Co zawiera projekt domu szkieletowego? Dlaczego warto go kupić?

Co zawiera projekt domu szkieletowego? Dlaczego warto go kupić?

Chcąc wybudować własny dom rodzinny i decydując się na technologię szkieletową, stajemy przed bardzo ważnym wyzwaniem - wyborem odpowiedniego projektu. Od tego, jaki projekt domu szkieletowego wybierzemy zależy komfort naszego życia przez najbliższych kilkadziesiąt lat. Często jednak, gdy już mamy podjąć decyzję, czujemy się zagubieni - nie wiemy, co dokładnie zawiera taki projekt, na co warto zwrócić uwagę i czym się kierować przy jego zakupie. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą nam podjąć decyzję!

Co zawiera projekt domu szkieletowego?

Każdy dom, zanim powstanie, wymaga sporządzenia projektu. Możemy od początku zamówić taki skrojony na miarę naszych potrzeb, lub zdecydować się na znacznie tańszą i prostszą opcję i kupić gotowy projekt. Co powinno się znaleźć w takim projekcie?

Przede wszystkim dokument zawiera dokładny plan architektoniczny i konstrukcyjny, czyli rzuty wszystkich poziomów domu, w tym fundamentów, piwnic oraz dachu, w tym więźby dachowej. Ponadto, w projekcie powinny znaleźć się również rysunki konstrukcji i instalacji sanitarnej i elektrycznej. W części opisowej znajdziemy informacje na temat posadowienia budynku, użytych materiałów, istotnych rozwiązań instalacyjnych, a także wyliczenia współczynników izolacyjności termicznej i charakterystykę energetyczną całego budynku.

Przygotowywanie projektu domu szkieletowego przez projektanta

Jak wybrać dobry projekt domu szkieletowego?

Wiadomo, że nie jest to łatwe wyzwanie. Przede wszystkim projekt domu szkieletowego powinien odpowiadać potrzebom przyszłych domowników - posiadać dobrze zaplanowany rozkład pomieszczeń oraz ich liczbę. Projekt powinien mieć odpowiedni metraż oraz ilość kondygnacji dostosowaną do naszych potrzeb. Zanim więc zaczniemy przeglądać różne projekty, warto zastanowić się, jakie konkretnie mamy wymagania co do naszego przyszłego domu - na czym nam zależy najbardziej, a co może podlegać negocjacjom? 

Szczególnie istotne jest przyjrzenie się temu, jak wygląda projekt kuchni oraz łazienki - są to pomieszczenia, w których bardzo ważna jest ergonomia. Przy wyborze dobrze jest wziąć pod uwagę prawidłowe wyciszenie budynku (to istotne również na etapie projektu!) oraz energooszczędność (brak mostków termicznych, wysoka izolacyjność termiczna itd.). 

Kolejną kwestią, której warto się przyjrzeć przy wyborze projektu domu szkieletowego jest poziom skomplikowania oraz koszt i szybkość realizacji. Jeśli projekt pozwala na stosowanie zamienników, bez wpływu na bezpieczeństwo, trwałość i energooszczędność budynku, możemy lepiej rozdysponować zgromadzony budżet, oszczędzając przy tym sporo pieniędzy. Dobrze wybrany projekt domu szkieletowego pozwala maksymalnie zoptymalizować koszty inwestycji, dzięki czemu w prosty sposób można osiągnąć doskonały efekt przy niskim nakładzie środków finansowych.

Oferta projektów domów szkieletowych WPW Invest


Czy gotowy projekt domu szkieletowego można zmieniać?

To nieprawda, że kupując gotowy projekt domu szkieletowego jesteśmy skazani na to, co on zawiera. Wręcz przeciwnie! Rzadko kiedy inwestorzy budują dom po prostu na podstawie gotowego projektu, bez wprowadzenia jakichkolwiek zmian do dokumentu. Wprowadzenie tego typu poprawek do gotowego projektu jest znacznie prostszym i tańszym rozwiązaniem niż zamówienie projektu skrojonego na nasze potrzeby. Warto jednak mieć na uwadze, że im więcej zmian wprowadzimy, tym wyższy koszt ostateczny projektu domu szkieletowego, dlatego dobrze jest wybrać wariant, który najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby i nie wymaga zbyt wielu zaawansowanych poprawek.

Ile kosztuje projekt domu szkieletowego?

Poszczególne projekty domów szkieletowych mogą znacząco różnić się od siebie ceną. Wiele zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji, a także ilości dokonanych przez nas zmian i poprawek w gotowym już projekcie. Prosty projekt domu szkieletowego średniej wielkości to koszt w okolicach 3-3,5 tysięcy złotych. Warto mieć jednak świadomość, że niektóre gotowe projekty, zwłaszcza w przypadku domów o większym metrażu i większym stopniu skomplikowania, mogą kosztować nawet powyżej 5-6 tysięcy złotych. Przy wyborze nie warto jednak kierować się ceną. Dobry projekt domu szkieletowego pozwoli nam znaleźć oszczędności na późniejszych etapach budowy, a zgodność przyszłej inwestycji z naszymi oczekiwaniami jest bardzo ważna dla naszego komfortu.