Typy i rodzaje paneli słonecznych

Typy i rodzaje paneli słonecznych

Coraz częściej na dachach polskich domów pojawiają się panele słoneczne. Dlaczego? To jasne jak słońce! Solary czy fotowoltaika są źródłem odnawialnej energii, kuszą obniżonymi rachunkami za prąd, a także stanowią charakterystyczną cechę nowoczesnego i ekologicznego domu. Jakie rodzaje paneli słonecznych są dostępne na rynku i czym się od siebie różnią?

Panele słoneczne, a panele fotowoltaiczne

Te pojęcia są często używane wymiennie i chociaż faktem jest, że te dwa rodzaje paneli pozyskują energię ze słońca, to warto wiedzieć, że istnieje znacząca różnica w użytkowaniu energii zgromadzonej przez kolektory słoneczne, a panele fotowoltaiczne. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm technologiom.

Solary (kolektory słoneczne) produkują energię cieplną, która następnie jest używana do podgrzewania wody użytkowej, a także wspomagająco do instalacji centralnego ogrzewania i cyklicznego dogrzewania budynku. Panele słoneczne najlepiej pracują przy dodatnich temperaturach otoczenia, więc swoją rolę spełniają przede wszystkim w okresie letnim, gdy stopień nasłonecznienia jest najwyższy.

Najpopularniejsze typy tych paneli słonecznych to płaskie i rurowe. Różnią się one sposobem zabezpieczenia przed stratami ciepła, co w ich przypadku jest nieuniknione. Trzeba mieć na uwadze, że solary wytworzonego nadmiaru energii nie są w stanie trwale magazynować. Mimo zastosowania absorberów w ich budowie (np. powłok na bazie tlenku tytanu czy wełny mineralnej) nie da się temu zapobiec, co dla ich użytkowników może być dużą wadą. Ich ograniczoną efektywność szczególnie odczują zimą, gdy energia cieplna wyprodukowana przez kolektory słoneczne nadaje się jedynie do dogrzewania wody.

Dużą przeszkodą dla każdego inwestora może być też złożony montaż paneli słonecznych, który w wielu przypadkach wymaga przeróbek hydraulicznych. Z tych dwóch powodów, więcej właścicieli domów czy budynków użytkowych może być zainteresowanych zainwestowaniem w bardziej obiecującą i wydajniejszą instalację fotowoltaiczną, która niesie ze sobą realne oszczędności.

Panele fotowoltaiczne (PV) dają większe możliwości niż solary. Ich podstawowa zasada działania polega na zamianie energii słonecznej na elektryczną, a więc dosłownie są one odpowiedzialne za wyprodukowanie prądu. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna może ogrzać cały dom, podgrzać wodę, a także zasilić wszystkie urządzenia podpięte do kontaktów. Każdą nadwyżkę można przekazać do sieci operatora, a w przypadku większego zapotrzebowania na prąd, jest możliwość ponownego pobrania go z sieci, ale już z dodatkowym upustem.

Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem ekologicznym, zdecydowanie dającym dużą niezależność (biorąc pod uwagę sytuację na rynku energetycznym) i gwarantującym opłacalny zwrot z inwestycji – z reguły w ciągu 6-8 lat. Warto wiedzieć, że montaż fotowoltaiki znacząco podwyższa wartość samej nieruchomości, co może być przydatnym argumentem podczas jej ewentualnej sprzedaży w przyszłości.

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, ale też bezpośrednio na terenie działki. Nasi specjaliści z WPW Invest zawsze służą pomocą w wyborze odpowiedniego miejsca instalacji, a także zajmą się jej kompleksowym montażem, uwzględniając wszystkie niezbędne wymagania techniczne.

panele solarne rodzaje

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Decydując się na instalację fotowoltaiczną mamy do wyboru trzy najpopularniejsze rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe.

●       Panele monokrystaliczne

należą do paneli I typu o wysokiej wydajności (od 15 do ponad 20 procent), wyróżniają się charakterystycznym czarnym kolorem, co wynika z obecności pojedynczych kryształów krzemu i dopasowanych elementów instalacji, które doskonale komponują się z pokryciami dachowymi nowoczesnych domów. Cechują się wysoką trwałością, wydajnością i odpornością na warunki atmosferyczne. To odpowiedni wybór dla ograniczonej powierzchni instalacji i silnego nasłonecznienia. Efektywność produkcji prądu z paneli monokrystalicznych szacuje się nawet na 30 lat i więcej, co determinuje też wysoką cenę takiej inwestycji.

●     Panele polikrystaliczne

należą do paneli II typu, a ich wydajność jest szacowana między 14, a 18 procent. Ze względu na swój niebieski odcień wynikający z wykorzystania wielu kryształów krzemu, bardzo często są mylone z kolektorami słonecznymi. Ich niewątpliwymi zaletami są: nieco niższa cena i efektywność pracy (przez ok. 25 lat) nawet w warunkach słabszego lub rozproszonego nasłonecznienia, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Z tych właśnie powodów są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że wymagają instalacji na większej powierzchni dachu.

●       Panele cienkowarstwowe

to III typ paneli fotowoltaicznych w charakterystycznym, brązowym kolorze. Do tej kategorii należą panele z krzemu amorficznego, CdTe (zbudowane z tellurku kadmu), CIS (nazwa pochodzi od nazw pierwiastków: copper, indium, selenide [miedź, ind, selen]) i CIGS (od nazw pierwiastków: copper, indium, gallium, selenide, a więc: miedzi, indu, galanu i selenu). Wszystkie te rodzaje paneli cechuje wytworzenie z jednego ogniwa, grubość kilku mikrometrów, lekkość i łatwość montażu nawet na elewacjach. Panele cienkowarstwowe są najtańszym rozwiązaniem na rynku, jednakże najmniej wydajnym (ich efektywność wynosi od 6 do 14%). Szybko też tracą swoją sprawność – po ok. 10 latach jest to bardzo zauważalne.

panele słoneczne rodzaje

Jaki rodzaj paneli słonecznych sprawdzi się najlepiej?

Solary i panele fotowoltaiczne to ekologiczne źródła energii, które warto mieć na uwadze przez wzgląd na środowisko, ale także własną kieszeń, gdyż jest to inwestycja z długofalową, ale opłacalną stopą zwrotu. Wyboru właściwej technologii należy dokonać na podstawie wielkości gospodarstwa, zapotrzebowania na energię, a także liczby i częstotliwości używanych urządzeń RTV/AGD oraz oczywiście posiadanego budżetu.

Najbardziej perspektywicznym rozwiązaniem są panele monokrystaliczne, generujące największą ilość prądu z możliwością jego sprzedaży oraz polikrystaliczne, które są kompromisem między jakością a ceną. W niektórych gospodarstwach domowych wystarczające będą lekkie i budżetowe panele amorficzne lub solarne stosowane wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej.

Póki jest możliwość, warto skorzystać z ulgi na instalację fotowoltaiczną lub jednego z atrakcyjnych programów dofinansowania do tego typu inwestycji. O montażu solarów lub instalacji fotowoltaicznej mogą z powodzeniem myśleć zarówno osoby posiadające dom, jak i te, które są w trakcie jego budowy lub wykańczania, a nawet wstępnego planowania! W WPW Invest specjalizujemy się także w generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych, więc współpracując z nami, możesz zrealizować kilka inwestycji równocześnie. Zachęcamy do kontaktu!