Domy z bali czy prefabrykowane domy z drewna? Co wybrać?

Domy z bali czy prefabrykowane domy z drewna? Co wybrać?

Prefabrykowane domy z drewna (domy szkieletowe) – sposób budowy

Technologia szkieletowa swoją popularnością w naszym kraju bije na głowę domy z bali. Budynki prefabrykowane z drewna są gotowe do zamieszkania już w trzy miesiące po rozpoczęciu budowy. Wszystkie elementy domu wykonywane są w fabryce i instalowane na miejscu. Na plac budowy przyjeżdżają już gotowe ściany, odpowiednio wyizolowane oraz z zamontowaną stolarką okienną i drzwiową.

Jedyną mokrą robotą przy stawianiu domu szkieletowego jest postawienie fundamentów. Suchy montaż pozwala na postawienie domu nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych, dlatego tego typu budynki mogą zostać postawione nawet w środku zimy, a budowa nie wymaga robienia przerw technologicznych. Unika się także błędów wykonawczych, które dość często zdarzają się przy budowie domów murowanych w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

domy drewniane prefabrykowane

Jak wygląda proces budowy domów z bali?

Nieco bardziej skomplikowana jest budowa domów z bali. Choć podobnie jak w innych budowlach drewnianych, jedyną mokrą pracą jest stawianie fundamentów, całość procesu trwa jednak zwykle nieco dłużej, ponieważ montaż elementów jest bardziej czasochłonny. Niestety budowa domu z bali jest również znacznie droższa od budowy domu szkieletowego, ze względu na ogromne ilości litego drewna o dużych gabarytach i bardzo wysokiej jakości.

Po wylaniu fundamentów i zastosowaniu odpowiedniej izolacji kładzie się pierwsze bale, które zakotwicza się w fundamentach, a następnie układa się kolejne bale jeden na drugim, łącząc je w zależności od użytej technologii. Pomiędzy balami znajdują się pasy materiału uszczelniającego, a dodatkowo bale spinane są z pomocą stalowych, pionowych prętów. Podczas budowy wykonywane są otwory, w których następnie montowane są okna i drzwi. Dach wykonuje się w sposób klasyczny z elementów prefabrykowanych.

dom z bali drewnianych-min

Wady i zalety domów szkieletowych

Oprócz wspomnianych wcześniej cech, takich jak szybki czas realizacji, minimalne wymagania dotyczące podłoża oraz niski koszt produkcji, prefabrykowane domy z drewna posiadają szereg innych zalet. Przede wszystkim cechują się wysoką trwałością i stabilnością, wbrew temu, co mówią przeciwnicy technologii szkieletowej. Precyzyjnie wykonane domy kanadyjskie mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez dziesiątki lat.

Istotne są także niskie koszty eksploatacji i doskonałe właściwości termoizolacyjne. Tego typu budynki w zimie szybko się nagrzewają i długo trzymają ciepło, a latem panuje tam bardzo przyjemny mikroklimat, dzięki czemu często nie ma potrzeby stosowania klimatyzacji. Dzięki zastosowaniu wełny mineralnej w ścianach, domy szkieletowe doskonale izolują także hałasy z zewnątrz, zapewniając wysoki komfort akustyczny.

Jeśli chodzi o minusy technologii szkieletowej, można zaliczyć do nich konieczność jednorazowego zgromadzenia dużej ilości funduszy na budowę, której nie można rozłożyć w czasie, jak to ma miejsce w przypadku budynków murowanych. Wymagany jest także dobry dostęp na budowę, ze względu na konieczność dowiezienia prefabrykatów i montażu ich przy pomocy dźwigu.

dom prefabrykowany szkieletowy

Wady i zalety domów z bali

Podobnie jak domy szkieletowe, budynki z bali cechują się wysoką trwałością, dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i skuteczną ochroną przed hałasem z ulicy. Imponujący wygląd oraz zdrowy mikroklimat panujący w pomieszczeniach przyciągają wielu miłośników takiego stylu. Ponadto domy z bali nie wymagają tak dużej ilości prac wykończeniowych, dzięki czemu są gotowe do zamieszkania znacznie szybciej niż budynki murowane.

Niestety ze względu na wysokie koszty oraz pewne trudności związane z montażem instalacji i późniejszą konserwacją budynku, nie cieszą się one równie dużą popularnością co domy szkieletowe. Ponadto, w przeciwieństwie do domów kanadyjskich, które można wykończyć w różny sposób, domy z bali nie zawsze będą pasowały do otoczenia, ze względu na swój nietypowy wygląd.

 wnętrze domu z bali