Wiązary w technologii płytek kolczastych

24 lutego 2016 godz. 14:15

Więźba Dachowa

W budownictwie podstawowym elementem konstrukcji nośnej jest dźwigar dachowy, inaczej zwany wiązarem. Odpowiada on za przenoszenie obciążeń z dachu na najważniejsze podpory, którymi zazwyczaj są ściany, ewentualnie słupy czy kolumny.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów wiązarów ze względu na używane do jego wyprodukowania  materiały:

  • wiązary żelbetonowe,
  • wiązary stalowe,
  • wiązary drewniane.

Wiązary w technologii płytek kolczastych

Wszystkie, produkowane przez WPW Invest konstrukcje, w tym wiązary dachowe, wykonywane są w technologii płytek kolczastych. Technologia ta korzysta z łączenia elementów drewnianych poprzez wprasowywanie w nie specjalnych kolczastych płytek. Wiązary dachowe produkowane w tej technologii powstają w kilkuetapowym procesie. Na początku procesu projektowana jest konstrukcja drewnianej więźby dachowej według wytycznych projektanta obiektu. Na tej podstawie konstruktor wprowadza geometrie dachu i projektuje poszczególne dźwigary dachowe. Stworzone dane wysyłane są do zakładu produkcyjnego, gdzie zautomatyzowane maszyny wycinają poszczególne elementy. Ostatnią fazą jest połączenie poszczególnych elementów drewnianych płytkami kolczastymi.

Zaletami tak produkowanych wiązar dachowych jest krótki czas produkcji i montażu. W stosunku do innych technik produkcyjnych, czas skrócony jest o 30%. Wyróżnikiem systemu płytek kolczastych są podwyższone standardy wykonania każdego z elementów. Wiązary drewniane są obrabiane maszynowo, co niweluje niedociągnięcia ludzkich rąk.

Więźba prefabrykowana

Poddasze?

To co daje technologii stosowanej przez WPW Invest przewagę, to możliwości dowolnej aranżacji przestrzeni. Wiązary produkowane w tym systemie mają rozpiętość do 30 metrów, co umożliwia stabilne oparcie na zaledwie dwóch podporach i wyeliminowanie pośrednich słupów czy części ścian nośnych.

Drewno, z którego produkowane są wiązary posiada certyfikat w klasie C24 oraz znak CE. Dzięki temu zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa oraz najwyższą jakość produkowanych w ten sposób elementów.

Przewagą wiązarów dachowych produkowanych przez WPW Invest jest staranność ich wykonania oraz wysoka jakość.  Nowoczesne rozwiązania technologii płytek kolczastych zapewniają krótki czas realizacji przy równoczesnym rozszerzeniu możliwości aranżacyjnych budynków. Konstrukcje są bezpieczne, ekonomiczne oraz trwałe.

Artykuły powiązane

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba Dachowa

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba dachowa jest zwieńczeniem budowy domu jednorodzinnego i podstawą każdego dachu spadzistego. To na niej spoczywa pokrycie dachowe, izolacja termiczna oraz hydrologiczna. Więźba stanowi również jeden z największych wydatków podczas budowy domu. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na jej temat.

Więcej
Jak wybrać drewno na więźbę?

Więźba Dachowa

Jak wybrać drewno na więźbę?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na budowę więźby prefabrykowanej, czy tradycyjnej, zakup odpowiedniego drewna, to połowa sukcesu do powstania prawidłowej i solidnej konstrukcji.

Więcej
Wiązary dachowe drewniane

Więźba Dachowa

Wiązary dachowe drewniane

Drewniane wiązary dachowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w konstrukcji dachów budynków mieszkalnych i użytkowych. Pomimo nieustannego rozwoju technologii, drewno wciąż pozostaje jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych, naturalnych materiałów budowlanych.

Więcej
Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Więźba Dachowa

Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Drewniane wiązary kratowe to rodzaj więźby dachowej, nazywane są również dźwigarami, bądź kratownicami. Drewniane wiązary dachowe używane są od stuleci, jest to najstarsza technika konstrukcji dachów. Stosowana technologia i materiały z czasem jednak uległy zmianie.

Więcej
Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

Więźba Dachowa

Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

Więźba dachowa, to najważniejszy element dachu, stanowi jego konstrukcję nośną. Dobranie odpowiedniej więźby, tak by spełniała normy budowlane i zapewniła sztywność całej konstrukcji jest kluczowe dla trwałości budowanego dachu. Wybór więźby dachowej zależy od takich czynników, jak wielkość i kształt obiektu, przeznaczenie poddasza, względy architektoniczno-estetyczne oraz ekonomiczne.

Więcej
Belki stropowe i płytki kolczaste

Więźba Dachowa

Belki stropowe i płytki kolczaste

Technologia prefabrykacji konstrukcji drewnianych łączonych płytkami kolczastymi ma szerokie zastosowanie. Wykorzystanie połączenia płytką kolczastą umożliwia nie tylko produkowanie ekonomicznych wiązarów dachowych.

Więcej