Odnawialne źródła energii i ich zastosowanie w budownictwie
- Start /
- Baza wiedzy /
- Fotowoltaika i ekologia /
- Odnawialne źródła energii i ich zastosowanie w budownictwie /
Efektywność energetyczna budynków
W XXI wieku coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak budowane są domy. Nie wystarczy już, by budynek był trwały i solidny – ważna jest również wysoka efektywność energetyczna. Oznacza to konieczność minimalizacji zużycia energii zarówno w czasie budowy, jak i podczas dalszej eksploatacji budynku. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się domy szkieletowe, które budowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Nowoczesne budynki drewniane posiadają doskonałą termoizolację, pozwalającą na szybkie ogrzanie budynku i utrzymanie komfortowej temperatury przez długi czas. Domy energooszczędne pozwalają zużywać energię na określonym, stosunkowo niskim poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności całej instalacji i wszystkich urządzeń wewnątrz budynku. Dotyczy to zarówno prawidłowej izolacji termicznej, pozwalającej oszczędzić na ogrzewaniu, jak i rozwiązań pozwalających ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Z tego powodu coraz bardziej powszechna staje się energia odnawialna, która pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, obniżając wysokość rachunków.
Odnawialne źródła energii – przyszłość budownictwa
Wraz z odchodzeniem od ogrzewania węglowego i programami termomodernizacji budynków z roku na rok coraz bardziej rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście panele fotowoltaiczne, które są łatwe w instalacji i nie potrzebują dużej, odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni, w przeciwieństwie do wiatraków czy młynów napędzanych energią wodną. Dzięki temu są łatwo dostępnym źródłem energii ekologicznej w niemal każdym zakątku naszego kraju.
Tej popularności sprzyjają różnego rodzaju dofinansowania, dzięki którym koszt instalacji fotowoltaiki zwraca się znacznie szybciej. Dla wielu osób kuszący jest również pewien stopień niezależności energetycznej, dzięki której można uniknąć podwyżek rachunków za prąd czy ogrzewanie. Ponadto fotowoltaika w przeciwieństwie do energii elektrycznej z polskich elektrowni, pozyskiwanej ze spalania węgla jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, dzięki czemu można przysłużyć się naszej planecie. Co więcej, wraz z instalacją fotowoltaiki znacznie rośnie wartość i atrakcyjność nieruchomości.
Energia słoneczna pozyskana dzięki panelom fotowoltaicznym jest w pełni odnawialnym i czystym źródłem energii, ponieważ nie emitują one zanieczyszczeń, a w razie uszkodzenia podlegają recyklingowi. Panele posiadają zwykle dwunastoletnią gwarancję na sam produkt oraz 25-letnią na konkretne uzyski. Są wytrzymałe mechanicznie, dzięki czemu z łatwością poradzą sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak porywisty wiatr czy grad. Konieczna jest jednak ich regularna konserwacja, polegająca na czyszczeniu paneli mniej więcej dwa razy do roku, w zależności od stopnia ich zabrudzenia. Na szczęście można bez większego problemu zrobić to samodzielnie, z użyciem deszczówki lub wody destylowanej i miękkiej gąbki, a w przypadku większych zanieczyszczeń – delikatnych środków czystości.