Etapy budowy domu szkieletowego

Etapy budowy domu szkieletowego

Przygotowanie materiałów w zakładzie produkcyjnym

Zanim budowa domu szkieletowego rozpocznie się na dobre, należy przygotować niezbędne materiały. Domy szkieletowe powstają z prefabrykatów - gotowych komponentów, które wcześniej tworzone są w zakładzie produkcyjnym. Aby móc wyprodukować ściany, strony czy konstrukcje dachowe konieczny jest kompletny i szczegółowy projekt budynku. Zanim zakład rozpocznie pracę projekt powinien być ukończony i zatwierdzony, ponieważ na późniejszym etapie nie będzie już możliwości wprowadzenia zmian.

Proces obróbki drewna i produkcji komponentów trwa przeważnie od 3 do 6 miesięcy. Długość okresu zależy od firmy, wielkości domu oraz stopnia skomplikowania projektu. Po wykonaniu i zaimpregnowaniu prefabrykatów, gotowe elementy konstrukcji transportowane są na teren budowy.

Etap zerowy - fundamenty i konstrukcja szkieletu

Na tym etapie budowa domów w systemie szkieletowym niewiele różni się od budowy domu murowanego. Wylanie fundamentów to jedyna praca mokra przy stawianiu domu kanadyjskiego. Oznacza to, że należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne oraz temperaturę.

Większość domów szkieletowych stawianych jest na płytach fundamentowych, izolowanych od gruntu na całej powierzchni, lub ławach fundamentowych, wykonywanych po obrysie budynku. Przy sprzyjających warunkach fundament na płycie pod dom szkieletowy może być postawiony w ciągu około tygodnia.

Konstrukcja szkieletu obejmuje wszelkie roboty konstrukcyjne, włączając w to wykonanie podłóg. Zalicza się do tego wykonanie konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych (z otworami drzwiowymi i okiennymi), konstrukcji stropów, montaż podwaliny i montaż folii paroizolacyjnej w miejscach łączenia ścian działowych z zewnętrznymi.

Etap pierwszy - stan surowy otwarty

Na tym etapie kończone są wszelkie roboty związane z konstrukcją budynku. Jest to montaż poszycia ścian zewnętrznych, pokrycie połaci dachu, wiatroizolacja na poszyciu ścian zewnętrznych i zabezpieczenie pokrycia dachu przed opadami atmosferycznymi (w przypadku poszycia płytą).

Etap drugi - stan surowy zamknięty

Kolejny krok to wykończenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Wlicza się w to montaż stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, a także montaż rynien oraz wykonanie pokrycia dachowego i obróbek blacharskich w obrębie dachu.

Etap trzeci - elewacja

Większość domów szkieletowych wykonywana jest “pod klucz”, dlatego stan surowy zamknięty to nie koniec inwestycji. Następny etap to wykonanie elewacji domu szkieletowego, która zapewni ochronę budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz wykonania elewacji zgodnie z projektem (z tynku, okładziny lub innych materiałów), montuje się parapety zewnętrzne, wykańcza komin, wykonuje cokół budynku, osadza rury spustowe, a także wykonuje schody zewnętrzne i montuje balustrady schodowe.

Etap czwarty - montaż instalacji

Po ukończeniu prac nad elewacją przechodzi się do prac wewnętrznych, które należy rozpocząć od montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, CO, a także telewizyjnej i alarmowej, jeśli jest taka potrzeba. Należy to zrobić przed wypełnieniem szkieletu izolacją cieplną. 

Etap piąty - izolacja i montaż płyt gipsowych

Kolejny krok to montaż izolacji cieplnej, akustycznej, a także montaż folii paroizolacyjnej na ścianach zewnętrznych. Prace obejmują zarówno ściany zewnętrzne, jak i strop oraz obręb dachu. Po zamontowaniu niezbędnej izolacji przechodzi się do montażu okładzin wewnętrznych - stworzenia rusztu oraz montażu i zaszpachlowania i szlifowania płyt gipsowych.

Etap szósty - prace wykończeniowe

Na tym etapie przy budowie domu szkieletowego również nie ma zbyt wielu różnic względem domu murowanego. Wszystkie prace wykończeniowe obejmują biały montaż, malowanie, montaż gniazdek i kontaktów, wykonanie podłóg, montaż glazury, parapetów wewnętrznych oraz drzwi. Po tym etapie dom jest gotowy do odbioru i zamieszkania.