Dach z drewnianych wiązarów kratowych

28 lutego 2016 godz. 09:25

Więźba Dachowa

Drewniane wiązary kratowe to rodzaj więźby dachowej, nazywane są również dźwigarami, bądź kratownicami. Drewniane wiązary dachowe używane są od stuleci, jest to najstarsza technika konstrukcji dachów. Stosowana technologia i materiały z czasem jednak uległy zmianie.

Dziś dysponujemy zaawansowanymi łącznikami ciesielskimi, programami projektującymi, rozwiniętą bazą metod numerycznych do obliczania drewnianych konstrukcji dachowych. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja zarówno prac ciesielskich, jak i projektowych.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje wiązar ze względu na materiał użyty do jego wyprodukowania:

Jednak to ten ostatni typ stosowany jest przeważnie w konstrukcjach dachowych. Drewno jako materiał uniwersalny, stosunkowo tani, a także wysoce ekologiczny to wciąż najczęstszy wybór przy budowie dachu. W porównaniu z pozostałymi materiałami konstrukcyjnymi ma niepowtarzalne właściwości. Przede wszystkim drewno posiada wysoki stosunek wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie względem ciężaru własnego. Odpowiednio wysuszone i strugane osiąga optymalną wilgotność, która wynosi nie więcej niż 18%. Drewno takie pozbawione jest wszelkich zarodników i pleśni, a w trakcie suszenia zabijane są larwy owadów oraz całkowicie zatrzymane jest sinienie drewna.

Dach z drewnianych wiązarów kratowych

Zalety budowy dachu z wiązarów drewnianych

Drewniane wiązary kratowe zyskują w ostatnim czasie na popularności. Głównie dzięki zaletom jakimi się charakteryzują: 
bardzo lekkie, a więc nie obciążają zbytnio konstrukcji domu, są proste w realizacji, szybkie w montażu i pozwalają na budowę wiązarów dla dachów o dużej rozpiętości. Wiązary drewniane ponadto są tanie i można je stosować do wszystkich rodzajów dachu. Ich konstrukcja jest dość prosta, składają się z kilku lub kilkunastu krawędziaków tworzących układ połączonych ze sobą trójkątów. Wiązary drewniane złożone są z elementów zewnętrznych, tj. pasów górnych i dolnych oraz elementów wewnętrznych, którymi są słupki  i krzyżulce. Drewniane wiązary kratowe produkowane są z drewna poddanego procesowi suszenia i impregnowanego. Z sukcesem mogą być stosowane zarówno w domach drewnianych oraz murowanych z małogabarytowych elementów ceramicznych.

Najlepiej sprawdzają się w przypadku domów z nieużytkowym poddaszem z dwuspadowym dachem. Jednak również bez trudu znajdują zastosowanie w przypadku dachów z poddaszem gospodarczym oraz dachów wielopołaciowych o skomplikowanych kształtach. 

Artykuły powiązane

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba Dachowa

Jak wybrać więźbę dachową?

Więźba dachowa jest zwieńczeniem budowy domu jednorodzinnego i podstawą każdego dachu spadzistego. To na niej spoczywa pokrycie dachowe, izolacja termiczna oraz hydrologiczna. Więźba stanowi również jeden z największych wydatków podczas budowy domu. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na jej temat.

Więcej
Jak wybrać drewno na więźbę?

Więźba Dachowa

Jak wybrać drewno na więźbę?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na budowę więźby prefabrykowanej, czy tradycyjnej, zakup odpowiedniego drewna, to połowa sukcesu do powstania prawidłowej i solidnej konstrukcji.

Więcej
Wiązary dachowe drewniane

Więźba Dachowa

Wiązary dachowe drewniane

Drewniane wiązary dachowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w konstrukcji dachów budynków mieszkalnych i użytkowych. Pomimo nieustannego rozwoju technologii, drewno wciąż pozostaje jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych, naturalnych materiałów budowlanych.

Więcej
Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

Więźba Dachowa

Jakiego rodzaju więźbę dachową wybrać?

Więźba dachowa, to najważniejszy element dachu, stanowi jego konstrukcję nośną. Dobranie odpowiedniej więźby, tak by spełniała normy budowlane i zapewniła sztywność całej konstrukcji jest kluczowe dla trwałości budowanego dachu. Wybór więźby dachowej zależy od takich czynników, jak wielkość i kształt obiektu, przeznaczenie poddasza, względy architektoniczno-estetyczne oraz ekonomiczne.

Więcej
Wiązary w technologii płytek kolczastych

Więźba Dachowa

Wiązary w technologii płytek kolczastych

W budownictwie podstawowym elementem konstrukcji nośnej jest dźwigar dachowy, inaczej zwany wiązarem. Odpowiada on za przenoszenie obciążeń z dachu na najważniejsze podpory, którymi zazwyczaj są ściany, ewentualnie słupy czy kolumny.

Więcej
Belki stropowe i płytki kolczaste

Więźba Dachowa

Belki stropowe i płytki kolczaste

Technologia prefabrykacji konstrukcji drewnianych łączonych płytkami kolczastymi ma szerokie zastosowanie. Wykorzystanie połączenia płytką kolczastą umożliwia nie tylko produkowanie ekonomicznych wiązarów dachowych.

Więcej