Poszukiwania generalnego wykonawcy budowlanego – na co zwrócić uwagę?

Poszukiwania generalnego wykonawcy budowlanego – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku należałoby wyjaśnić, na czym polega generalne wykonawstwo i czym szczegółowo będzie się zajmować firma, której zostanie zlecone. Istotę pracy generalnego wykonawcy najlepiej wyjaśnia poniższy cytat:

"Przedsiębiorstwo działające na zlecenie inwestora, którego zadania obejmują kompleksową realizację inwestycji w zakresie prac budowlanych i montażowych. Prace są wykonywane na podstawie umowy o generalne wykonawstwo w określonych terminach i w stopniu niezbędnym do skutecznego wystąpienia z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Wynagrodzenie obejmuje sumę wartości brutto prac wszystkich podwykonawców i marżę generalnego wykonawcy."

źródło: B. Bińczycki, Generalny wykonawca [w:] Leksykon zarządzania, pod red. M. Romanowskiej
i in., Difin, Warszawa 2004, ISBN 83-7251-438-0, s. 144.

W niektórych przypadkach generalny wykonawca jest również dostarczycielem materiałów budowlanych, w innych konieczne będzie zakupienie ich u firm zewnętrznych. o samej charakterystyce tej funkcji możemy również przeczytać w jednym z poprzednich artykułów: "Na czym polega generalne wykonawstwo?".

 

Generalny wykonawca vs kilku podwykonawców

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy powierzyć całość prac generalnemu wykonawcy, czy może lepiej rozdzielić je między kilku podwykonawców. Z pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybranie jednej firmy, który wykona całość prac. W tym przypadku istnieje mniej możliwości tego, aby coś mogło pójść nie po myśli. To generalny wykonawca odpowiada za całość prac, dopilnowanie dostaw oraz terminów realizacji poszczególnych etapów. Gdy decydujemy się na skorzystanie z usług kilku firm, zarządzanie projektem zazwyczaj leży po naszej stronie. W tym miejscu warto dodać, że branża budowlana jest bardzo wrażliwa, jeśli chodzi o problemy z dotrzymywaniem terminów, czy przepływem płatności. Tutaj jedno opóźnienie powoduje lawinę kolejnych, a w przypadku większych projektów niedotrzymanie terminów wiąże się z gigantycznymi karami. To właśnie dlatego lepiej pilnować tego, by wszystko było oddane na czas!

 

generalny wykonawca budowlany 2

 

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

W przypadku wybrania firmy wiele zależy również od inwestora, szczególnie jeżeli gros środków na realizację prac inwestuje firma zewnętrzna. Inne potrzeby wygeneruje budowa hal magazynowych, a inne stawianie domu na działce. Zazwyczaj firmy zajmujące się tworzeniem budynków wielkopowierzchniowych nie świadczą usług związanych z budownictwem domów jednorodzinnych, jednak nie jest to reguła. Rozważając generalne wykonawstwo naszej inwestycji, warto zwrócić się w kierunku firm, które specjalizują się w danym typie budownictwa. Wtedy otrzymamy pewność, że gdy dokonamy już wyboru, podpiszemy umowę i przystąpimy do realizacji jej założeń, wszystko będzie przebiegało już wedle wypracowanych wcześniej schematów, a my będziemy mogli w spokoju czekać na finalizację prac.

 

Jak wybrać dobrego wykonawcę generalnego?

W przypadku tak szeroko zakrojonych inwestycji, jak budowa hal magazynowych zazwyczaj organizowane są przetargi, do których staje kilka firm. Gdy oferty zostaną już przedstawione, decyzja należy do zleceniodawcy. Tutaj pojawia się zatem pytanie, jak wybrać najlepszego generalnego wykonawcę? Na samym początku warto zapoznać się z rekomendacjami i opiniami, jakie o danej firmie krążą w środowisku. Nie bez znaczenia będzie również portfolio zrealizowanych inwestycji. Jeżeli firma miała już wielokrotnie do czynienia z projektami podobnymi do naszego, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wszystko odbędzie się, jak należy.

 

generalny wykonawca budowlany

 

Najtańszy nie znaczy najlepszy!

Nie bez znaczenia będzie również cena, jednak tutaj należy uważać – nie zawsze firma, które oferuje najtańsze usługi pozostaje najlepszym wyborem! W przypadku dużych projektów warto oczywiście je kalkulować, gdyż mówimy tutaj o dużych budżetach, jednak jeżeli chcemy, by efekt całego przedsięwzięcia był zadowalający, może czasami warto będzie wybrać usługi firmy, która przedstawiła droższy kosztorys, jednak cieszy się lepszymi opiniami w branży?!

 Podsumowując, decydując się na inwestycje mamy dwie możliwości – albo postawimy na generalnego wykonawcę, czyli jedną firmę/spółkę, która zajmie się całością prac, albo rozdysponuje je między kilku podwykonawców. Wybór w tym przypadku będzie uzależniony od wielu czynników, jednak generalne wykonawstwo wiąże się zazwyczaj z większą kontrolą nad terminami i całą budową. Stanie się tak tylko, jeśli wybierzemy dobrą oraz sprawdzoną firmę i to właśnie dlatego warto na tym etapie poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie wykonawców, którzy stanęli do przetargu.

 

Źródło:

B. Bińczycki, Generalny wykonawca [w:] Leksykon zarządzania, pod red. M. Romanowskiej
i in., Difin, Warszawa 2004, ISBN 83-7251-438-0, s. 144.