Konstrukcje drewniane w budownictwie

23 lutego 2016 godz. 11:38

Konstrukcje Drewniane

Konstrukcje drewniane w budownictwie ponownie zyskują na popularności. Jest to związane zarówno ze stosunkowo niskim kosztem produkcyjnym, szerokim zakresem zastosowania, wysoką technologicznością, jak i z samym faktem, że drewno jest materiałem wysoce ekologicznym.

W konstrukcji dachowej można wyróżnić trzy podstawowe elementy

  • więźbę dachową,
  • poszycie dachowe,
  • pokrycie dachowe.

Coraz powszechniejsze stosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie wiąże się ze wzmożonym rozwojem technologii i zaawansowanych zastosowań. W ciągu ostatnich 30-stu lat dominującą stała się nowa technologia wznoszenia dachów - prefabrykacja więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych. Jest to złożony proces na który składa się projektowanie, wycinanie elementów przez specjalistyczne maszyny oraz spajanie ich nowoczesnymi łącznikami pod postacią płytek kolczastych.

Więźby w technologii płytek kolczastych

Płytki robione są z blachy z wytłoczonymi z jednej strony kolcami, następnie zostają one wprasowywane w drewno przez maszyny. Po wprasowaniu elementy tworzą mocne i trwałe połączenie.

Technologia prefabrykacji więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych pozwala na szybkie wznoszenie konstrukcji dachu oraz tworzenie znacznych rozpiętości dźwigarów. Technologia ta pozwala również uzyskać przestrzeń bez słupów zarówno w przypadku dachów prostych, jak i przy bardziej złożonych konstrukcjach. Za stosowaniem tej technologii przemawia również niski koszt całego przedsięwzięcia.

Prefabrykowane konstrukcje drewniane

Zastosowanie konstrukcji drewnianych w budownictwie

Konstrukcje drewniane swoją rosnącą popularność zawdzięczają wielu zaletom, takim jak: praktycznie nieograniczona możliwość kształtowania geometrii dachów, możliwość zastosowania wielu pokryć dachowych, niska awaryjność więźb, potencjalnie wysoka ich trwałość. Konstrukcje drewniane znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju obiektach: w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach handlowo-usługowych, budynkach produkcyjnych i magazynowych, budynkach gospodarczych, i wielu innych.

Artykuły powiązane

Prefabrykowane konstrukcje drewniane

Konstrukcje Drewniane

Prefabrykowane konstrukcje drewniane

Pojawienie się nowych technologii obróbki drewna zrewolucjonizowało budowę konstrukcji dachowych. Pozwoliło to na znaczne zredukowanie czynności wykonywanych bezpośrednio na placu budowy. Dziś drewniane więźby dachowe przygotowywane są w sposób przemysłowy, i w gotowych, połączonych elementach transportowane do montażu.

Więcej