Elewacja domu szkieletowego - wszystko co musisz wiedzieć
- Start /
- Baza wiedzy /
- Domy szkieletowe /
- Elewacja domu szkieletowego - wszystko co musisz wiedzieć /
Elewacje domów szkieletowych - dostępne możliwości
Nie każdy dom szkieletowy musi być wykończony przy pomocy drewna. Coraz więcej osób zamiast elewacji drewnianej decyduje się na inne rozwiązania. Dom kanadyjski, podobnie jak tradycyjny dom murowany można otynkować, wykończyć przy pomocy płyt imitujących klinkier czy obmurować klinkierem. Wciąż stosunkowo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie sidingu lub obicie całości szalówką.
Coraz więcej osób decyduje się również na łączenie różnych typów elewacji. Najczęściej wykorzystuje się płytki imitujące klinkier oraz tynk, jednak można spotkać również połączenie szalówki drewnianej z tynkiem czy klinkierem, a nawet siding połączony z klinkierem. Ostatecznie wybór materiału na elewację domu drewnianego zależy przede wszystkim od naszych preferencji i gustu, ale także od budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć. Niektóre typy elewacji będą znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne, dlatego nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki typ wykończenia.
Dom szkieletowy - elewacja drewniana
Ten typ elewacji wydaje się najbardziej oczywisty, gdy myślimy o domach drewnianych, choć w rzeczywistości nie jest on wcale najpopularniejszym wyborem. Dzięki temu budynek prezentuje bardzo atrakcyjnie i zwraca na siebie uwagę, ze względu na bardzo tradycyjny wygląd. Jako szalówkę najczęściej wykorzystuje się deski sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe o grubości do 3cm, łączone na wpusty i wypusty. Ważne jest, by dolna krawędź elewacji drewnianej nie znajdowała się zbyt blisko poziomu gruntu, by uniknąć zachlapania.
Zaletą elewacji drewnianej jest szybki i prosty montaż. Warto jednak mieć na uwadze, że ten typ wykończenia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych - deszczu, słońca, owadów, szkodników, grzybów oraz pleśni. W dodatku co kilka lat elewacja z drewna będzie wymagała gruntownego odnowienia, co może generować spore koszty.
Elewacja tynkowa w domu drewnianym
Otynkowanie jest zdecydowanie najpopularniejszą formą wykończenia elewacji w domach drewnianych. W tym celu stosuje się płyty włóknowo-cementowe, które stanowią doskonały podkład pod tynk. Miejsca styczne wykańcza się przy użyciu siatkowej taśmy z włókna szklanego oraz kleju do szpachlowania. Następnie nakłada się dwie warstwy lekkiego tynku, pomiędzy które wtapia się siatkę z włókna szklanego. Pełni ona funkcję zbrojenia, chroniąc elewację przed pęknięciem. Na koniec nakłada się ostatnią warstwę tynku dekoracyjnego.
Można również połączyć tynkowanie z bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), dzięki czemu poprawi się ocieplenie domu szkieletowego. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, które później trudno naprawić.
Dzięki temu dom szkieletowy wygląda jak murowany, a jednocześnie poprawia się izolacja akustyczna ścian zewnętrznych. Ściany można łatwo odnowić i nie jest to równie pracochłonne jak w przypadku elewacji drewnianej. Minusem tego rozwiązania jest czas - całość wykończenia zajmuje znacznie więcej czasu oraz wymaga przerw pomiędzy poszczególnymi etapami.
Elewacja domu szkieletowego z sidingu
Wielu osobom elewacja z sidingu kojarzy się z czymś staromodnym i nieestetycznym. Dziś jednak panele z PVC mogą stać się naprawdę estetycznym i stylowym elementem wykończenia elewacji. Dostępne są między innymi wzory przypominające deski elewacyjne lub cegły klinkierowe. Takie sidingi mają nie tylko odpowiednią barwę, ale także fakturę i wytłoczenia, przez co wyglądają jak prawdziwe. Montaż jest banalnie prosty, a elewacja łatwa do czyszczenia, odporna na wilgoć, mróz i zmiany temperatur. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwacyjnych, w przeciwieństwie do innych metod.
Elewacja z cegieł klinkierowych
Choć to jedno z najdroższych i najbardziej pracochłonnych rozwiązań, elewacja z cegły klinkierowej jest jedną z najbardziej estetycznych, odpornych na uszkodzenie i zapewniających odpowiednią izolację akustyczną opcji wykończenia domu szkieletowego. Dobrze jest zaplanować to już na etapie stawiania fundamentu, ponieważ klinkier wymaga poszerzonej podwaliny, co może być problematyczne przy już postawionym budynku.
Cegły muruje się za pomocą specjalnej zaprawy do klinkieru, a następnie spoiny uzupełnia się z pomocą specjalnej masy. Całość nie wymaga żadnego tynkowania ani malowania i jest gotowa zaraz po zastygnięciu spoiny.
Jaka grubość ocieplenia na domu szkieletowym?
Jest jeszcze jedna rzecz w kwestii wykończenia, która nurtuje osoby decydujące się na dom szkieletowy - ocieplenie. Ze względu na specyfikę konstrukcji, wymaga on grubszej warstwy izolacyjnej niż dom murowany. Przyjmuje się, że minimalna grubość ocieplenia ścian zewnętrznych w domu szkieletowym powinna wynosić 20 cm. Dobrze jest jednak przedyskutować temat z wykonawcą, który dokładnie przedstawi najbardziej korzystne opcje.