technology

Technologia

O prefabrykowanych wiązarach dachowych w technologii płytek kolczastych

 

Prefabrykowana konstrukcja drewniana na dach jest efektem postępu w budownictwie, który coraz częściej wypiera tradycyjne formy ciesielskie. Użycie formy kratownicy w budownictwie liczone są już w setkach lat, natomiast początki prefabrykacji sięgają lat 50. XX wieku. W Polsce, wymienione formy można spotkać w większości obiektów handlowo usługowych do 2000 m2, domach jedno- i wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej (szkoły, hotele, urzędy, świetlice, baseny itp.), obiektach gospodarczych (stajnie, chlewnie, kurniki, stodoły itp.) halach produkcyjnych i magazynowych. Użycie nowoczesnych konstrukcji jest wynikiem coraz wyższych wymagań klientów w zakresie skracania terminów realizacji prac, estetyki wykonania, organizacji pracy na placu budowy, oraz odpowiedzialności za oferowany produkt i jego jakość.

 

 

Etapy:

 • Pierwszym etapem w całym procesie jest zaprojektowanie konstrukcji wg. założeń projektanta budynku, za pomocą programów  RoofCon/TrussCon
 • Następnie dane w postaci numerycznej trafiają do zautomatyzowanego centrum ciesielskiego, gdzie  piły docinają poszczególne elementy prefabrykatu
 • Elementy trafiają na stół prasy, gdzie z siłą 40-60 ton dochodzi do scalenia wiązara poprzez wciśniecie w elementy drewniane płytek kolczastych
 • Gotowe wiązary trafiają na dach budynku

 

p1040589 pila img-8072 img-8104 img-8127 img-3663

 

 

Zalety prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w technologii płytek kolczastych:

 • Skrócenie czasu potrzebnego do ustawienia więźby dachowej na budynku (nawet do 30% czasu potrzebnego w rozwiązaniach tradycyjnych). Wykwalifikowana grupa montażowa potrafi zrealizować konstrukcję dla dachu dwuspadowego (ok. 600m2) w czasie do 16 godzin.
 • Duża estetyka wykonanych konstrukcji. Dla produktu fabrycznego standardem jest drewno czterostronnie strugane, które nie zalega na placu budowy, nie jest ręcznie obrabiane ani kilkakrotnie pasowane, co przy pracy ręcznej powoduje efekt niedbałości.
 • Dobra organizację pracy na budowie. Gdy rozpoczynamy montaż w technologii płytek kolczastych, prace na budowie ograniczają się do wjazdu naczepy z prefabrykatami na budowę, ustawienia dźwigu, a następnie montażu wiązarów na wieńcu. Eliminujemy w ten sposób długotrwałe magazynowanie (tj. bałagan, niszczenie drewna i innych materiałów i marnotrawstwo narzędzi).
 • Oszczędności - zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej ma wpływ na całokształt prac, ponieważ daje możliwość eliminacji stropu betonowego lub prefabrykowanego i stanowi bazę dla konstrukcji sufitów podwieszanych. Eliminując betonowy strop zmniejszamy obciążenie podpór, na których miałby się on opierać.
 • Dowolność aranżacji powierzchni - wiązar wyprodukowany w technologii płytek kolczastych do rozpiętości 30m możemy oprzeć tylko na dwóch podporach, jednocześnie eliminując ściany nośne lub słupy i podciągi (odchudzenie konstrukcji i fundamentów).
 • Gwarancja, która jest oparta jest na doświadczonym biurze projektowym, doskonale wyposażonej fabryce, profesjonalnej kadrze nadzorującej budowę i brygadom montażowym. Certyfikowane drewno klasy C24 (oznaczone jako cały produkt znakiem CE) w odróżnieniu od drewna tartacznego niewiadomego pochodzenia, daje gwarancję jakości i bezpieczeństwa.
 • Umowa zapewniająca pełną odpowiedzialność producenta. W przypadku więźby tradycyjnej producenci poszczególnych części odpowiadają wyłącznie za swoje części (tartak odpowiada za drewno, dostawca gwoździ za gwoździe, projektant za projekt itd.), a w razie usterek czy wątpliwości nie wiadomo do kogo zwrócić się z nasuwającymi się pytaniami.

