Jakie fundamenty pod dom szkieletowy?

Jakie fundamenty pod dom szkieletowy?

Fundament pod dom szkieletowy nie jest równie wymagający co w przypadku domu murowanego. Ze względu na niższy ciężar konstrukcji mamy więc do wyboru różne rodzaje fundamentów. Od czego zależy wybór typu fundamentu pod dom szkieletowy? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Co ma wpływ na rodzaj fundamentu pod konstrukcję szkieletową?

Bez względu na rodzaj budynku, fundamenty stanowią podstawę każdej konstrukcji. Od ich solidności zależy to, czy przetrwa ona przez dziesiątki lat. Na wybór rodzaju fundamentów wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest zakładane obciążenie fundamentu oraz masa konstrukcji budynku - im większy ciężar, tym większa szerokość fundamentów i konieczność stosowania dodatkowych wzmocnień.

Kolejną kwestią, która ma wpływ na wybór fundamentu jest rodzaj podłoża. Nośność gruntu, jego jakość oraz wilgotność wpływają między innymi na grubość fundamentów. Nie bez znaczenia jest również kwestia podpiwniczenia budynku w całości lub w części.

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy

Najpopularniejszym typem fundamentu pod domy szkieletowe jest płyta fundamentowa. Jest to rozwiązanie proste i przede wszystkim szybkie w realizacji, ponieważ wymaga mniej pracy i czasu niż ława fundamentowa. Dzięki temu jest także bardziej ekonomiczna - szacuje się, że oszczędność względem ławy fundamentowej może wynosić nawet do 30 procent.

Płyta fundamentowa doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich domów szkieletowych oraz budynków budowanych na działce o słabej nośności gruntu. Rozwiązanie to pozwala równomiernie rozłożyć obciążenia z domu na grunt, dzięki czemu nie ma konieczności tworzenia fundamentów pośrednich.

Fundament palowy pod dom szkieletowy

fundament-pod-dom-szkieletowy

Jest to rodzaj fundamentu, który najlepiej sprawdza się przy działkach o niestabilnym i problematycznym gruncie. Wszędzie tam, gdzie nośność gruntu jest zbyt mała lub niejednorodna, a także na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie fundamentu palowego.

Fundament palowy jest typem fundamentu głębokiego - budynek osadzony jest na palach wbitych bardzo głęboko w ziemię, dzięki czemu dom szkieletowy opiera się o głębokie, bardziej wytrzymałe warstwy gruntu. W zależności od rodzaju inwestycji oraz jej ciężaru można skorzystać z gotowych elementów żelbetowych, stalowych, a także drewnianych czy prefabrykowanych wbijanych w grunt, lub wbetonować pale fundamentowe w gruncie.

Fundament punktowy do domu szkieletowego

Fundament punktowy stosowany jest w przypadku budowli stawianych na gruntach osiągających odpowiedni poziom stabilności na dużej głębokości. W takich przypadkach płyta fundamentowa czy inne rozwiązania nie są zbytnio opłacalne, ze względu na konieczność stabilizacji konstrukcji nawet do kilku metrów pod poziomem ziemi.

Jest to konstrukcja bardzo prosta i tania - opiera się na punktach w postaci słupów czy belek, które mają za zadanie wesprzeć konstrukcję szkieletową. Wadą tego typu rozwiązania jest znacznie mniejsza wytrzymałość w porównaniu z płytą fundamentową, dlatego nie nada się ono do cięższych budynków.

Fundament słupowy w konstrukcji szkieletowej

W przypadku niewielkich budynków szkieletowych dobrym rozwiązaniem mogą być fundamenty słupowe. Domy kanadyjskie o lekkiej konstrukcji nie wymagają podparcia w każdym elemencie, dzięki czemu można oprzeć je na belkach podwalinowych, ustawionych na gęsto rozstawionych słupach. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w małych i lekkich budowlach, niekoniecznie będących domami całorocznymi.