Jakie wyróżniamy rodzaje dachów? Jak wybrać odpowiedni dla twojego domu?

Jakie wyróżniamy rodzaje dachów? Jak wybrać odpowiedni dla twojego domu?

Rodzaje dachów - czym kierować się przy wyborze?

To, jaki rodzaj dachu wybierzemy, czy będzie to dach drewniany zależy od typu budynku, na którym ma się znaleźć, jego lokalizacji i warunków atmosferycznych, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć. Nie jest przypadkiem, że na południu Europy dominują płaskie dachy, które nie muszą znosić obfitych opadów śniegu, a w górach budowane są strome, spadziste strzechy.

Dlatego wybierając projekt domu i decydując się na konkretny rodzaj dachu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a nie jedynie kwestie estetyczne. Różne rodzaje dachów drewnianych mają ogromny  wpływ na skuteczne odprowadzenie wody, izolację cieplną domu i odporność konstrukcji na wiatr.

Całość także należy dopasować do otoczenia, warunków atmosferycznych, a bardzo często sprawdzić, czy budowla będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem zagospodarowania przestrzennego.

Dach dwuspadowy

domy szkieletowe dachy

Najbardziej popularny jeśli chodzi o typy dachów w Polsce jest klasyczny dach dwuspadowy, w którym dwie połacie oparte są na kalenicy. Tworzą one w rzucie bocznym szczyty w kształcie trójkąta. Dach jest prosty w budowie i przez to tańszy od bardziej skomplikowanych konstrukcji.

W dodatku znakomicie sprawdza się w polskich warunkach atmosferycznych. Nachylenie połaci pozwala na bezproblemowe odprowadzenie deszczówki, a zimą wytrzyma każde opady śniegu. Ponadto pozwala zagospodarować poddasze na cele mieszkalne.

Dach kopertowy - dach czterospadowy

Dach kopertowy, nazywany często również dachem czterospadowym obecnie jest najczęściej wykorzystywany w przypadku budynków parterowych. Mimo iż przed stu laty ta konstrukcja była niezwykle popularna w czynszówkach, czy budynkach użyteczności publicznej, a jeszcze wcześniej w dworkach szlacheckich, dziś spotyka się ją znacznie rzadziej.

Ze względu na konstrukcję pozwala na zabudowę poddasza i podobnie, jak dach dwuspadowy znakomicie nadaje się na polskie warunki. Jest jednak nieco droższy w budowie.

Dach płaski

Wbrew nazwie płaski dach nie jest do końca płaski. Kąt nachylenia jest bardzo niewielki, aby móc odprowadzać wodę z niewielkich opadów atmosferycznych. Dachy płaskie są popularne na południu Europy, na północy już niekoniecznie. Polska znajduje się w strefie mieszanej, gdzie budynki z płaskim dachem trafiają się stosunkowo często.

Zaletą płaskich dachów jest duża możliwość adaptacji dachu czy to na taras, czy przydomowy ogródek. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza w nieszablonowych, nowoczesnych budynkach.

Dach jednospadowy

Jest to najtańsze z proponowanych rozwiązań ze względu na niezwykle prostą konstrukcję opartą wyłącznie na krokwiach, łatach i jednej połaci dachowej. Nie są potrzebne jętki, wiązary dachowe, czy płatewy.

Dach jednospadowy ze względu na niskie koszty jest bardzo często wykorzystywany w budynkach gospodarskich, garażach, czy magazynach. Coraz częściej spotkać go można również w nowoczesnych domach. Ich wadą jest jednak brak rozsądnego zagospodarowania poddasza.

Dach wielospadowy

Jest to najdroższe z możliwych rozwiązań ze względu na znaczny stopień skomplikowania i duże straty materiałowe, jakie generuje budowa. Z tego powodu najbardziej opłacalną wersją pokrycia w tym przypadku są dachówki, które wymagają mniej prac dekarskich – docinania i pasowania. Zwłaszcza na krawędziach, których dach wielospadowy ma całkiem sporo. Najczęściej dach wielospadowy wykorzystywany jest przy projektach o skomplikowanej konstrukcji.