 

WPW Invest oferuje:

 • Nowoczesne i sprawdzone rozwiązania, które funkcjonują od lat w Europie Zachodniej
 • Dużą dokładność wykonania
 • Krótki czas montażu, zapewniający terminowe wykonanie prac
 • Wysokiej jakości materiały użyte w produkcji, które zapewniają bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji
 • Rozpiętości konstrukcji do 30mb bez podpór, co daje dowolność aranżacji wnętrza budynku
 • Certyfikacja produktu CE
 • Ekonomiczne rozwiązania Płytki kolczaste

Znajdź odpowiedź na popularne pytania

Jaki jest koszt wyprodukowania konstrukcji dachu w technologii wiązarów prefabrykowanych?

Koszt wyprodukowania konstrukcji dachu jest różny i na jego wartość ma wpływ wiele czynników, takich jak: powierzchnia dachu, lokalizacja budowy, stopień złożoności projektu, a także indywidualne życzenie Klienta.

Jaki jest koszt wyprodukowania jednego wiązara?

Nie wyceniamy wiązarów na sztuki, przygotowanie wyceny dotyczy całej konstrukcji dachu.
                     

Średnia cena za metr kwadratowy dachu?

Ceny za metr kwadratowy konstrukcji dachu kreują się między 70zł a 150zł, oczywiście cena uzależniona jest od wielu czynników. Czasem na koszt konstrukcji wpływ ma indywidualne życzenie Klienta.

Czy lokalizacja budowy ma wpływ na cenę konstrukcji?

Tak, lokalizacja budowy jest niezwykle istotna. Ma bezpośredni wpływ na koszt transportu, a także należy uwzględnić parametry związane ze strefami obciążeń wiatrem i śniegiem, które są różne dla poszczególnych regionów Polski

Czy realizujemy inwestycje na terenie całego kraju?

Tak, realizujemy inwestycje na terenie całej Polski, jednakże odległość budowy ma również wpływ na koszt wykonania konstrukcji.

Z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja?

Elementy konstrukcji wykonujemy z drewna suszonego komorowo do stopnia wilgotności 16-18%, czterostronnie struganego, klasy C24, a także impregnowanego preparatem FOBOS M-4

Ile średnio zajmuje montaż konstrukcji dachu w naszej technologii?

Długość montażu konstrukcji uzależniona jest od wielkości powierzchni dachu. Proste dachy dwuspadowe i dachy kopertowe do 200m2 jesteśmy w stanie wykonać w ciągu jednego dnia. Większe i bardziej złożone konstrukcje to czas około od 3 do 5 dni montażu

Jaki jest czas oczekiwania na konstrukcję dachu od momentu złożenia zamówienia do czasu realizacji?

Czas oczekiwania na realizację zamówienia jest uzależniony od pory roku (sezonowość w branży budowlanej). Najkrótszy czas oczekiwania jest w porze zimowej, zdarzają się przypadki gdzie montaż możemy wykonać w terminie 2-3 tygodni od momentu złożenia zamówienia i jest on uzależniony od czasu jaki zajmuje dopięcie formalności. W sezonie od wczesnej wiosny do późnej jesieni średni czas oczekiwania waha się między 6-8 tygodni. Okres ten może się jednak wydłużyć w zależności od natężenia prac i ilości zamówień. W związku z tym warto wcześniej składać zamówienia i zarezerwować termin montażu.

Czy montaż fotowoltaiki na konstrukcji dachu w naszej technologii jest dopuszczalny?

Tak, montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji dachu jest możliwy, ale warto już na etapie projektu uwzględnić je w swoich planach.

Czy wykonanie poddasza w technologii płytek kolczastych jest możliwe?

Wykonanie tego typu poddasza jest możliwe. Najczęściej wykonywane są poddasza nieużytkowe (stryszki), które idealnie spełniają funkcję mikro magazynów. Wykonanie pomieszczeń pod typowe poddasza użytkowe również jest możliwe, jednak ich realizacja wiąże się z wyższym kosztem oferowanej konstrukcji.

Jakie dokumenty są niezbędne do przygotowania wyceny?

Do przygotowania oferty niezbędne jest przesłanie kilku rysunków projektowych, a mianowicie: rzutu dachu, rzutu ścian nośnych, przekroi budynku, informacji o lokalizacji budowy i warstw pokrycia dachowego.

