ław fundamentowych, położenie pojedynczej płyty pod całym budynkiem jest mniej czasochłonne i znacznie łatwiejsze.
Po usunięciu warstwy humusu i wykonaniu wykopu pod budynkiem umieszcza się warstwę grubego piasku lub żwiru, która ma za zadanie ustabilizować konstrukcję i odprowadzić wilgoć. Następnie wylewana jest płyta spodnia, na której umieszcza się zbrojenie, a później wylewana jest płyta właściwa. Całość tworzy idealnie płaską, stabilną konstrukcję, na której umieszcza się izolację oraz podłogę pierwszej kondygnacji budynku.
Zaletą płyt fundamentowych jest znacznie lepsza szybkość wykonania (zwykle trwa to zaledwie kilka dni) oraz możliwość wykonania fundamentów na gruntach o słabej nośności. W przeciwieństwie do ławy fundamentowej, płytę można wykonać powyżej granicy przymarzania. Nie ma również konieczności tworzenia fundamentów pośrednich, ponieważ obciążenie rozłożone jest równomiernie na całej płycie fundamentowej.
Niestety, stosując płytę fundamentową nie mamy możliwości wykonania podpiwniczenia po zakończeniu budowy. Konieczne jest także zaplanowanie wszystkich przyłączy już na etapie projektu. Choć technologia ta doskonale sprawdza się w przypadku domów w konstrukcji szkieletowej, jest ona stosunkowo nowa w naszym kraju i nie wszystkie firmy podejmą się jej realizacji.
Ile kosztuje fundament pod dom szkieletowy?
Cena fundamentu pod dom szkieletowy i w dużej mierze zależy nie tylko od doboru technologii, ale także od rozmiaru i specyfiki całej konstrukcji. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty fundamentowej, która mimo podobnych nakładów materiałów, może kosztować nawet o 30% mniej niż podobnej funkcjonalności fundament w formie ław.
Koszt wykonania fundamentu pod dom szkieletowy może sięgać kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od projektu budynku, nośności gruntu i wybranej technologii. Warto jednak pamiętać, by nie oszczędzać na fundamentach, które będą stanowić podporę całego domu.