Wybierz eko dom! Ekologiczne gospodarstwo domowe i jego zalety
- Start /
- Baza wiedzy /
- Fotowoltaika i ekologia /
- Wybierz eko dom! Ekologiczne gospodarstwo domowe i jego zalety /
W obecnych czasach coraz większą uwagę przykłada się do dbałości o środowisko naturalne. Dotyczy to nie tylko codziennych czynności, ale także wszelkich dużych inwestycji, w tym między innymi budowy domu. Czym jest eko dom i dlaczego warto zainwestować w budowę gospodarstwa z poszanowaniem środowiska?
Czym jest ekologiczne gospodarstwo domowe?
Budownictwo ekologiczne wiąże się przede wszystkim z wysoką efektywnością energetyczną. Minimalizacja zużycia energii podczas eksploatacji budynku stała się bardzo istotnym trendem w XXI wieku. Coraz więcej osób zainteresowanych jest budową domów, które posiadają doskonałą izolację cieplną, szybko się nagrzewają i przez długi czas utrzymują temperaturę. Z tego powodu z roku na rok rośnie zainteresowanie domami szkieletowymi, które od dziesiątek lat cieszą się popularnością w Skandynawii czy mroźnej Kanadzie.
Efektywność energetyczna to jednak nie jedyne wyzwanie, jakie stoi przed domem, by móc określić go mianem ekologicznego. Budynek ekologiczny to przede wszystkim taki, który powstał z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dotyczy to zarówno uwzględnienia lokalnego ekosystemu w planach budowy, jak i doboru odpowiednich materiałów do budowy oraz stosowania rozwiązań, które sprzyjają ekologii.
Ekologiczne materiały do budowy domu
Materiały do budowy eko gospodarstwa powinny spełniać odpowiednie kryteria. Liczy się zarówno ich pozyskanie i eksploatacja, jak i ograniczenie produkcji odpadów podczas stawiania domu. W to wszystko wpisuje się także transport materiałów czy energia potrzebna do wyprodukowania budulca. W tych kwestiach zdecydowanym faworytem są domy szkieletowe z prefabrykatów.
Eko drewno pozyskane do produkcji budynków szkieletowych jest tworzywem przyjaznym środowisku. Ekologia procesu produkcji to nie tylko mniejsza ilość zanieczyszczeń związanych z obróbką materiałów budowlanych. W przypadku budynków z eko drewna straty w materiale są znikome. Wszystkie odpady, które powstają w trakcie pracy nad prefabrykatami są pełnowartościowymi surowcami energetycznymi, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane bez żadnej szkody dla środowiska.
Nowoczesne technologie obróbki pozwalają zmniejszyć także ilość czynności wykonywanych na budowach, co ma pozytywny wpływ na organizację pracy oraz ekologię całego procesu produkcyjnego. Warto zadbać o to także na późniejszym etapie, dbając o wykończenie domu w jak najbardziej ekologicznym stylu.
Panele fotowoltaiczne – odnawialne źródło energii w eko domu
Kolejnym czynnikiem, który pozwala zadbać o środowisko podczas budowy domu jest montaż paneli fotowoltaicznych, które sprawią, że budynek będzie w znacznej mierze niezależny energetycznie. Czerpiąc energię z promieni słonecznych ogranicza się zużycie tradycyjnej energii elektrycznej, która w naszym kraju opiera się w znacznej mierze na spalaniu węgla.
Energia słoneczna jest w pełni odnawialna i zrównoważona, a także łatwo dostępna niemal w każdym miejscu w Polsce. Co więcej, same panele fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń i są czystym źródłem energii. Nawet, gdy nadejdzie konieczność ich likwidacji lub wymiany, mogą podlegać recyklingowi. To trwałe i proste rozwiązanie, które cieszy się bardzo wysoką żywotnością oraz wytrzymałością. Bez problemu mogą one przetrwać niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silne wichury czy burze z gradem. Dzięki temu, a także dzięki możliwości magazynowania nadwyżek energii, fotowoltaika ma szansę zapewnić inwestorom nawet kilkadziesiąt lat niezależności od paliw kopalnych, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej cenionych rozwiązań w eko domach.