FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, które z pewnością sobie zadajesz, skoro trafiłeś na naszą stronę internetową. Dotyczą one zakresu oferty, terminów, umów, a także tego co zazwyczaj interesuje klientów najbardziej, czyli kosztów budowy. Tutaj zdobędziesz też podstawy wiedzy na temat technologii prefabrykowanych konstrukcji dachowych oraz dowiesz się, czy na tego typu dachu można zamontować panele fotowoltaiczne. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w przystępnej, zwięzłej formie – zajmie to około 10 minut, a rozwieje wiele wątpliwości!

Znajdź odpowiedź na popularne pytania

Jaki jest koszt wyprodukowania konstrukcji dachu w technologii wiązarów prefabrykowanych?

Koszt wyprodukowania konstrukcji dachu jest różny i na jego wartość ma wpływ wiele czynników, takich jak: powierzchnia dachu, lokalizacja budowy, stopień złożoności projektu, a także indywidualne życzenie Klienta.

Jaki jest koszt wyprodukowania jednego wiązara?

Nie wyceniamy wiązarów na sztuki, przygotowanie wyceny dotyczy całej konstrukcji dachu.

Średnia cena za metr kwadratowy dachu?

Ceny za metr kwadratowy konstrukcji dachu kreują się między 70zł a 150zł, oczywiście cena uzależniona jest od wielu czynników. Czasem na koszt konstrukcji wpływ ma indywidualne życzenie Klienta.

Czy lokalizacja budowy ma wpływ na cenę konstrukcji?

Tak, lokalizacja budowy jest niezwykle istotna. Ma bezpośredni wpływ na koszt transportu, a także należy uwzględnić parametry związane ze strefami obciążeń wiatrem i śniegiem, które są różne dla poszczególnych regionów Polski

Czy realizujemy inwestycje na terenie całego kraju?

Tak, realizujemy inwestycje na terenie całej Polski, jednakże odległość budowy ma również wpływ na koszt wykonania konstrukcji.

Z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja?

Elementy konstrukcji wykonujemy z drewna suszonego komorowo do stopnia wilgotności 16-18%, czterostronnie struganego, klasy C24, a także impregnowanego preparatem FOBOS M-4

Ile średnio zajmuje montaż konstrukcji dachu w naszej technologii?

Długość montażu konstrukcji uzależniona jest od wielkości powierzchni dachu. Proste dachy dwuspadowe i dachy kopertowe do 200m2 jesteśmy w stanie wykonać w ciągu jednego dnia. Większe i bardziej złożone konstrukcje to czas około od 3 do 5 dni montażu

Jaki jest czas oczekiwania na konstrukcję dachu od momentu złożenia zamówienia do czasu realizacji?

Czas oczekiwania na realizację zamówienia jest uzależniony od pory roku (sezonowość w branży budowlanej). Najkrótszy czas oczekiwania jest w porze zimowej, zdarzają się przypadki gdzie montaż możemy wykonać w terminie 2-3 tygodni od momentu złożenia zamówienia i jest on uzależniony od czasu jaki zajmuje dopięcie formalności. W sezonie od wczesnej wiosny do późnej jesieni średni czas oczekiwania waha się między 6-8 tygodni. Okres ten może się jednak wydłużyć w zależności od natężenia prac i ilości zamówień. W związku z tym warto wcześniej składać zamówienia i zarezerwować termin montażu.

Czy montaż fotowoltaiki na konstrukcji dachu w naszej technologii jest dopuszczalny?

Tak, montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji dachu jest możliwy, ale warto już na etapie projektu uwzględnić je w swoich planach.

Czy wykonanie poddasza w technologii płytek kolczastych jest możliwe?

Wykonanie tego typu poddasza jest możliwe. Najczęściej wykonywane są poddasza nieużytkowe (stryszki), które idealnie spełniają funkcję mikro magazynów. Wykonanie pomieszczeń pod typowe poddasza użytkowe również jest możliwe, jednak ich realizacja wiąże się z wyższym kosztem oferowanej konstrukcji.

Jakie dokumenty są niezbędne do przygotowania wyceny?

Do przygotowania oferty niezbędne jest przesłanie kilku rysunków projektowych, a mianowicie: rzutu dachu, rzutu ścian nośnych, przekroi budynku, informacji o lokalizacji budowy i warstw pokrycia dachowego.

