Budowa wiaty drewnianej - czy trzeba mieć pozwolenie?

Budowa wiaty drewnianej - czy trzeba mieć pozwolenie?

Budowa wiaty drewnianej przy domu pozwala często na lepsze uporządkowanie przestrzeni wokół budynku. Można wykorzystać ją do celów rekreacyjno - wypoczynkowych, a także jako garaż lub schowek na narzędzia. Czy trzeba starać się o pozwolenie na wiatę, chcąc taką postawić w ogrodzie?

Wiata drewniana ogrodowa - przepisy

Od nowelizacji przepisów prawa budowlanego budowa wiaty drewnianej jest znacznie prostsza. Nie znaczy to jednak, że można budować wszystko i wszędzie, bez jakiejkolwiek kontroli. Chcąc postawić wiatę garażową, czy wiatę rekreacyjno-wypoczynkową trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym można uniknąć uciążliwych urzędowych formalności.

budowa wiaty drewnianej

Jak to zwykle bywa, już na wstępie pojawiają się pewne problemy, ponieważ definicja wiaty nie jest w jednoznaczny sposób określona w polskich przepisach, co czasem może powodować sytuacje sporne w przypadku kontroli. Zwykle urzędy stosują jednak potoczne rozumienie pojęcia wiaty, co oznacza, że po pierwsze konstrukcja wiaty musi być oparta na słupach i nie może być obudowana ścianami ze wszystkich lub większości stron. Może za to posiadać fundamenty, wiążące budowlę z gruntem.

Wiata drewniana bez formalności

Nowe przepisy mówią, że bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można postawić wiaty drewniane o powierzchni do 50 m2. W tym przypadku trzeba jednak spełnić kilka wymagań.

Po pierwsze taka wiata musi być wybudowana na działce budowlanej, na której znajduje się budynek mieszkalny, albo na działce, która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Istnieje również ograniczenie odnośnie ilości wiat na jednej działce. Na każde 1000 m2 działki budowlanej mogą przypadać maksymalnie dwa takie obiekty.

Wiata garażowa może powstać w odległości minimum 7 metrów od granicy działki i co najmniej 7 metrów od okien budynku sąsiadującego z wiatą. Odległości te nie obowiązują w zabudowie jednorodzinnej jeśli niezadaszony parking składa się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, a w przypadku zabudowy zagrodowej, gdy wiata sąsiaduje z niezadaszonymi miejscami parkingowymi.

Wiaty rekreacyjno-wypoczynkowe na zgłoszenie

Budowę wiaty należy zgłosić, gdy będzie ona miała powyżej 50 m2 powierzchni oraz w przypadku, gdy przekracza się liczbę podobnych konstrukcji na określonej powierzchni działki. Takie zgłoszenie należy złożyć, jeśli na jednej działce znajdą się więcej niż dwie podobne konstrukcje o powierzchni do 35 m2 na każde 500 m2 lub dwie o powierzchni 50 m2 na 1000 m2 działki. Do takich konstrukcji zalicza się np. wiata drewniana garażowa, altana ogrodowa, składzik na drewno, szklarnia przydomowa, wiata rekreacyjno-wypoczynkowa czy domek na narzędzia.

W tym przypadku należy w lokalnym wydziale zagospodarowania przestrzennego złożyć wymagane dokumenty. Najczęściej jest to plan zagospodarowania działki oraz rysunki techniczne planowanej konstrukcji.

Wiata drewniana na działce rolnej

Nieco inne przepisy stosuje się do rolniczych wiat drewnianych stawianych na terenie gospodarstwa rolnego lub siedliska. Budowa wiaty, która nie jest powiązana z produkcją rolną wymaga najpierw wyłączenia działki z produkcji rolnej czy z produkcji leśnej. Po wykonaniu tej formalności można bez zgłaszania postawić wiatę lub budynek gospodarczy o prostej konstrukcji i maksymalnej powierzchni zabudowy wynoszącej 150 m2. W tym przypadku pojawiają się także inne maksymalne wymiary. Konstrukcja nie może mieć więcej niż 7 metrów wysokości i 6 metrów maksymalnej dopuszczalnej rozpiętości.