Łączenie więźby dachowej prefabrykowanej a tradycyjnej - jakie są różnice?

Łączenie więźby dachowej prefabrykowanej a tradycyjnej - jakie są różnice?

Więźba dachowa jest kręgosłupem całego domu. To na niej spoczywa cały ciężar pokrycia i często to właśnie ona odpowiada za bezpieczeństwo całego budynku. Budując dom mamy dwie możliwości do wyboru: więźbę tradycyjną, która jest przygotowywana, obrabiana i montowana przez cieślów na placu budowy, lub więźbę prefabrykowaną, tworzoną według projektu w profesjonalnym zakładzie i montowaną z gotowych elementów. Czym różnią się oba te rozwiązania? Jak wygląda łączenie więźby dachowej prefabrykowanej, a jak robi się to w przypadku więźby tradycyjnej?

Tradycyjna więźba dachowa


Od setek lat cieśle pracowali w ten sposób, tworząc wszelkie konstrukcje bezpośrednio na placach budowy. Wymaga to ogromnej dawki wiedzy oraz umiejętności. Dziś tą metodą wykonuje się zwykle więźby o mało skomplikowanej konstrukcji i niewielkiej ilości elementów. Na teren budowy dociera surowe drewno, które następnie jest docinane i obrabiane przez cieślę. Jest to bardzo ciężka, mozolna i czasochłonna praca, wymagająca dużej precyzji i doświadczenia. Postawienie konstrukcji dachowej metodą tradycyjną wymaga często przynajmniej kilku tygodni pracy, co znacząco wydłuża czas ukończenia inwestycji.

Na początku mocowane są murłaty, a następnie wykonywana jest konstrukcja z belek podwalinowych, słupów oraz płatwi. To właśnie na tych elementach opierane są krokwie. Po przygotowaniu wstępnej konstrukcji montowane są krokwie skrajne, narożne i koszowe, a z czasem wszystkie pozostałe. Na koniec montowane są wymiany nad i pod otworami na okna połaciowe, a także nad lukarnami. Ostatni etap to budowa konstrukcji ścian i dachu lukarn.

Tradycyjnie łączenie krokwi przebiega za pomocą idealnie dociętych czopów i wrębów. Coraz częściej jednak cieśle sięgają po stalowe łączniki oraz płytki, które znacznie przyspieszają proces budowy całej konstrukcji i czynią ją solidniejszą. Ważne jednak, by rozmieszczenie stalowych łączników było zaprojektowane przez profesjonalnego projektanta, ponieważ każda pomyłka może drogo kosztować. Wszystkie elementy powinny ściśle do siebie przylegać, a całość powinna być wykonana w stu procentach zgodnie z projektem.

połączenia więźby dachowej

Prefabrykowana więźba dachowa


W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na stawianie konstrukcji dachowej z prefabrykatów. Metoda ta, choć droższa od więźby tradycyjnej, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i zminimalizować ryzyko błędów. Całość konstrukcji powstaje w fabryce, a gotowe elementy przywożone są na plac budowy przy pomocy specjalnego dźwigu. Dzięki temu montaż średnio skomplikowanej konstrukcji trwa maksymalnie 2-3 dni. Prace rozpoczyna się od mocowania murłat, a następnie ustawienia skrajnego wiązaru dachowego. Kolejne wiązary montowane są na belkach oczepowych lub murłatach.

Łączenia więźby dachowej opiera się na technologii płytek kolczastych, wykonanych ze stali nierdzewnej. Dzięki temu wszystko idealnie do siebie przylega, konstrukcja jest sztywna i wytrzymała. Obróbka maszynowa niweluje niedociągnięcia ludzkich rąk, a każdy element jest starannie wykonany. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo, a także zwiększa możliwości projektowe. Dzięki prefabrykowanej więźbie dachowej można tworzyć niemal dowolną aranżację. Wiązary produkowane w tej technologii mogą osiągać rozpiętość do nawet 30 metrów, co pozwala na stabilne oparcie konstrukcji na zaledwie dwóch podporach. Eliminuje to konieczność stawiania słupów pośrednich czy ścian nośnych, które stanowiłyby dodatkowe podparcie, a co za tym idzie daje możliwość stworzenia szerokiej, wolnej przestrzeni wewnątrz budynku.

połączenia prefabrykowanej więźby dachowej

Więźba tradycyjna czy prefabrykowana?


W większości przypadków o wyborze więźby tradycyjnej decyduje niższa cena. Konstrukcja powstaje ze zwykłej impregnowanej tarcicy, przez co koszt jest niższy niż w przypadku suszonego komorowo drewna obrabianego w fabryce. Choć więźba prefabrykowana jest nieco droższym rozwiązaniem, jej wybór niweluje ryzyko błędów, a także znacznie skraca czas potrzebny na ukończenie budowy. Zwiększają się także możliwości, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachowych. Ponadto, łączenia więźby dachowej prefabrykowanej cechują się większą precyzją i bezpieczeństwem, co często sprawia, że wygrywają z więźbą tradycyjną.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj powiązane artykuły