Dobudowa szkieletowa do domu murowanego – o czym warto wiedzieć?

Dobudowa szkieletowa do domu murowanego – o czym warto wiedzieć?

Budowa domów szkieletowych staje się w Polsce coraz powszechniejsza. Wpływ na to ma wiele czynników, ale przede wszystkim fakt, że ich budowa jest szybka, stosunkowo tania, a współczesne technologie sprawiają, że pod wieloma względami niczym nie ustępują one budynkom stawianym w tradycyjnej metodzie murowanej. Co jednak w sytuacji, gdy zamarzy nam się postawienie dobudówki szkieletowej do domu murowanego? Czy istnieje taka możliwość? Jak to zrobić? Czy trzeba mieć pozwolenie? Sprawdźmy!

Przybudówka drewniana do domu murowanego – czy to możliwe?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że dobudówka szkieletowa jak najbardziej jest możliwa i takie prace wykonywane są już regularnie przez specjalizujące się w tym firmy. Trzeba natomiast pamiętać o kilku kwestiach, które zagwarantują bezpieczeństwo i powodzenie całej inwestycji.

dobudowa szkieletowa domu murowanego

Po pierwsze kluczowy jest dobór drewna. Poszczególne belki muszą mieć odpowiednią grubość, zostać stworzone z solidnego gatunku drewna, a także pochodzić ze sprawdzonego źródła, które gwarantuje jakość (między innymi pełne wysuszenie). Kluczowe jest także samo połączenie domu murowanego i jego szkieletowej przybudówki. To nie tylko kwestia wyburzenia ściany i połączenia nowej konstrukcji, ale także zapewnienia ciągłości instalacji w nowej powierzchni. Najczęściej możliwe jest pełne ich zintegrowanie, nawet jeśli w starym budynku korzystano z pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Istotne jest także wykonanie odpowiednich, dobrze zaizolowanych fundamentów do przybudówki. Natomiast przed rozpoczęciem całego procesu należy sprawdzić stan domu murowanego, gdyż czeka go spora ingerencja w jego strukturę.

Jak wynika z powyższego, drewniana dobudówka do domu to ogrom skomplikowanych prac, których nie da się wykonać samodzielnie bez posiadania specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin budowlanych. Dlatego dobudowę domu w technologii szkieletowej zawsze powierzaj specjalistom z wieloletnim doświadczeniem i udokumentowanymi realizacjami.

Dlaczego warto zdecydować się na dobudówkę do domu z drewna?

Główne korzyści wynikające z takiej decyzji pokrywają się z tymi związanymi w ogóle z budową domu szkieletowego. Do najważniejszych trzeba zaliczyć niespotykaną szybkość budowy i jej stosunkowo niski koszt. Przy czym wcale nie oznacza to mniejszych właściwości izolacyjnych oraz gorszej odporności na warunki atmosferyczne. Również w kwestii kubatury i aranżacji przestrzeni jest duże pole do popisu – obecnie modna jest między innymi dobudowa szkieletowa w stylu katedralnego salonu z antresolą, co daje bardzo majestatyczny efekt, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalne.

Czy dobudowa drewniana do domu murowanego może być bez pozwolenia?

Nie ma szczególnych przepisów dotyczących akurat dobudowy szkieletowej do domu murowanego. W takich przypadkach musimy zatem bazować na przepisach ogólnych. Co one nam mówią? Owszem, możemy zrobić dobudówkę bez pozwolenia, ale pod warunkiem, że jej powierzchnia nie będzie przekraczać 35 m2 i że na działce znajdują się nie więcej niż 2 obiekty na każde 500 m2 parceli. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy dokonujemy dobudówki w pionie (adaptacja poddasza lub dobudowa piętra) czy też w poziomie (nowe pomieszczenie posadowione na fundamentach).

Ile kosztuje dobudówka szkieletowa do domu murowanego?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy ona od bardzo wielu czynników, takich jak powierzchnia dobudówki, rozległość prac przygotowawczych i wykończeniowych, użyte materiały czy wynagrodzenie ekipy budowlanej. W celu poznania orientacyjnej kwoty zawsze najlepiej zgłosić się do rzetelnego wykonawcy, który przedstawi wstępny kosztorys i odpowie na wszystkie nurtujące inwestora pytania.