Fotowoltaika na domu szkieletowym drewnianym
- Start /
- Baza wiedzy /
- Fotowoltaika i ekologia /
- Fotowoltaika na domu szkieletowym drewnianym /
Zarówno domy szkieletowe, jak i panele fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób jednak wciąż obawia się tego typu inwestycji, nie wiedząc, czy istnieje możliwość montażu fotowoltaiki na domu drewnianym i czy takie połączenie jest w pełni bezpieczne dla domowników. Jak to wygląda w praktyce? Czy fotowoltaika na domu szkieletowym to dobry pomysł?
Ekologiczne budownictwo
Popularność budownictwa szkieletowego w Polsce wynika z wielu powodów. Coraz więcej osób dostrzega potencjał domów drewnianych, które w wielu aspektach przewyższają budynki murowane. Krótki czas budowy oraz niższe i bardziej przewidywalne koszty przyciągają inwestorów, którzy marzą o własnych czterech ścianach.
Ponadto domy szkieletowe uważane są za niezwykle ekologiczne i przyjazne dla środowiska, co przy aktualnych trendach jest istotnym czynnikiem dla wielu osób. Specyficzny klimat oraz nowoczesne technologie stosowane w budownictwie drewnianym sprawiają również, że budynki te charakteryzują się doskonałą energooszczędnością, dzięki czemu zmniejszają się koszty utrzymania domu w późniejszym czasie.
Myśląc o ekologicznym budownictwie nie można zapomnieć jednak o panelach fotowoltaicznych. Moduły solarne można aktualnie zaobserwować na coraz większej ilości budynków. Pozwalają one nie tylko zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ale również osiągnąć pewną niezależność od dostaw prądu z sieci. To ogromna zaleta w perspektywie rosnących kosztów życia i stale podwyższanych cen prądu, a także spory ukłon w kierunku środowiska naturalnego, ze względu na możliwość pobierania zielonej energii nieopartej o przemysł węglowy. Jeśli dodatkowo połączyć to z elektrycznym ogrzewaniem oraz zasilaniem pompy ciepła, można liczyć na całkiem spore oszczędności!
Fotowoltaika a dom drewniany - czy da się zamontować panele PV na domu szkieletowym?
Ze względu na lekką konstrukcję domów szkieletowych wiele osób zastanawia się, czy można w ogóle zamontować panele fotowoltaiczne na budynku drewnianym. Na szczęście technologia szkieletowa nie stanowi żadnej przeszkody dla montażu fotowoltaiki, a nawet wręcz przeciwnie - w budynkach drewnianych bardzo często instalacja paneli jest banalnie prosta. Warto jednak dobrze przemyśleć tę kwestię już na etapie projektu domu. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty i dostosować wszystkie wymagania do konkretnej instalacji. Dlaczego?
Przede wszystkim, aby montaż paneli fotowoltaicznych miał sens, budynek musi być odpowiednio usytuowany, a dach posiadać odpowiednie wzmocnienia. Choć często jest możliwość wykonania dodatkowych wzmocnień w późniejszym czasie, na już istniejącej budowli, zwykle wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Przewidując to na etapie projektu można łatwo uniknąć dodatkowych robót oraz poprawek.
Z tego powodu warto zlecić wykonanie projektu profesjonalistom mającym doświadczenie zarówno w montażu paneli fotowoltaicznych jak i projektowaniu oraz budowie drewnianych budynków szkieletowych. Dzięki temu mamy pewność, że firma uwzględni wszystkie wymagania, jakie musi spełnić instalacja fotowoltaiczna oraz więźba dachowa. Również w przypadku starszych domów kanadyjskich warto zwrócić się do specjalistów, którzy ocenią kondycję więźby i zastosują dodatkowe wzmocnienia, których wymaga istniejąca już konstrukcja.
Przy planowaniu fotowoltaiki należy pamiętać także o bezpieczeństwie przeciwpożarowym i odpowiednio zaplanowanej instalacji elektrycznej oraz izolacji. Panele PV wymagają podłączenia urządzeń elektrycznych o dużej mocy, dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom.