Czy dach drewniany to dobry wybór?

Czy dach drewniany to dobry wybór?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. To on odpowiada za ochronę budynku przed złymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, niskie temperatury czy opady. Mimo wielu nowoczesnych rozwiązań, wciąż najpopularniejszym materiałem w konstrukcjach dachowych jest drewno. Dlaczego?

Dach drewniany - trwałość i wytrzymałość

W przeciwieństwie do konstrukcji stalowych, drewniane dachy są zdecydowanie lżejsze. To wpływa korzystnie na ciężar całego budynku, dzięki czemu nie zapada się on na niekorzystnym, podmokłym podłożu i nie wymaga dodatkowych wzmocnień konstrukcji. Drewno jest także znacznie mniej problematyczne w dalszej konserwacji. Można to zauważyć zwłaszcza w przypadku budynków przeznaczonych do hodowli zwierząt, gdzie pod wpływem mocznika włókna drewna krystalizują się i wzmacniają, a stalowe konstrukcje ulegają uszkodzeniu.

W budowie dachów drewnianych szczególną wagę przywiązuje się do jakości stosowanych materiałów. Drewno musi spełniać szereg wymagań, by móc zostać wykorzystane do budowy konstrukcji dachowej. Liczy się zarówno gatunek, brak sęków i pęknięć, jak i cały proces suszenia oraz dalszej obróbki. To przekłada się na ogromną wytrzymałość i solidność całej budowy.

Nie bez znaczenia jest także spora oszczędność czasu, jaką dają nowoczesne dachy prefabrykowane. Są one wstępnie montowane w zakładzie produkcyjnym przy zastosowaniu technologii płytek kolczastych, a następnie składane już na placu budowy dzięki czemu skraca się czas realizacji całej inwestycji i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w czasie montażu. Jest to więc znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż w przypadku konstrukcji stalowych, wymagających spawania.

 

dach domu drewnianego

 

Dach drewniany - dowolność i elastyczność w projektowaniu

Drewniana konstrukcja dachu daje ogromne możliwości projektowe dla całego budynku. W przeciwieństwie do stali, drewno jest bardzo plastycznym materiałem, dzięki czemu może przyjąć niemal dowolny kształt lub formę.

Ta elastyczność pozwala na łatwe łączenie drewnianej więźby dachowej z innymi elementami konstrukcji, a co za tym idzie możliwe jest dokonanie zmian w projekcie i np. przesunięcie ścian działowych bez naruszania konstrukcji budynku. Jest to więc spore ułatwienie dla projektantów i inwestorów, którzy mają wygórowane wymagania co do wyglądu domu.

Sporym udogodnieniem jest także duża rozpiętość więźb drewnianych. Przy odpowiednim ułożeniu konstrukcja dachowa daje szerokie pole do manewru, tworząc ogromne, wolne przestrzenie do swobodnego zagospodarowania, bez konieczności stosowania podpór i ścian.

drewniany dach budowa

Dach drewniany - oszczędność i ekologia

W obecnych czasach trudno nie zwrócić uwagi na tak istotną kwestię, jaką jest ekologia. Dachy drewniane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z innych materiałów są przyjazne dla środowiska. Proces tworzenia prefabrykowanych konstrukcji dachowych wiąże się z mniejszą ilością zanieczyszczeń, a wszystkie odpady pochodzące z produkcji mogą zostać wykorzystane w innym celu. Również montaż jest mniej problematyczny, ze względu na lekkość materiału i sposób łączenia więźby.

Dachy drewniane charakteryzują się również bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Oznacza to, że same w sobie gwarantują lepsze ocieplenie dachu, a dzięki elastyczności drewna łatwo można je dodatkowo ocieplić, co będzie miało niebagatelny wpływ na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku.

Co równie ważne, więźba dachowa prefabrykowana pozwala oszczędzić czas i pieniądze, które w trakcie budowy grają ogromną rolę. Sam montaż konstrukcji dachowej trwa maksymalnie kilka dni, dzięki czemu budowa nie stoi w miejscu.