Technologia szkieletowa - trend przyszłości

Technologia szkieletowa - trend przyszłości

Budowanie w technologii szkieletowej staje się coraz bardziej popularne. Niewątpliwą zaletą domów szkieletowych jest to, że można je stawiać prawie o każdej porze roku. Podczas budowy mało jest robót mokrych (poza standardową wylewką), a większość prac to montaż gotowych elementów prefabrykowanych.

Budowa domów szkieletowych

Korzyścią wynikającą z zastosowania budownictwa szkieletowego są szybkość i dokładność realizacji. Dom jest stawiany niemal w standardzie fabrycznym, a pod klucz gotowy jest w ciągu dwóch-trzech miesięcy.

Poszczególne elementy składowe naszej budowy tj. drewniane ściany konstrukcyjne, strop oraz więźbę dachową przygotowuje się w fabryce. Skompletowane elementy montuje się na przygotowanym fundamencie już na placu budowy.

dom-prefabrykowany-szkieletowy

Dom szkieletowy czyli jaki?

Domy szkieletowe to takie, których konstrukcja wykonywana jest z gotowych prefabrykatów. Budowa domu w tej technice, daje nam wiele możliwości, które przemawiać mogą za jego wyższością wobec domów murowanych. Budynki w technologii szkieletowej są przede wszystkim łatwiejsze do zaprojektowania oraz łatwiejsze do wykonania w standardzie domów energooszczędnych. Decydując się na projekt takiego domu, możemy mieć pewność, że zamieszkamy w nim znacznie szybciej niż w domu tradycyjnym. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szybko chcą zamieszkać we własnym domu. Dom szkieletowy będzie zdatny do użytku przez długie lata. Dodatkowo dzięki prawidłowej eksploatacji, można ten czas jeszcze wydłużyć. Chcesz szybko zamieszkać w nowym domu, ale planujesz powiększyć rodzinę? Konstrukcja szkieletowa będzie dla Ciebie idealna. Tego typu domy pozwalają na ich dowolną rozbudowę o kolejne pomieszczenia.

Zanim zamieszkasz…

Wybór technologii budowy domu, murowanej czy szkieletowej, wpłynie na dalsze prace na budowie. I tak jeśli chodzi o teren inwestycji, domy szkieletowe są mniejsze i lżejsze. Dlatego teren będzie mniej uszkodzony poprzez stawiane fundamenty, które mogą być węższe bez konieczności opierania ich na szerokich ławach. Konstrukcja szkieletowa nie przyjmie ciężkich stropów żelbetowych, dlatego zazwyczaj poleca się lekkie konstrukcje dachowe. Wiele osób zastanawia się czy wybudowany dom z konstrukcją szkieletową będzie zatrzymał ciepło. W praktyce brak jest różnic w możliwościach uzyskania izolacyjności cieplnej w domach szkieletowych i murowanych. Dodatkowe ciepło zapewnia izolacja od wewnątrz membraną, która zapobiega również wykraplaniu się pary wodnej przy ocieplaniu wełną mineralną. Obecność membrany nie wpływa na klimat w poszczególnych pomieszczeniach, oczywiście przy założeniu zapewnienia w budynku dobrej wentylacji. Cechą charakterystyczną domu szkieletowego będzie nieco zmniejszona zdolność akumulacji ciepła w porównaniu do domu tradycyjnego. W praktyce oznacza to, że podczas przerw w ogrzewaniu wnętrze domu szybciej się wychłodzi.

Do równie charakterystycznej cechy domu wybudowanego w tej technologii, będzie możliwość wyciszenia takiej konstrukcji. Ich niewielka masa powierzchniowa słabiej tłumi dźwięki, ale oczywiście już na etapie budowy domu, można zaplanować dodatkową izolację akustyczną. 

prefabrykowany-dom-z-wiezba-dachowa

Przygotuj pod klucz

Wybór konstrukcji murowanej da nam szerokie spectrum możliwości wykończenia domu, której nie daje nam konstrukcja szkieletowa. Jednak decydując się na tę drugą, obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi pozwala na szybsze zamieszkanie – niemal natychmiast po zakończeniu prac.

Domy szkieletowe w porównaniu do tradycyjnego budownictwa zyskują przewagę w rozprowadzaniu instalacji. W tym przypadku instalacje ukrywa się pod poszyciem ścian, bez konieczności kucia w ścianach czy podłogach. Niewątpliwie zarówno budownictwo murowane jak i szkieletowe ma swoje cechy charakterystyczne, które dla niektórych z nas będą zaletami, a dla innych wadami. Wybór konstrukcji szkieletowej pociągnie za sobą wiele możliwości oraz wykluczy niektóre elementy, dlatego już na etapie wyboru projektu warto się zastanowić jakie oczekiwania snujemy wobec naszego domu i jak planujemy go wykorzystać. wobec naszego domu i jak planujemy go wykorzystać.