Domy parterowe i piętrowe - co wybrać?
- Start /
- Baza wiedzy /
- Domy szkieletowe /
- Domy parterowe i piętrowe - co wybrać? /
To pytanie jest jednym z pierwszych, jakie pojawia się przy dyskusjach na temat budowy domu jednorodzinnego. Zarówno domy parterowe, jak i domy piętrowe mają swoje wady i zalety. Który z nich powinieneś wybrać?
Domy parterowe – wady i zalety
Domy jednokondygnacyjne są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie życie rodzinne. Doskonale nadają się dla rodzin wielopokoleniowych, dzięki utrzymaniu strefy dziennej i nocnej na jednym poziomie. Brak schodów umożliwia osobom starszym, niepełnosprawnym oraz dzieciom bezpieczne poruszanie się po domu, dzięki czemu nie są one wyłączone z życia rodzinnego. To także dobra wiadomość dla osób, które chcą zbudować dom na starość. W razie jakiejkolwiek kontuzji czy pogarszającej się kondycji nie muszą one martwić się o problemy z dostaniem się na piętro. W porównaniu do domów wielokondygnacyjnych o podobnym metrażu, domy parterowe są także bardziej funkcjonalne, ze względu na możliwość zagospodarowania miejsca na schody i klatkę schodową. Warto wspomnieć również o kwestiach praktycznych – brak piętra przeważnie oznacza także mniejsze koszty budowy.
Czy domy parterowe mają wady? Oczywiście. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że budynki parterowe zwykle zajmują znacznie więcej miejsca i wymagają większej działki. Parterowe domy z garażem mogą wymagać sporej wielkości działki, a plan zagospodarowania przestrzennego nie zawsze pozwoli na ich budowę. Z powodu tych ograniczeń nie każdy może pozwolić sobie na tego typu zabudowę.
Warto zwrócić uwagę również na samo usytuowanie domu – sąsiedztwo wysokich drzew czy wysokie ogrodzenie mogą oznaczać, że do wnętrza budynku będzie wpadała bardzo niewielka ilość światła słonecznego.
Domy piętrowe – wady i zalety
Domy dwukondygnacyjne są przeznaczone zwykle dla rodzin, które cenią sobie prywatność. Zarówno dla tych wielopokoleniowych, jak i niewielkich. Dzięki podziałowi na strefę dzienną i nocną oraz możliwości podziału górnej kondygnacji na pokoje, każdy domownik będzie miał szansę na odrobinę prywatności i odizolowanie się od życia dziennego, gdy jest to konieczne. Daje to mieszkańcom większą niezależność i poczucie prywatności. W przeciwieństwie do domów jednokondygnacyjnych, domy piętrowe pozwalają zaoszczędzić miejsce na działce, a dzięki jednakowej wysokości w pomieszczeniach na piętrze można łatwo zagospodarować całą przestrzeń. Dodatkową zaletą jest możliwość budowy balkonu lub tarasu, który przydaje się w ciepłe, letnie dni. Niższe są także koszty ogrzewania, niż w przypadku domów parterowych o podobnym metrażu.
Ograniczeniem w budowie domu piętrowego może być miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie zezwala na zabudowania dwukondygnacyjne. W razie urazu lub niedyspozycji któregoś z domowników, przeszkodą mogą być również schody, których pokonanie w wielu wypadkach staje się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Domy z poddaszem – wady i zalety
Inną opcją są domy półtorakondygnacyjne, czyli po prostu domy z użytkowym poddaszem, które łączą w sobie niektóre cechy budynków parterowych i piętrowych. Są tańsze w budowie od typowych domów dwukondygnacyjnych, a jednocześnie nie wymagają dużej działki, jak domy parterowe, dzięki czemu są jednym z częściej wybieranych typów domów. Podobnie jak w domach piętrowych jest tu wyraźny podział na strefę dzienną i nocną, dając domownikom szansę na prywatność. Dodatkowo, użytkowe poddasze może mieć charakterystyczny klimat, ceniony przez wielu specjalistów od wystroju wnętrz.
Minusem zabudowań półtorakondygnacyjnych jest utrudnione zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu. Ze względu na obecność skosów umeblowanie pokoju wymaga od mieszkańców nieco kreatywności, ponieważ nie zawsze jest możliwość wstawienia konkretnych mebli.