Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

25 lutego 2016 godz. 09:26

Więźba Dachowa

Więźba dachowa, to najważniejszy element dachu, stanowi jego konstrukcję nośną. Dobranie odpowiedniej więźby, tak by spełniała normy budowlane i zapewniła sztywność całej konstrukcji jest kluczowe dla trwałości budowanego dachu. Wybór więźby dachowej zależy od takich czynników, jak wielkość i kształt obiektu, przeznaczenie poddasza, względy architektoniczno-estetyczne oraz ekonomiczne.

Więźba tradycyjna

Tradycyjna więźba dachowa składa się z:

 • krokwi,
 • płatwi,
 • jętki,
 • kleszczy,
 • stolca, mieczy/zastrzałów,
 • murłatów, wiatrownicy.

Oprócz wymienionych elementów, w ustrojach nośnych więźb mogą występować jeszcze inne elementy, w zależności od zapotrzebowania. W budownictwie jednorodzinnym lub mieszkaniowym małokubaturowym stosuje się trzy rodzaje więźby dachowej:

 • więźba z wiązarami krokwiowymi - najprostsza i najczęściej wykorzystywana konstrukcja, stosowana gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 metrów,
 • więźba z wiązarami jętkowymi - stosowana gdy rozpiętość ścian zewnętrznych przekracza 6 metrów. 
  Jętki, tj. poziome belki łączące dwie przeciwległe krokwie zwiększają stabilność więźby, co pozwala na bezpieczne zastosowanie ich w przypadku większych budowli,
 • więźba z wiązarami płatwiowo-kleszczowymi - jedna z najstabilniejszych więźb, w której dla wzmocnienia stosuje 
  się murłaty, płatwie pośrednie i kleszcze. Wykorzystywana w przypadku dachów, których rozpiętość nie przekracza 12 metrów.

Więźba dachowa

Zastosowanie więźby z wiązarów kratowych

Większe budowle, takie jak duże hale przemysłowe, czy też budynki użyteczności publicznej wymagają zastosowania więźby z wiązarów kratowych. Jednak coraz częściej wiązary kratowe mają zastosowanie również w budynkach mieszkalnych. Jest to stosunkowo nowa konstrukcja wykorzystywana w przypadku dachów o większych rozmiarach, która pojawiła się wraz z modą na budowę szkieletowych domów drewnianych. Charakteryzuje się dużą sztywnością i wytrzymałością, a ze względu na jej wieloelementowość jest najczęściej prefabrykowana i przyjeżdża na miejsce budowy w gotowych elementach, co pozwala na oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Firma WPW Invest dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii zapewnia możliwość dowolnego kształtowania konstruowanych dachów. Konstrukcje mocowane są bezpośrednio do wieńca, a na życzenie klienta mogą zostać zamontowane na murłacie. Jakość i trwałość konstrukcji dachowych projektowanych i wyprodukowanych przez WPW Invest zapewnia zastosowanie wysokiej jakości drewna litego, suszonego komorowo i odpowiednio impregnowanego. WPW Invest realizuje zarówno obiekty użyteczności publicznejobiekty usługowo-handlowe, jak i budynki mieszkalne jedno- 
i wielorodzinne oraz budynki przeznaczenia gospodarczego, typu: chlewnie, obory, kurniki, itp.

Artykuły powiązane

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba Dachowa

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba dachowa jest zwieńczeniem budowy domu jednorodzinnego i podstawą każdego dachu spadzistego. To na niej spoczywa pokrycie dachowe, izolacja termiczna oraz hydrologiczna. Więźba stanowi również jeden z największych wydatków podczas budowy domu. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na jej temat.

Więcej
Jak wybrać drewno na więźbę?

Więźba Dachowa

Jak wybrać drewno na więźbę?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na budowę więźby prefabrykowanej, czy tradycyjnej, zakup odpowiedniego drewna, to połowa sukcesu do powstania prawidłowej i solidnej konstrukcji.

Więcej
Wiązary dachowe drewniane

Więźba Dachowa

Wiązary dachowe drewniane

Drewniane wiązary dachowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w konstrukcji dachów budynków mieszkalnych i użytkowych. Pomimo nieustannego rozwoju technologii, drewno wciąż pozostaje jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych, naturalnych materiałów budowlanych.

Więcej
Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Więźba Dachowa

Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Drewniane wiązary kratowe to rodzaj więźby dachowej, nazywane są również dźwigarami, bądź kratownicami. Drewniane wiązary dachowe używane są od stuleci, jest to najstarsza technika konstrukcji dachów. Stosowana technologia i materiały z czasem jednak uległy zmianie.

Więcej
Wiązary w technologii płytek kolczastych

Więźba Dachowa

Wiązary w technologii płytek kolczastych

W budownictwie podstawowym elementem konstrukcji nośnej jest dźwigar dachowy, inaczej zwany wiązarem. Odpowiada on za przenoszenie obciążeń z dachu na najważniejsze podpory, którymi zazwyczaj są ściany, ewentualnie słupy czy kolumny.

Więcej
Belki stropowe i płytki kolczaste

Więźba Dachowa

Belki stropowe i płytki kolczaste

Technologia prefabrykacji konstrukcji drewnianych łączonych płytkami kolczastymi ma szerokie zastosowanie. Wykorzystanie połączenia płytką kolczastą umożliwia nie tylko produkowanie ekonomicznych wiązarów dachowych.

Więcej