Wymiary paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku

Wymiary paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku

Panele fotowoltaiczne od kilkunastu lat stanowią najczęściej montowane instalacje w domach prywatnych i firmach związane z pozyskiwaniem białej energii. Pozwalają czerpać energię ze słońca przez cały rok kalendarzowy oraz uniezależnić się od wahań cen prądu związanych ze zmianami na rynku energetycznym. Dodatkowo doskonale wpisują się w stylistykę domów ekologicznych i inteligentnych, a na ich zakup można otrzymać dofinansowanie od państwa. To, co budzi największe wątpliwości to wymiar paneli fotowoltaicznych, które należy kupić i zamontować, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Wymiar paneli fotowoltaicznych w zależności od czynników zewnętrznych

Wybór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim uzależniony jest od ilości prądu, który chcesz wygenerować za jej pomocą. Natomiast sam rozmiar paneli fotowoltaicznych powinien być dokonany po dokładniej analizie kilku czynników.

Możliwości dachu budynku

Zanim zdecydujesz się na odpowiedni wymiar paneli fotowoltaicznych należy sprawdzić, jakie możliwości montażowe posiada dach domu jednorodzinnego lub budynku komercyjnego, na którym będą montowane. Najczęściej wymiary te będą dostosowane np. do ilości okien znajdujących się na poddaszu lub od tego, czy panele będą montowane na dachu płaskim lub spadowym.

wielkość paneli fotowoltaicznych

Ilość pozyskiwanej energii

Wymiar paneli fotowoltaicznych powinien także uwzględniać rzeczywiste zapotrzebowanie na energię. Dlatego taka instalacja będzie mniejsza w przypadku typowego gospodarstwa domowego. Z decydowanie większa ilość paneli o większych rozmiarach przypadnie w przypadku montażu na dachu budynków, w których zapotrzebowanie na prąd jest ogromne np. zakładów produkcyjnych czy firm IT.

Dostęp do słońca

Jeśli panele fotowoltaiczne będą montowane na dachu będą miały swobodny dostęp do wystarczającej ilości promieni słonecznych przez cały rok. Natomiast, jeśli ich montaż będzie przebiegał na ziemi lub w miejscach zacienionych warto postawić na większy wymiar paneli fotowoltaicznych.

rozmiary paneli fotowoltaicznych

Wymiar paneli fotowoltaicznych – standardowe wymiary dla domów i firm

To, jak duża będzie instalacja fotowoltaiczna, zależy od realnych potrzeb na energię oraz wielu czynników zewnętrznych miejsca, w którym będzie zamontowana. Moc jednego panelu uzależniona jest od liczby jego najmniejszego elementu, jakim jest ogniwo fotowoltaiczne o wymiarze 15x15 cm. Jeszcze w latach 90-tych na rynku można było dostać bardzo różne wymiary paneli słonecznych,  jednak wraz z ich rosnącą popularnością firmy zajmujące się ich produkcją postanowiły ustandaryzować wymiar paneli fotowoltaicznych.

Obecnie najczęściej można dostać panele fotowoltaiczne składające się z 60 ogniw dla użytku prywatnych gospodarstw domowych i 72 ogniw dla firm i przemysłu, a ich waga waha się od 18 do 25 kg. I tak wymiar paneli fotowoltaicznych dla gospodarstwa wynosi:

  • 165-170 cm długości,
  • 100 cm szerokości;
  • 4 cm grubości.


Zatem przy montażu na dachu domku jednorodzinnego około 16-18 paneli fotowoltaicznych o powyższym rozmiarze cała instalacja zajmie około 30 m2 i będzie w stanie wygenerować moc około 5kW.

Natomiast wymiar paneli fotowoltaicznych z przeznaczeniem dla firm wynosi:

  • 200 cm długości;
  • 100 cm szerokości;
  • 4 cm grubości.


Wymiar paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji powinien być podyktowany przede wszystkim możliwościami dachu, nasłonecznieniem i rzeczywistymi potrzebami gospodarstwa domowego lub firmy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wielkości paneli słonecznych są do siebie zbliżone, dlatego też różnica w ich wydajności będzie zauważalna dopiero przy dużych instalacjach, a praktycznie niewidoczna przy montażu kilku paneli bez względu na ich wymiar.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj powiązane artykuły