Czy wycena jest płatna?

Przygotowanie wyceny jest bezpłatne.

Jaki jest czas oczekiwania na ofertę?

Czas oczekiwania na ofertę jest uzależniony od ilości zapytań jakie napływają do nas, w danym czasie. Zazwyczaj jednak wynosi on, średnio, około 5 dni roboczych.

Czy rodzaj pokrycia dachu ma wpływ na cenę wykonania konstrukcji?

Tak, pokrycie dachu jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę. Pokrycie dachu przyjmuje różne obciążenia, dlatego już na etapie wyceny uwzględniamy tak istotny element.

Czy strop żelbetowy jest konieczny do montażu wiązarów?

Nie strop żelbetowy nie jest konieczny. Pas dolny wiązara wykorzystany jako konstrukcja stropu zastępuje wykonanie kosztownego stropu żelbetowego.

Jakie dokumenty otrzymuje Klient po realizacji umowy?

Klient po zakończonej realizacji otrzymuje pełną dokumentację konstrukcji dachu, wraz z niezbędnymi atestami i certyfikatami.

Jakie zalety niesie ze sobą zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji dachowej?

- możliwość rezygnacji z kosztownego stropu żelbetowego

- przyspieszenie czasu montażu

- zmniejszenie zakresu prac montażowych na budowie (przyspieszenie czasu budowy)

- możliwość wykonania prac w porze zimowej

- zminimalizowanie odpadów na budowie

- brak stropu pozwala „odciążyć” konstrukcję (umożliwia to zaoszczędzenie materiału poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów)

Czy wykonanie murłaty do montażu konstrukcji dachu jest wymagane?

Nie jest wymagana murłata, jednakże w przypadku obecności murłaty w projekcie a jej ewentualnym niezastosowaniu obniży się wysokość pomieszczenia w świetle. Drewniana konstrukcja dachu najczęściej mocowana jest bezpośrednio do wieńcy ścian nośnych, dlatego istnieje możliwość zastąpienia murłaty poprzez zwiększenie poziomu wieńca.

Jakie rozpiętości konstrukcji można uzyskać?

Zastosowanie wiązarów daje możliwość osiągania znacznych rozpiętości konstrukcji (do 30 m przy elementach prostych i do 40 m w przypadku elementów łukowych), dlatego też lite drewno zastępuje znacznie droższe materiały, takie jak stal, żelbet czy drewno klejone.

Czy na placu budowy pozostają duże ilości odpadów?

Na plac budowy zostaje dostarczona kompletna konstrukcja, którą należy zamontować zgodnie z wykonanym projektem, dlatego też na budowie nie pozostaje praktycznie żaden urobek.

Czy technologia wiązarów sprawdzi się na budynkach każdego rodzaju?

Wiązary kratowe w doskonały wręcz sposób znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, pawilonach handlowych, obiektach inwentarskich, gospodarczych, jak i nawet w budownictwie wielorodzinnym.

Z jakich etapów składa się przygotowanie konstrukcji krok po kroku "od oferty - do montażu"?

Krok pierwszy to przesłanie zapytania ofertowego, na podstawie którego przygotowywana jest wycena. Po akceptacji oferty oraz podpisaniu zlecenia przystępujemy do wykonania projektu i produkcji konstrukcji dachu. Po wykonaniu produkcji, w zakładzie prefabrykacji, konstrukcja transportowana jest na plac budowy gdzie następnie odbywa się jej montaż. Po zakończonym montażu następuje przekazanie projektu inwestorowi.

Czy mimo złożonego zamówienia można wprowadzać zmiany w projekcie?

Tak. Możemy wprowadzać zmiany na każdym z początkowych etapów współpracy. Jedynie w momencie, w którym konstrukcja dachu jest już przygotowana do montażu, zmiana nie może zostać wprowadzona.

W jakim czasie po wykonanym montażu konstrukcja powinna zostać zabezpieczona?

Zabezpieczenie zamontowanej konstrukcji dachu powinno odbyć się w przeciągu maksymalnie 14 dni od zakończenia montażu, aby nie narażać jej na działanie szkodliwych (na tym etapie) warunków atmosferycznych.