Belki stropowe i płytki kolczaste

11 lutego 2016 godz. 15:08

Więźba Dachowa

Technologia prefabrykacji konstrukcji drewnianych łączonych płytkami kolczastymi ma szerokie zastosowanie. Wykorzystanie połączenia płytką kolczastą umożliwia nie tylko produkowanie ekonomicznych wiązarów dachowych.

Specyficznym rodzajem wiązarów z płytkami kolczastymi są również belki stropowe, spośród których możemy wyróżnić dwa rodzaje:

  • belki z krzyżulcami drewnianymi
  • belki z łącznikami stalowymi, tzw. „posi-joists”.

Zaletami belek stropowych jest przede wszystkim łatwość umieszczania w stropie wszelkiego rodzaju instalacji, o różnych przekrojach. Nie ma większego znaczenia gdzie będą umieszczane, mogą być przeprowadzone zarówno przy podporach, jak i wzdłuż ścian. Rozbudowany system okuć ciesielskich pozwala na montowanie belek stropowych również w trudniej dostępnych miejscach.

Belki stropowe wykonane jako drewniane wiązary kratowe połączone przez płytki kolczaste charakteryzują się lekkością, dzięki czemu są łatwe w montażu. Można je stosować samodzielnie, lecz mogą też stanowić pas dolny wiązarów. 
Takie zastosowanie pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, dając możliwość uzyskania np. poddasza mieszkalnego na piętrze, równocześnie pozwalając osiągnąć duży salon na parterze bez montowania słupów.

Drewniana więźba dachowa z płytkami kolczastymi

Belki Posi-Joists

Belki stropowe typu „posi-joists” to połączenie drewna i stalowych krzyżulców. Dzięki takiemu połączeniu możemy uzyskać znaczne rozpiętości pomiędzy podporami, ponadto otrzymujemy większą przestrzeń w której możemy ukryć instalacje. 
Belki stropowe produkowane w tej technologii charakteryzują się lekkością, dzięki czemu są łatwe w montażu i transporcie. Każda belka obliczana jest indywidualnie, co wyklucza pojawianie się błędów. Produkowane przez WPW Invest belki są najwyższej jakości, zarówno drewno konstrukcyjne, jak i stalowe krzyżulce posiadają znaki CE.

Artykuły powiązane

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba Dachowa

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba dachowa jest zwieńczeniem budowy domu jednorodzinnego i podstawą każdego dachu spadzistego. To na niej spoczywa pokrycie dachowe, izolacja termiczna oraz hydrologiczna. Więźba stanowi również jeden z największych wydatków podczas budowy domu. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na jej temat.

Więcej
Jak wybrać drewno na więźbę?

Więźba Dachowa

Jak wybrać drewno na więźbę?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na budowę więźby prefabrykowanej, czy tradycyjnej, zakup odpowiedniego drewna, to połowa sukcesu do powstania prawidłowej i solidnej konstrukcji.

Więcej
Wiązary dachowe drewniane

Więźba Dachowa

Wiązary dachowe drewniane

Drewniane wiązary dachowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w konstrukcji dachów budynków mieszkalnych i użytkowych. Pomimo nieustannego rozwoju technologii, drewno wciąż pozostaje jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych, naturalnych materiałów budowlanych.

Więcej
Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Więźba Dachowa

Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Drewniane wiązary kratowe to rodzaj więźby dachowej, nazywane są również dźwigarami, bądź kratownicami. Drewniane wiązary dachowe używane są od stuleci, jest to najstarsza technika konstrukcji dachów. Stosowana technologia i materiały z czasem jednak uległy zmianie.

Więcej
Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

Więźba Dachowa

Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

Więźba dachowa, to najważniejszy element dachu, stanowi jego konstrukcję nośną. Dobranie odpowiedniej więźby, tak by spełniała normy budowlane i zapewniła sztywność całej konstrukcji jest kluczowe dla trwałości budowanego dachu. Wybór więźby dachowej zależy od takich czynników, jak wielkość i kształt obiektu, przeznaczenie poddasza, względy architektoniczno-estetyczne oraz ekonomiczne.

Więcej
Wiązary w technologii płytek kolczastych

Więźba Dachowa

Wiązary w technologii płytek kolczastych

W budownictwie podstawowym elementem konstrukcji nośnej jest dźwigar dachowy, inaczej zwany wiązarem. Odpowiada on za przenoszenie obciążeń z dachu na najważniejsze podpory, którymi zazwyczaj są ściany, ewentualnie słupy czy kolumny.

Więcej