Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej?

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej?

Sytuacja na rynku budowlanym a zainteresowanie budownictwem szkieletowym

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężkie dla wielu osób były ostatnie lata: wybuch wojny na Ukrainie oraz galopująca inflacja i związane z tym wzrosty cen paliwa, produktów spożywczych, materiałów budowlanych, a także wzrost kosztów rozmaitych usług (w tym ekip budowlanych). To wszystko sprawiło, że mnóstwo osób musiało zrezygnować lub przesunąć w czasie decyzję o budowie własnego domu jednorodzinnego. W związku z niepewną sytuacją i stale rosnącymi cenami, niektórzy inwestorzy porzucili pomysł budowy domu murowanego i zainteresowali się konstrukcjami szkieletowymi. Dlaczego tak się dzieje?

Czas budowy domu murowanego rozciąga się przynajmniej na kilka lat. W sytuacji, gdy koszt niektórych materiałów budowlanych potrafił rosnąć z miesiąca na miesiąc, szybko może okazać się, że fundusze zebrane na wybudowanie domu pod klucz nie wystarczą nawet na postawienie go w stanie surowym otwartym. W przypadku domów prefabrykowanych nie musimy się o to martwić.

Podpisując umowę z wykonawcą domów szkieletowych, znamy konkretną cenę, jaką musimy zapłacić za wybrany projekt i nie czekają nas żadne niespodzianki. Czas od postawienia kamienia węgielnego do ukończenia inwestycji wynosi zaledwie trzy miesiące, dzięki czemu nie ma mowy o drastycznych podwyżkach cen. Dodatkowo, wykonawca zajmuje się inwestycją od początku do końca. Prefabrykaty, z których powstaje dom produkowane są w zakładzie, a następnie gotowe elementy montowane są już na placu budowy, co również zmniejsza ryzyko nieprzyjemnego zaskoczenia. Decydując się więc na domy o konstrukcji szkieletowej możemy uniknąć przykrych skutków inflacji i cieszyć się gotową inwestycją w zaledwie kilka miesięcy.

Kolejną przewagą, jaką domy z prefabrykatów mają nad budynkami murowanymi jest specyfika budownictwa kanadyjskiego. Domy szkieletowe z drewna są bardziej ekologiczne, a jednocześnie odporne na ciężkie warunki atmosferyczne i wytrzymałe. Do tego konstrukcje domów szkieletowych charakteryzują się doskonałą termoizolacją. W tej technologii można budować zarówno domy energooszczędne, jak i pasywne. Dzięki lekkiej konstrukcji budynki błyskawicznie się nagrzewają i jednocześnie długo utrzymują ciepło wewnątrz.

domy wykonane w technologii szkieletowej

Od czego zależy cena domu szkieletowego?

Prefabrykowane domy szkieletowe nie bez powodu stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Cena postawienia domu jednorodzinnego skrojonego na miarę naszych potrzeb może być często porównywalna z kupnem niewielkiej kawalerki w dużym mieście. Nic więc dziwnego, że zamiast ciasnego mieszkania w centrum, coraz więcej osób wybiera własny dom z ogrodem na obrzeżach. Jakie aspekty mogą wpływać na ostateczną cenę domu szkieletowego?

Z całą pewnością ogromny wpływ na ostateczny koszt ma wybrany przez nas projekt, a także liczba i rodzaj zmian indywidualnych, które zostaną wprowadzone w już gotowym projekcie. Wpływ na cenę ma zarówno wielkość powierzchni mieszkalnej czy liczba kondygnacji, ale również takie aspekty jak ilość okien, kominów, stopień skomplikowania bryły, a także rodzaj dachu – prosty, dwuspadowy dach będzie znacznie tańszy niż cztero- czy jednospadowy. Znaczenie ma także między innymi ilość łazienek czy wielkość kuchni, ponieważ to właśnie wykończenie tych dwóch pomieszczeń kosztuje zwykle najwięcej.

Jeśli projekt domu zakłada obecność garażu – koszt wykonania również będzie wyższy. Podobnie, jeśli dom ma spełniać wymogi budowli pasywnej. Do całości kosztów należy doliczyć także koszt wykończenia. Ten nie różni się zbytnio w przypadku domów szkieletowych i murowanych. Warto mieć na uwadze, że wykończenie domu pod klucz może pochłonąć nawet 50 procent kosztów całej inwestycji, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć, na jakie materiały wykończeniowe jesteśmy w stanie sobie pozwolić w ramach swojego budżetu.

Ile kosztuje projekt domu kanadyjskiego?

Ceny projektów nowoczesnych domów szkieletowych wahają się zwykle od około 2000 do 4000 złotych. Można zdecydować się na jeden ze standardowych projektów, oferowanych przez firmę, lub poprosić o zaprojektowanie czegoś skrojonego na nasze potrzeby. W tym drugim przypadku musimy liczyć się jednak z wyższym kosztem początkowym.

Warto przy tym pamiętać, by już na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na elementy, które mogą wpływać na koszt budowy domu szkieletowego. Wszelkie elementy takie jak ilość kondygnacji, stopień skomplikowania bryły, ilość ścian, otworów okiennych i balkonów, a także rodzaj dachu czy rodzaj instalacji grzewczej mają wpływ na docelowy koszt całej inwestycji. Chcąc więc oszczędzić na budowie domu szkieletowego, powinniśmy dokładnie zweryfikować nasze potrzeby już na etapie projektu – mniejsza liczba ścian działowych, prosty dach, brak okien dachowych czy rezygnacja z garażu – to wszystko może znacznie obniżyć ostateczną cenę domu.

projekt domu szkieletowego

Jaki jest koszt budowy domu szkieletowego? Przykładowe wyliczenia

Niestety, ze względu na rosnącą inflację i wzrost cen materiałów budowlanych, aktualna cena domu szkieletowego będzie znacznie różnić się od tej, jaka obowiązywała w ostatnich latach. Jak obecnie plasują się koszty konstrukcji drewnianych szkieletowych za metr kwadratowy?

W przypadku stanu surowego zamkniętego, gdzie wykończenie wnętrza leży w gestii inwestora, koszt budowy domu szkieletowego wynosi od około 1600 do 2300 zł za m2. Decydując się na ukończenie domu do stanu deweloperskiego, kwota ta będzie nieco wyższa – w okolicach 2600-2800 zł za m2. Warto jednak przy podpisywaniu umowy zwrócić uwagę, co dokładnie obejmuje stan deweloperski, bowiem definicja może znacząco różnić się, w zależności od wybranego wykonawcy.

Najdroższą, a jednocześnie najczęściej wybieraną opcją wykończenia, jest zakup gotowego domu szkieletowego „pod klucz”, czyli gotowego do zamieszkania. Obecnie za ten wariant zapłacimy od 2400 do nawet 3800 zł za m2, w zależności od rodzaju wykończenia.

oferta domów szkieletowych WPW invest