Czy wycena jest płatna?

Przygotowanie wyceny jest bezpłatne.

Jaki jest czas oczekiwania na ofertę?

Czas oczekiwania na ofertę jest uzależniony od ilości zapytań jakie napływają do nas, w danym czasie. Zazwyczaj jednak wynosi on, średnio, około 5 dni roboczych.

Czy rodzaj pokrycia dachu ma wpływ na cenę wykonania konstrukcji?

Tak, pokrycie dachu jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę. Pokrycie dachu przyjmuje różne obciążenia, dlatego już na etapie wyceny uwzględniamy tak istotny element.

Czy strop żelbetowy jest konieczny do montażu wiązarów?

Nie strop żelbetowy nie jest konieczny. Pas dolny wiązara wykorzystany jako konstrukcja stropu zastępuje wykonanie kosztownego stropu żelbetowego.

Jakie dokumenty otrzymuje Klient po realizacji umowy?

Klient po zakończonej realizacji otrzymuje pełną dokumentację konstrukcji dachu, wraz z niezbędnymi atestami i certyfikatami.

Jakie zalety niesie ze sobą zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji dachowej?

- możliwość rezygnacji z kosztownego stropu żelbetowego

- przyspieszenie czasu montażu

- zmniejszenie zakresu prac montażowych na budowie (przyspieszenie czasu budowy)

- możliwość wykonania prac w porze zimowej

- zminimalizowanie odpadów na budowie

- brak stropu pozwala „odciążyć” konstrukcję (umożliwia to zaoszczędzenie materiału poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów)

Czy wykonanie murłaty do montażu konstrukcji dachu jest wymagane?

Nie jest wymagana murłata, jednakże w przypadku obecności murłaty w projekcie a jej ewentualnym niezastosowaniu obniży się wysokość pomieszczenia w świetle. Drewniana konstrukcja dachu najczęściej mocowana jest bezpośrednio do wieńcy ścian nośnych, dlatego istnieje możliwość zastąpienia murłaty poprzez zwiększenie poziomu wieńca.

Jakie rozpiętości konstrukcji można uzyskać?

Zastosowanie wiązarów daje możliwość osiągania znacznych rozpiętości konstrukcji (do 30 m przy elementach prostych i do 40 m w przypadku elementów łukowych), dlatego też lite drewno zastępuje znacznie droższe materiały, takie jak stal, żelbet czy drewno klejone.

Czy na placu budowy pozostają duże ilości odpadów?

Na plac budowy zostaje dostarczona kompletna konstrukcja, którą należy zamontować zgodnie z wykonanym projektem, dlatego też na budowie nie pozostaje praktycznie żaden urobek.

Czy technologia wiązarów sprawdzi się na budynkach każdego rodzaju?

Wiązary kratowe w doskonały wręcz sposób znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, pawilonach handlowych, obiektach inwentarskich, gospodarczych, jak i nawet w budownictwie wielorodzinnym.

Z jakich etapów składa się przygotowanie konstrukcji krok po kroku "od oferty - do montażu"?

Krok pierwszy to przesłanie zapytania ofertowego, na podstawie którego przygotowywana jest wycena. Po akceptacji oferty oraz podpisaniu zlecenia przystępujemy do wykonania projektu i produkcji konstrukcji dachu. Po wykonaniu produkcji, w zakładzie prefabrykacji, konstrukcja transportowana jest na plac budowy gdzie następnie odbywa się jej montaż. Po zakończonym montażu następuje przekazanie projektu inwestorowi.

Czy mimo złożonego zamówienia można wprowadzać zmiany w projekcie?

Tak. Możemy wprowadzać zmiany na każdym z początkowych etapów współpracy. Jedynie w momencie, w którym konstrukcja dachu jest już przygotowana do montażu, zmiana nie może zostać wprowadzona.

W jakim czasie po wykonanym montażu konstrukcja powinna zostać zabezpieczona?

Zabezpieczenie zamontowanej konstrukcji dachu powinno odbyć się w przeciągu maksymalnie 14 dni od zakończenia montażu, aby nie narażać jej na działanie szkodliwych (na tym etapie) warunków atmosferycznych.