Ile kosztuje więźba dachowa prefabrykowana? Wszystko co musisz wiedzieć
- Start /
- Baza wiedzy /
- Więźba dachowa /
- Ile kosztuje więźba dachowa prefabrykowana? Wszystko co musisz wiedzieć /
Prefabrykowana więźba dachowa - jakie czynniki wpływają na cenę?
Pierwszym czynnikiem, jaki wpływa na cenę więźby dachowej jest oczywiście kształt dachu. W zależności od tego, jakie rozwiązanie przewiduje projekt konkretnego budynku, inwestor zapłaci mniej lub więcej. Najtańszą i jednocześnie najbardziej pospolitą w naszym kraju opcją jest dach dwuspadowy, który nie wymaga stosowania żadnych skomplikowanych rozwiązań. Wszelkie udziwnienia w konstrukcji dachu będą wiązały się z wyższą ceną więźby dachowej.
Zwykle cena więźby dachowej prefabrykowanej będzie wyższa również w przypadku, gdy inwestor ma wykonać użytkowe poddasze, zwłaszcza jeśli w projekcie znajdują się miejsca na okna dachowe czy inne systemy wentylacji. Istotna będzie również oczywiście powierzchnia dachu. Im większa więźba dachowa - cena całej inwestycji będzie wyższa.
Więźba dachowa prefabrykowana - cena. Czy inflacja wpłynie na wyższe ceny w 2023?
Niestety, ostatnie lata nie były zbyt łaskawe dla inwestorów. Osoby chcące wybudować swój własny dom musiały liczyć się z nagłymi wzrostami cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. Najpierw okres pandemii, masowe zachorowania, lockdown i poważne opóźnienia w wielu zakładach produkcyjnych i firmach transportowych.
Już w 2021 roku można było odczuć na własnej skórze problemy gospodarcze, z którymi borykał się cały świat. Następny rok wcale nie okazał się wyjątkiem - pełnoskalowa wojna w Europie i rosyjska agresja na Ukrainę ponownie zatrzęsły gospodarką naszego kraju, przyczyniając się do galopującej inflacji.
Co gorsza, eksperci szacują, że sytuacja na rynku budowlanym jeszcze się nie ustabilizowała, a inflacja nadal będzie wpływać negatywnie na ceny materiałów i usług budowlanych. Mówi się, że w 2023 roku cena więźby dachowej za m3 może wzrosnąć jeszcze nawet o 25-30 procent. Nieco niższe wzrosty cen będzie można zaobserwować przy więźbach prefabrykowanych, ze względu na niższe straty w materiale.
Więźba prefabrykowana czy tradycyjna? Ile kosztuje m3 więźby dachowej?
Do niedawna często mówiło się, że cena więźby prefabrykowanej jest wyższa niż więźby tradycyjnej. Dziś, przy rosnących kosztach drewna nie jest to takie oczywiste. Ze względu na wyższe ceny materiałów, koszty więźby dachowej prefabrykowanej mogą być niższe niż więźby tradycyjnej. Wszystko ze względu na mniejsze straty w materiale oraz niższy koszt robocizny. Do produkcji więźby prefabrykowanej zużywa się średnio 20-30 procent mniej tarcicy niż w przypadku więźby tradycyjnej. Dzięki temu, mimo iż koszt dobrej jakości drewna do budowy konstrukcji z prefabrykatów jest wyższy niż wilgotnej tarcicy, ostateczna cena wcale nie musi być wyższa.
Decydując się na prefabrykowaną więźbę dachową eliminuje się także ryzyko ludzkich błędów, których często nie da się uniknąć przy pracach ciesielskich bezpośrednio na terenie inwestycji. Dodatkowo, ze względu na znacznie krótszy czas montażu, zmniejszają się również koszty ukryte związane z przestojami technologicznymi na placu budowy.
Koszt więźby dachowej tradycyjnej znacznie ciężej wyliczyć. Wszystko zależy od tego, jak plasują się ceny drewna w tartakach, jednak do tego należy doliczyć koszty impregnacji, ewentualnego suszenia czy docięcia. Większe są także koszty robocizny, które w zależności od województwa wahają się od 60 do 80 złotych za m2 gotowej konstrukcji. Finalny koszt może jednak znacząco się różnić, dlatego warto dokonać wstępnej wyceny, by określić, czy tego typu inwestycja jest opłacalna.
Co wlicza się w cenę więźby dachowej prefabrykowanej?
Podczas gdy decydując się na więźbę dachową tradycyjną, inwestor zmuszony jest obliczyć koszty materiału i robocizny, w przypadku więźby dachowej prefabrykowanej wszystko jest znacznie prostsze. Cenę ustala się na podstawie projektu i całość zawiera już przeważnie koszty robocizny oraz transport gotowych prefabrykatów na teren budowy. Dzięki temu nie ma dodatkowych niespodzianek a cały koszt inwestycji jest znany od samego początku.
Cena więźby dachowej za m2 w 2023
Koszt prefabrykowanej więźby dachowej na początku 2023 roku oscyluje w okolicach 80-140 zł za m2. Jest to kwota jaką zapłaci inwestor za prosty dach dwuspadowy. W tę cenę wliczony jest już transport oraz montaż gotowych prefabrykatów. Koszty te mogą nieznacznie wzrosnąć w ciągu roku, ze względu na dynamiczną sytuację gospodarczą oraz zmienne koszty materiałów budowlanych czy paliwa. W przypadku budynków o większych szerokościach, przekraczających 10 metrów, cena za metr kwadratowy może być bardziej atrakcyjna. Chcąc poznać konkretny koszt wykonania więźby dla danej inwestycji, warto skontaktować się z firmą wykonawczą, która dokona stosownej wyceny.