Więźba dachowa dwuspadowa - zalety, wady, konstrukcja
- Start /
- Baza wiedzy /
- Więźba dachowa /
- Więźba dachowa dwuspadowa - zalety, wady, konstrukcja /
Dach dwuspadowy - zalety i wady
Za popularność dachów dwuspadowych odpowiadają ich wyjątkowe właściwości. Konstrukcje dwuspadowe charakteryzują się wysokim poziomem funkcji ochronnych, dzięki czemu wyśmienicie radzą sobie z warunkami atmosferycznymi, z jakimi mamy do czynienia na terenie naszego kraju. Odpowiedni kąt nachylenia połaci umożliwia bezproblemowe odprowadzenie deszczówki, a mocna konstrukcja doskonale poradzi sobie podczas intensywnych opadów śniegu. Również silne wiatry nie stanowią zagrożenia dla konstrukcji dwuspadowych.
Ze względu na prostotę konstrukcji minimalizuje się ryzyko powstania błędów wykonawczych, a samo postawienie dachu jest znacznie tańsze niż w przypadku np. więźby czterospadowej. Dach drewniany dwuspadowy gwarantuje również wyższą energooszczędność oraz możliwość bezproblemowego montażu paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu jest bardzo uniwersalny.
W większości budynków z dachem dwuspadowym istnieje również możliwość zagospodarowania funkcjonalnego poddasza użytkowego, wraz z doświetleniem przy pomocy okien szczytowych. Konstrukcja ta zapewnia optymalną wielkość pełnowartościowej powierzchni użytkowej, jednocześnie pozwalając na dość swobodną aranżację poddasza.
Co istotne, inwestorzy mają również pełną swobodę w wyborze pokrycia dachowego. Do wyboru jest zarówno tradycyjna blachodachówka, jak i dachówka ceramiczna czy nawet gonty bitumiczne. W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować o konkretnych formatach i rodzajach pokryć.
Czy w takim wypadku konstrukcja dwuspadowa posiada jakieś wady? Z pewnością jest to rozwiązanie dość pospolite i może zostać uznane za zwyczajnie nudne, zbyt proste i mało wyróżniające się. Z tego powodu jest to raczej propozycja dla miłośników minimalizmu, którzy mogą przymknąć oko na nieco standardowy, monotonny wygląd. Problemem może być również brak możliwości funkcjonalnego zaaranżowania poddasza użytkowego w budynkach, które nie posiadają ścianki kolankowej. To jednak łatwo można zmienić wprowadzając odpowiednie modyfikacje w projekcie domu.
Koszt więźby dachowej dwuspadowej
Jest mnóstwo czynników, które wpływają na ostateczny koszt więźby dachowej. Oprócz rodzaju konstrukcji, ważna jest również kwestia tego, czy budynek będzie posiadał zagospodarowane użytkowe poddasze, a także czy w projekcie przewidziano miejsca na okna dachowe lub inne systemy wentylacji. Koszt zależeć będzie również od tego, czy inwestor zdecyduje się na więźbę prefabrykowaną czy tradycyjną. Konstrukcja dachowa z prefabrykatów często minimalizuje ryzyko błędów, jest lżejsza i gwarantuje mniejsze zużycie drewna.
Ze względu na prostą konstrukcję, dach dwuspadowy nie wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów dachowych, które mogłyby generować kolejne koszty. Oznacza to, że z opcji dostępnych na rynku to właśnie więźby dwuspadowe są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.
Średni koszt prefabrykowanej więźby dachowej oscyluje w okolicach 80-140 zł za m2. W tej cenie wliczony jest transport oraz montaż gotowych elementów prefabrykowanych. W przypadku konstrukcji o szerokości przekraczającej 10 metrów, cena za metr kwadratowy dachu może być bardziej atrakcyjna. Chcąc poznać dokładną wycenę dla konkretnej inwestycji, należy skontaktować się z firmą wykonawczą i przedstawić projekt budynku.