Jakie rodzaje drewna konstrukcyjnego stosujemy w budownictwie?
- Start /
- Baza wiedzy /
- Konstrukcje drewniane /
- Jakie rodzaje drewna konstrukcyjnego stosujemy w budownictwie? /
Drewno jest bardzo uniwersalnym i naturalnym materiałem budowlanym, wykorzystywanym do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji już od wieków. Dziś jednak nie każdy rodzaj tego surowca może być dopuszczony do obrotu jako drewno konstrukcyjne. Konieczne jest spełnienie pewnych wymogów, między innymi w kwestii parametrów takich jak wilgotność czy klasa wytrzymałości.
A zatem z jakiego drewna możemy zbudować dom czy więźbę dachową? Czym jest klasa i rodzaj drewna konstrukcyjnego? Jakie gatunki mogą być źródłem solidnego drewna konstrukcyjnego na domy szkieletowe? Tym tematem zajmiemy się w niniejszym artykule.
Dlaczego warto wybrać drewno konstrukcyjne?
Drewno w budownictwie jest cenione przede wszystkim ze względu na swój niewielki (w porównaniu do innych materiałów budowlanych) ciężar. Dzięki temu możliwe jest jego użycie w różnych elementach konstrukcji, takich jak ściany, stropy, słupy, belki czy wsporniki. Bardzo popularne jest też drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe. Warto przy tym podkreślić, że mimo swojego małego ciężaru, drewno ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe (na ściskanie, zginanie i rozciąganie), a przy tym przejawia niską wilgotność (oczywiście mowa o drewnie, które uzyskało klasę umożliwiającą wykorzystanie go do celów budowlanych, czyli około 18-23% wilgotności).
Oczywiście, aby nasz surowiec nadał się na konstrukcje drewniane, musi być odpowiednio przygotowany. Mowa tu przede wszystkim o impregnacji (zanurzeniowej lub ciśnieniowej), która uodporni drewno na odkształcenie, pęcznienie czy na działanie szkodników. Po impregnacji trzeba przeprowadzić jeszcze proces suszenia drewna konstrukcyjnego. Wcale nie najlepszym sposobem jest suszenie na świeżym powietrzu – lepsze warunki daje suszenie komorowe. Następnie trzeba jeszcze zadbać o to, by nasze drewno konstrukcyjne było przechowywane w odpowiednich warunkach (składanie warstwowe, oddzielenie od podłoża, przekładki między kolejnymi warstwami itp.).
Rodzaje drewna konstrukcyjnego
Jeśli chodzi o rodzaje drewna konstrukcyjnego, musimy wspomnieć o jego klasie i rodzaju. Klasa drewna jest w Polsce oznaczana literą C (drzewa iglaste) oraz D (drzewa liściaste). Im wyższy wskaźnik numeryczny przy wspomnianej liczbie, tym większa wartość drzewa (odznacza się lepszymi parametrami), jednak w praktyce spotykamy najczęściej klasę w granicach C24-C27 (te wyższe są rzadko spotykane i drogie).
Co się z kolei tyczy rodzaju drewna konstrukcyjnego, możemy wyróżnić drewno lite, drewno BSH oraz drewno KVH. Jak łatwo się domyślić, ten pierwszy rodzaj pozyskuje się z jednego kawałka drzewa poprzez jego przecieranie i struganie. Najpopularniejsze drzewa wykorzystywane jako lite drewno konstrukcyjne to świerk lub sosna.
Bardzo dużą odpornością na odkształcenia i zdolnością do wytrzymania sporych obciążeń charakteryzuje się drewno BSH, czyli klejone warstwowo. Za tak dobre parametry odpowiada właśnie ta warstwowa konstrukcja, która sprawia, że drewno BSH jest często wykorzystywane do budowy konstrukcji nośnych o dużych rozpiętościach i obciążeniach. Inżynierowie wybierają drewno BSH między innymi do tworzenia elementów nośnych budynków oraz jako słupy, wsporniki, belki czy krokwie.
Z kolei najbardziej innowacyjnym materiałem budowlanym w tej kategorii jest drewno KVH, czyli klejone wzdłuż mikrowczepy. Taka technologia produkcji powoduje, że jego belki mogą mieć nawet 13 metrów długości, przez co stosuje się je do budowy elementów nośnych, konstrukcji usztywniających oraz jako drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe. Drewno KVH jest rzecz jasna droższe, niż inne rodzaje drewna, jednak idą z tym w parze wysokie parametry.