Jak i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?

Jak i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii ze słońca za pomocą paneli fotowoltaicznych to coraz bardziej popularne rozwiązanie zarówno dla właścicieli domków jednorodzinnych, jak i dla różnej wielkości firm. Instalacja fotowoltaiki nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i uniezależnić się od dostaw prądu z zakładów energetycznych, ale także dba o czystość środowiska naturalnego. Jak wszystkie sprzęty elektroniczne, tak i panele fotowoltaiczne mają swoją określoną żywotność i po określonym czasie konieczna będzie ich utylizacja. W związku z tym najczęstsze pytanie inwestorów brzmi: jak i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak to wygląda w praktyce?

Panele fotowoltaiczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów takich jak krzem, folia elektroizolacyjna, szkło hartowane oraz ramy albuminowe. Są to moduły niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które pozwalają pozyskiwać energię ze słońca nieprzerwanie nawet przez 25-30 lat. Po upływie tego czasu lub w przypadku ich nieodwracalnego uszkodzenia należy się ich pozbyć w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. 

Utylizacja paneli fotowoltaicznych sprawia, że większość wysokiej jakości materiałów, z których zostały wykonane, można ponownie wykorzystać do różnych procesów produkcyjnych. Szklane i aluminiowe części paneli ulegają recyklingowi w aż 90 %. Z kolei wszystkie krzemowe elementy konstrukcji zostają poddane odpowiednim procesom technologicznym, dzięki czemu służą do ponownej budowy nowych i sprawnych modułów fotowoltaicznych. Pozostałe części paneli są przetapiane i całkowicie neutralizowane. Taka utylizacja paneli fotowoltaicznych oznacza, że moduły te są neutralne dla środowiska nie tylko w trakcie ich pracy, ale także po okresie ich eksploatacji. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne wpisują się w nurt ekologiczny, dbając o czyste środowisko dla przyszłych pokoleń, a ich wykorzystywanie redukuje skutki efektu cieplarnianego. Utylizacja paneli – kto za nią odpowiada?

Z uwagi na możliwość pełnego recyklingu paneli fotowoltaicznych nie mogą być one wyrzucone na śmietnik. Jak i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne? Tak naprawdę nie istnieją jasno określone zasady dotyczące tego, kto jest odpowiedzialny za utylizację paneli. Jednak według zaleceń UE utylizacja paneli fotowoltaicznych  powinna odbywać się po stronie producenta paneli. Przy zakupie paneli producent powinien zagwarantować klientowi ich odbiór w momencie, gdy te nie będą nadawały się do dalszego efektownego działania oraz to, że zajmie się ich utylizacją.

recykling paneli fotowoltaicznych

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Skoro wiemy już, jak i gdzie utylizować panele fotowoltaiczne, kolejne pytanie brzmi: ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z wysokiej jakości materiałów, które można w pełni poddać recyklingowi, co sprawia, że zakłady produkujące panele bardzo chętnie je zabierają od właścicieli w momencie, gdy te nie działają sprawnie. Dlatego też wielu producentów oraz specjalne firmy zajmujące się utylizacją elektrośmieci odbierają je za dramo. Z drugiej strony niektóre przedsiębiorstwa pobierają niewielką  opłatę za odbiór niedziałających modułów. 

Utylizacja paneli fotowoltaicznych i związany z tym ich odbiór od właściciela z reguły kosztuje około 1-1,5 zł z każdego kilograma paneli. Panel fotowoltaiczny, którego waga waha się w okolicy  18-21 kg to koszt około 30 zł, a zatem ostateczny koszt będzie zależał od wielkości całej instalacji. Dla średniej wielkości instalacji dla gospodarstwa jednorodzinnego o mocy 5kWp kwota ta wyniesie około 300 zł. Jest to równowartość miesięcznego rachunku za prąd i zdecydowanie niewiele w porównaniu z oszczędnościami, które przyniosły panele fotowoltaiczne przez kilkadziesiąt lat ich użytkowania.

 demontaż paneli fotowoltaicznych

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj powiązane artykuły